در پی سفر برادر ولیعهد به واشنگتن؛سلطان عمان با پرونده ایران راهی عربستان شد

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، فارس نوشت:پس از انتشار گزارشی درباره سفر برادر کوچک ولی عهد سعودی به آمریکا به منظور آنالیز پرونده هسته ای ایران، منابعی در ریاض گزارش دادند که سلطان عمان برای رایزنی درباره یمن و نتایج مذاکرات هسته ای ایران با شاه سعودی ملاقات می نماید.

در پی سفر برادر ولیعهد به واشنگتن؛سلطان عمان با پرونده ایران راهی عربستان شد

با تور عمان لحظه آخری از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

بعضی منابع در ریاض به خبرگزاری آلمان گزارش دادند که هیثم بن طارق سلطان عمان برای اولین پس از به قدرت رسیدن، روز یکشنبه هفته آینده، در شهر دردست ساخت نئوم در شمال غرب عربستان سعودی با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی ملاقات خواهد نمود.

روزنامه رأی الیوم به نقل از خبرگزاری آلمان، امروز (سه شنبه)، گزارش داد که در این سفر، یک هیأت بلندپایه عمانی شامل تعدادی از وزیران این کشور در سفری یک روزه به عربستان سعودی، سلطان عمان را همراهی خواهند کرد و با شاه سعودی و محمد بن سلمان ولی عهد ریاض ملاقات خواهند داشت.

منابع مذکور در این خصوص خبر دادند: گفت وگوهای عربستان سعودی و عمان بر تحولات یمن در چارچوب تحرکات دیپلماتیک فشرده سلطان عمان برای پیشبرد آرام [مذاکرات] بحران یمن و بر پایه توافق های منطقه ای و بین المللی انجام شده برای خاتمه دادن به جنگ هفت ساله و گفت وگوی مستقیم میان طرف های درگیر متمرکز خواهد بود.

بر اساس گزارش منابع یادشده، از دیگر مسائلی که قرار است در این ملاقات مورد بحث و آنالیز قرار گیرد، موضوع ارسال یاری های بشردوستانه برای مردم یمن، نتایج مذاکرات هسته ای ایران، پیشبرد فرایند همکاری کشورهای عضو شورای همکاری و توسعه همکاری های دوجانبه میان دو کشور در تمامی زمینه از جمله راه های حمایت از اقتصاد عمان خواهد بود.

مسقط طی ماه های گذشته کوشش هایی برای برگزاری چند ملاقات در سطح پایین میان مقامات ائتلاف سعودی و دولت صنعاء و همچنین برپایی ملاقاتهایی میان بعضی مقامات بین الملل، غربی و یمنی انجام داد.

خبرگزاری رسمی عمان اونا پیشتر در گزارشی در این خصوص خبر داده بود که سلطنت [عمان] از نزدیک اقدامات خود را با عربستان سعودی و فرستادگان سازمان ملل و آمریکا در امور یمن و طرف های یمنی با هدف دست یابی به یک حل و فصل سیاسی جامع برای بحران [یمن] ادامه خواهد داد.

در گزارش مذکور آمده بود: سلطنت [عمان] امیدوار است که این تماس ها نتیجه دلخواه را در آینده نزدیک به دنبال داشته باشد به نحوی که امنیت و ثبات به یمن بازگردد و امنیت و منافع کشورهای منطقه نیز حفظ گردد.

از سوی دیگر، این سفر در حالی صورت خواهد گرفت که منابع آمریکایی، روز شنبه، خبر دادند که خالد بن سلمان برادر کوچک ولی عهد سعودی و معاون وزیر دفاع این کشور برای رایزنی درباره مسائل مهم منطقه از جمله پفراینده هسته ای ایران راهی واشنگتن خواهد شد

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1817

به "در پی سفر برادر ولیعهد به واشنگتن؛سلطان عمان با پرونده ایران راهی عربستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در پی سفر برادر ولیعهد به واشنگتن؛سلطان عمان با پرونده ایران راهی عربستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید