دستور روحانی برای تعطیلی مراکز مورد درخواست ستاد مبارزه با کرونا

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، رئیس جمهوری در پی درخواست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تعطیلی برخی مراکز تراکم جمعیتی، دستور داد این مراکز را ستاد ملی مبارزه با کرونا مشخص کند تا بطور هدفمند و فقط به مدت محدود تعطیل شوند.

دستور روحانی برای تعطیلی مراکز مورد درخواست ستاد مبارزه با کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان آثار مثبت تعطیلی تعدادی از مراکز تجمع، از هیات وزیران درخواست کرد که سایر مراکز تراکم جمعیتی تعطیل شوند.

در این راستا، رییس جمهوری دستور داد مراکز مورد درخواست را ستاد ملی مبارزه با کرونا تعیین کند تا بطور هدفمند و فقط به مدت محدود تعطیل شوند.

روحانی با اشاره به بحران های سخت و متعددی که کشور در سال 1398 از سر گذراند، ضمن تشکر از اعضای دولت، کارکنان و کارمندان دولت، شرح داد: ما در برابر صبر، استقامت، همکاری و همراهی ملت عزیز و شریف ایران اظهار خضوع و خشوع می کنیم.

  • ارائه بسته کمک بلاعوض برای حدود سه میلیون نفر در چهار مرحله

هیات وزیران در جلسه امروز خود، به منظور حمایت از خانوارهای کم درآمد و هم چنین، بخش ها و رسته های کسب و کارهای مالی با بیشترین آسیب، تصمیمات کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا را تصویب کرد.

بر همین اساس، حمایت های پیش بینی شده دولت برای کاهش اثرات مالی شیوع بیماری کرونا معطوف به بخشهای غیردولتی به ویژه بخش خصوصی شامل حمایت های بیمه تامین اجتماعی، استمهال هزینه های برق و گاز و عوارض شهرداری بوده و برای مشاغل زیر اختصاص می یابد:

مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)

مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهامانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائر سراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

حمل و نقل عمومی مسافر درون و برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی، و دریایی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت راه و شهرسازی)

دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی

تولید و توزیع پوشاک

تولید و توزیع کیف و کفش

مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی و بستنی و آبمیوه

مراکز، باشگاه ها، و مجتمع های ورزشی و تفریحی

مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری، رسانه ای (موارد مشابه به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی.

بر همین اساس، سازمان تامین اجتماعی نسبت به امهال سه ماهه (اسفند 1398 و فروردین و اردیبهشت 99) حق بیمه کارفرما برای حمایت از کسب و کارهای نام برده اقدام می نماید.

افزون بر این، بانک رفاه کارگران مبلغ 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات با اتکا به منابع داخلی، منابع بین بانکی و یا خط اعتباری در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده و سازمان برنامه و بودجه نیز مبلغ 20 هزار میلیارد ریال از بدهی دولت به این سازمان را در سال سال 99 پرداخت می نماید.

همچنین، هزینه های برق و گاز مصرفی و عوارض شهرداری کسب و پیشه این کسب و کارها برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت ماه 1399 استمهال می گردد.

حمایت از خانوارهای کم درآمد در دو بخش اعطای بسته کمک بلاعوض و تسهیلات به این خانوارها اختصاص می یابد.

بر همین اساس، بسته کمک بلاعوض برای حدود 3 میلیون نفر در چهار مرحله شامل اسفند ماه 1398 و سه ماهه اول سال 1399 از مبلغ دو تا شش میلیون ریال برحسب بعد خانوار جمعا به مبلغ 3.280 میلیارد ریال پرداخت می گردد.

افزون بر این، تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی بر حسب بعد خانوار به حدود 4 میلیون سرپرست خانوار کم درآمد با تشخیص وزارت تعاون، رفاه و کار اجتماعی با نرخ سود 12 درصد (8 واحد درصد به عنوان یارانه مابه التفاوت سود سازمان برنامه و بودجه و 4 درصد توسط تسهیلات گیرنده) بدون معرفی ضامن اعطا خواهد شد.

  • تصویب طرح خرید اعتباری اضطراری به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیرتر

هیات وزیران با توجه به مسائل پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا و به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیرتر، طرح خرید اعتباری اضطراری را برای حمایت مالی از چهارمیلیون خانوار تصویب کرد.

بر همین اساس، اقشار فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهار میلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول برخورداری از مزایای این طرح می باشند؛ شاغلین دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نیستند.

همچنین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است اقشار مشمول این مصوبه را از طریق ثبت نام یا پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی و جهت واریز مبلغ خرید اعتباری به بانک های عامل معرفی کند.

بانک های عامل موظفند ظرف 48 ساعت پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خانوارهای یک نفره 10 میلیون ریال و برای سایر خانوارها مبلغ 20 میلیون ریال اعتبار خرید منظور کنند تا از محل یارانه واریزی بصورت اقساط تسویه گردد.

  • تصویب سود بازرگانی کالاها در سال آینده

با تصویب دولت، تغییرات سود بازرگانی کالاها برای سال 1399 به تصویب رسید.

  • اصلاح فوق ­العاده جذب کارکنان وزارت امورخارجه

با تصویب دولت، فوق ­العاده جذب کارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در وزارت امور خارجه تا میزان 50 درصد افزایش می یابد.

  • تعیین تکلیف تسویه بدهی شرکت های تابعه سازمان تأمین اجتماعی به وزارت ارتباطات

هیات وزیران به استناد قانون بودجه سال 1398 کل کشور درخصوص تسویه بدهی شرکت های تابعه سازمان تأمین اجتماعی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) تصمیم گیری کرد.

بر این اساس، مبلغ ارائه حق انتشار خدمات تلفن همراه/ثابت به شرکت های تابعه سازمان تأمین اجتماعی، حداکثر تا مبلغ هشت هزار و 134 میلیارد ریال از سوی وزارت ارتباطات با اصل مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت تسویه می گردد.

شرکت های خدمات ارتباطی رایتل و انتقال داده های رهام داتک مکلفند مبالغ مربوط را به حساب سازمان تأمین اجتماعی، واریز و با آن سازمان، تسویه حساب کنند.

  • تصویب و اصلاحیه بودجه سال 1398 سازمان های مناطق آزاد تجاری- صنعتی

هیات دولت بودجه سال 1399 سازمان های مناطق آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی و ماکو و شرکت های تابع آن ها و اصلاحیه بودجه سال 1398 سازمان های مناطق یاد شده را تعیین کرد.

  • تمدید یک ماهه دوره سرد سال به منظور احتساب مصرف گاز طبیعی

با تصویب هیات وزیران، به منظور تعیین الگوی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و جرایم مصارف مازاد بر الگو، دوره سرد همه اقلیم ها تا 15 اردیبهشت 1399 تمدید می گردد.

با توجه به شرایط ناشی از انتشار بیماری کرونا درکشور و عدم امکان قرائت سیستم های اندازه گیری ازیک سو و لزوم بستن حساب های فروش گاز طبیعی با کمترین تعدیلات احتمالی به دلیل پایان دوره سرد و آغاز دوره گرم از سوی دیگر، تمدید یک ماهه دوره سرد سال از تاریخ 15 فروردین تا تاریخ 15 اردیبهشت 99 مورد موافقت اعضای دولت قرار گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1012

به "دستور روحانی برای تعطیلی مراکز مورد درخواست ستاد مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور روحانی برای تعطیلی مراکز مورد درخواست ستاد مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید