رشد فراتر از حد انتظار اقتصاد ژاپن

به گزارش سفر به فرانسه، با وجود پیش بینی ها برای ثبت رشد منفی، اقتصاد ژاپن همه را غافلگیر کرد.

رشد فراتر از حد انتظار اقتصاد ژاپن

به گزارش سفر به فرانسه به نقل از رویترز، رشد اقتصادی ژاپن در دوازده ماه منتهی به مارس در حالی به 2.1 درصد رسید که بسیاری از اقتصاددانان نرخ رشد تقریباً صفر درصد را برای این کشور پیش بینی کرده بودند. بخش بزرگی از ثبت این رشد عجیب مربوط به فاصله دریافت صادرات از سطح واردات ژاپن بوده است به گونه ای که با کاهش 4.6 درصدی واردات و 2.4 درصدی صادرات، مازاد حساب تجاری ژاپن بیش از پیش افزایش یافته است.

مارسل تیلیان، کارشناس مسائل اقتصادی ژاپن در مؤسسه کپیتال اکونومیکس گفت: عملکرد تعجب آمیز اقتصاد ژاپن در سه ماهه نخست امسال نشان دهنده آن است که احتمالاً شاهد ثبت یک رشد خوب تا انتها امسال در سومین اقتصاد بزرگ جهان خواهیم بود.

پیش تر گروهی از اقتصاددانان ژاپنی پیش بینی کرده بودند رشد سه ماهه منتهی به ماه آوریل بر مبنای سالانه با توجه به کاهش 1.5 درصدی میزان صادرات و افت 1.8 درصدی مخارج سرمایه ای به تنها 0.003 درصد کاهش یابد. با این حال آمارهای رسمی جدید حاکی از غلط بودن این پیش بینی ها در خصوص نرخ رشد و میزان تجارت خارجی است.

با توجه به افزایش فراتر از سطح انتظار نرخ رشد اقتصادی ژاپن، اکنون برخی از سیاست مداران ژاپنی خواستار به تعویق افتادن لایحه افزایش نرخ اقتصادیات بر فروش از هشت درصد به 10 درصد شده اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن پیش تر از آمادگی برای تعویق این لایحه با توجه به کاهش تقاضای واردات چین از ژاپن و جنگ تجاری با آمریکا خبر داده بود.

برخلاف نخست وزیر ژاپن، وزیر دارایی این کشور کماکان خواستار اجرایی شدن افزایش اقتصادیات ها است. توشیماتسو موتگی دیروز به سفر به فرانسه گفته بود که تغییری در دیدگاه ما نسبت به حمایت های بنیادین از تقاضای داخلی ایجاد نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 253

به "رشد فراتر از حد انتظار اقتصاد ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد فراتر از حد انتظار اقتصاد ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید