سامانه هشدار سیل به کجا رسید؟

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه سامانه هشدار سیل آماده است، اظهار کرد: احتیاج به تامین اعتبار است تا در نقاط تعیین شده تجهیزات و زیرساخت شبکه ای فراهم گردد.

سامانه هشدار سیل به کجا رسید؟

به گزارش ایسنا سحر تاجبخش در نشست خبری که در حاشیه ششمین نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته برگزار گردید، در پاسخ به سوال ایسنا درباره سامانه هشدار سیل اظهارکرد: سامانه هشدار سیل دو بخش اصلی نرم افزاری و سخت افزاری دارد. بخش سخت افزاری همان توسعه شبکه دیدبانی است، یعنی تجهیزات شبکه باران سنجی و یا تجهیزات شبکه رادارهای کشور که باید تکمیل گردد و در کنار این موارد زیرساخت اعم از زمین، اینترنت، سرورهایی برای عملیات پردازشی احتیاج است و در سطح کشور نیز باید به لحاظ زیرساختی شبکه تکمیل گردد که درخواستمان را به رییس جمهوری ارسال نموده ایم تا در صورت تامین منابع مالی بتوانیم شبکه را طی برنامه ای طی سال های آینده تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه نرم افزاری اساسا پیش بینی های کاربردی با جفت کردن دو مدل هواشناسی و حوزه کاربردی انجام می گردد. به طور مثال در سیل مدل های جوی با مدل های هیدرولوژی باید جفت شوند. بعضی خروجی های وضع هوا را مثل پیش بینی باد، دما و بارش را از مدل های جوی می گیریم و با عنوان خروجی با پارامترهای دیگر جمع بندی می گردد و میزان دبی آب تولیدی در یک نقطه تعیین می گردد.

به گفته تاجبخش فاز اول آن را طی سال گذشته برای 550 نقطه در کشور انجام دادیم اما ضرورت تکمیل آن برای باقی کشور نیز وجود دارد. حدود 3300 نقطه در نظر گرفته شده است که باید منابع مالی آن تامین گردد. در این صورت تمام 3300 نقطه به صورت یکجا انجام می گردد البته ضرورت همکاری دستگاه های همکار بر اساس قانون مدیریت بحران از سوی وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

وی اضافه نمود: بخشی از داده ها و اطلاعات در اختیار ما قرار دادند و طی دو هفته گذشته هماهنگ کردیم که اطلاعات را در اختیار سازمان هواشناسی بگذارند تا ما بتوانیم سامانه را در نقاط دیگر هم راه اندازی کنیم. اگر داده و اطلاعات در دسترس نباشد باید چاره دیگری بیندیشیم که یا فاز دوم را اجرا کنیم یا با فاز جدیدی سامانه را به روزرسانی کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تاکید نمود: سامانه هشدار سیل راه اندازی شده است اما تعداد نقاط چون پیش بینی نقطه ای انجام می گردد، باید به میزان کل کشور توسعه یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2297

به "سامانه هشدار سیل به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه هشدار سیل به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید