ستاری: 2000 نخبه به کشور بازگشته اند

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، معاون علمی و فناوری کشور با اشاره به تغییر رویکرد کشور در زمینه های علمی، از بازگشت 2 هزار نخبه به کشور خبر داد.

ستاری: 2000 نخبه به کشور بازگشته اند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاه ایران ساخت و بیست و یکمین نمایشگاه استعدادهای پژوهشی، فناوری و فن بازار افتتاح شد.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با اشاره به اتفاقات 7 سال گذشته، گفت: طی 7 سال گذشته اتفاقات خوبی اتفاق افتاده است و باعث رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها شده است. اکوسیستم فناوری و نوآوری که ایجاد شده یک فرهنگ جدید در جامعه علمی به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: حالا دیگر مردم محصولات دانش بنیان را به چشم می بینند و حضور آنها را در زندگی خود حس می کنند. مردم اثر دانش را در زندگی روزمره خود به خوبی لمس کرده و تأثیرات آن را در دنیای اطرافشان می بینند. هدف ما از برگزاری اینگونه نمایشگاه ها این بوده که مردم و دست اندرکاران اثر این تکنولوژی را ببینند و متوجه پیشرفت کشور در حوزه های دانشی بشوند.

معاون علمی رئیس جمهور شرح داد: این موضوع اهمیت زیادی دارد که دستگاه های مورد استفاده در ارکان مختلف آزمایشگاهی کشور تولید خودمان باشد و نسبت به توان ساخت آنها یک نوع خودباوری داشته باشیم.

ستاری گفت: در اکوسیستم فناوری و نوآوری که ایجاد شده دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، استارتاپ ها و شتابدهنده ها در کنار هم مشغول فعالیت و تولید محصول هستند. پنج هزار و 500 شرکت دانش بنیان تا به امروز پیروز به فروش 120 هزار میلیارد تومان محصول شده اند و در کنار این عملکرد مالی توانسته اند بیش از 300 هزار شغل ایجاد کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تأثیرات این عملکرد علمی در کشور، بیان نمود: تمام این رویدادها باعث شده است که نخبگان ما که در خارج از کشور زندگی می کردند به کشور بازگشته و شرکتها و استارتاپ های خودشان را داشته باشند. طی 4 سال گذشته 2 هزار نفر از نخبگان به کشور بازگشته اند و در ایران مشغول فعالیت شده اند.

وی در رابطه با شرایط سرمایه گذاری در حوزه های فناوری کشور خاطر نشان کرد: سیستمهای سرمایه گذاری در کشور تغییر کرده و صندوق های خطرپذیر به منظور سرمایه گذاری در زمینه های علمی افزایش زیادی داشته اند. در کنار آنها صندوق نوآوری و شکوفایی هم به درستی در حال انجام وظایف خود است.

ستاری گفت: با مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی ظرفیت پرداخت وامها افزایش پیدا کرده است و مقدمات ایجاد یک اقتصاد جدید در کشور فراهم شده. توسعه نوآوری به عنوان یک موهبت بزرگ تلقی می شود که با مشارکت بخش خصوصی و همکاری های وزارت علوم محقق شده است.

معاون علمی کشور گفت: برگزاری نمایشگاه های تجهیزات و مواد آزمایشگاه ایران ساخت و استعدادهای پژوهشی، فناوری و فن بازار تنها برای یادآوری این رخدادهاست و امکان فروش تجهیزات در آنها فراهم می شود. چیزی حدود 320 میلیارد فروش در نمایشگاه ها اتفاق افتاده که باید آن را به فال نیک گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1506

به "ستاری: 2000 نخبه به کشور بازگشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: 2000 نخبه به کشور بازگشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید