طرح فاضلاب زرند به کجا رسید؟ ، لزوم تغییر محل تصفیه خانه فاضلاب کرمان به خارج از شهر

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، یکی از احتیاج های اساسی شهرستان صنعتی زرند که اتفاقاً با کم آبی شدید دست و پنجه نرم می نماید، اجرای پروژه فاضلاب شهری است. این پروژه در آبان 98 به وسیله وزیر نیرو وقت کلنگ زنی شد و تا به امروز 200 کیلومتر آن اجرایی شده است.

طرح فاضلاب زرند به کجا رسید؟ ، لزوم تغییر محل تصفیه خانه فاضلاب کرمان به خارج از شهر

گروه استان های خبرنگاران، از مهمترین مسائل زیست محیطی شهرستان زرند کرمان می توان به آلایندگی کارخانجات و نزدیک بودن آن ها به محل سکونت همشهریان، کمبود شدید آب و کاهش سطح آب های زیرزمینی، عدم وجود فاضلاب شهری و روستایی، دفع غیربهداشتی پسماند های کشتارگاه، وجود کوهی از باطله های ذغال سنگ در نزدیکی شهر، شن های روان منطقه یزدانشهر و سیریز و ... اشاره نمود. شاید صنعتی شدن و احداث کارخانجات متعدد در شهرستان زرند خبر خوشی برای زرندی ها خصوصاً جوانان جویای کار بود، اما مردم پس از احداث و راه اندازی این کارخانه ها فهمیدند که آنقدر هم نباید خوش باشند چرا که آلایندگی آن ها شیرینی خوابشان را تلخ نموده است.

وجود کارخانه های همانند ذغالشویی و توانیر چسبیده به شهر از دور زمانی به اندازه کافی مسائل زیست محیطی داشت، اما مسئولین از این تجربه استفاده نکردند و شروع به احداث کارخانجات قطران، کک سازی و فولاد در فاصله کمتر از یک کیلومتری منطقه روستایی بهشت وحدت و در فاصله ای کمتر از 10 کیلومتر به شهر زرند کردند.

اجرای پروژه فاضلاب شهری در زرند

یکی از احتیاج های اساسی شهرستان صنعتی زرند که اتفاقاً با کم آبی شدید دست و پنجه نرم می نماید، اجرای پروژه فاضلاب شهری است. این پروژه در آبان 98 به وسیله وزیر نیرو وقت کلنگ زنی شد و تا به امروز 200 کیلومتر آن اجرایی شده است. این طرح که طبق اعلام مسئولان باید در سال 1401 به اتمام برسد شامل 459 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب، هشت کیلومتر خط انتقال و تصفیه خانه ای با ظرفیت 16 هزار متر مکعب است. قرار است آب ناشی از این پروژه در بخش صنعت مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به وجود صنایع متعدد در زرند این مساله بسیار حائز اهمیت است.

بروز مسائل در پروژه فاضلاب زرند

اما اجرای این پروژه مهم و زمان بر باعث بروز مسائلی برای مردم شهر زرند شده است و آن ها معتقدند نابسامانی های ایجاد شده بعد از اجرای پروژه در بعضی منطقه ها مسائل زیادی برای آن ها ایجاد نموده و حتی باعث خسارت اقتصادی به آن ها شده است. از جمله جانمایی انجام شده در مورد تصفیه خانه پروژه در حال انجام فاضلاب شهری زرند جهت تامین آب کارخانه فولاد زرند ایرانیان بر خلاف پرتکل های زیست محیطی است و از شهر به فاصله 5 کیلومتر و از روستا های مجاور (نعیم آباد و روح آباد) کمتر از یک کیلومتر فاصله دارد که در آینده نزدیک می تواند مسائل زیست محیطی بزرگی را برای شهروندان و اهالی روستا های اطراف در برداشته باشد.

صادق زاده فرماندار زرند با تاکید بر لزوم نظارت دستگاه های مرتبط باپروژه فاضلاب زرند گفت: سهل انگاری در نظارت بر اجرای اصولی و کارشناسی پروژه فاضلاب زرند پذیرفته نیست. او در این نشست ضمن تاکید بر لزوم عقد قرارداد نو فی مابین مدیران پروژه فاضلاب شهری و شهرداری جهت لکه گیری نوار های حفاری شده با توجه به نوسانات قیمت ها، گفت: هیچ سهل انگاری در نظارت بر اجرای اصولی و کارشناسی این پروژه را نمی توان قبول کرد.

صادق زاده ضمن تقدیر از صبوری و نجابت مردم زرند در اجرا و پیشرفت فیزیکی پروژه، تعهد شرکت فولاد زرند ایرانیان جهت اجرای با کیفیت طرح را نقطه قوت طرح دانست و توضیح داد: پیمانکاران موظف و متعهد به انجام با کیفیت کار هستند که لزوم نظارت دستگاه های مربوطه را می رساند. عباس ایرانمنش رئیس شورای شهر زرند نیز با بیان اینکه هدف از اجرای پروژه فاضلاب رفاه جامعه است، گفت: با توجه به نزدیکی فصل زمستان پرکردن نوار های حفاری باید با استاندارد و با کیفیت تمام انجام گردد تا مشکل خاصی جهت عبور و مرور همشهریان پیش نیاید.

فاضلاب زرند، گامی منحصر به فرد در توسعه همه جانبه

اجرای پروژه فاضلاب زرند با همه مسائل پیش رو را می توان گامی منحصر به فرد در توسعه همه جانبه این شهرستان مهم صنعتی و معدنی استان کرمان دانست. بهره مندی شهرستان زرند از معادن و صنایع مختلف و موقعیت جغرافیایی و نزدیکی آن به مرکز استان کرمان، جایگاهی استراتژیک برای این شهرستان ایجاد نموده است و اجرای پروژه بزرگ فاضلاب در زرند به عنوان یکی از شهرستان های مهم صنعتی و معدنی استان کرمان را می توان گامی منحصر به فرد در توسعه همه جانبه این شهرستان دانست. جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه فاضلاب در زرند، همگام با کرمان و سیرجان نشان از ظرفیت های بزرگ و بی نظیر این شهرستان دارد که سرمایه گذار بخش خصوصی را برای ورود به پروژه بزرگ فاضلاب با اندازه بالای سرمایه ترغیب نموده است. اجرای فاضلاب نه تنها از نظر زیست محیطی اهمیت دارد بلکه در تأمین آب مورد احتیاج واحد های صنعتی و معدنی که احتیاجی حیاتی به شمار می رود نقش موثری خواهد داشت.

به همین دلیل پروژه فاضلاب در این شهرستان از حدود 6 ماه قبل شروع شد و در حال حاضر براساس گزارش ها و مستندات موجود با سرعت قابل قبولی در حال پیشروی است. براساس اعلام مسئولان امر، ارزش سرمایه گذاری این پروژه در زمان انعقاد قرارداد 217.5 میلیارد تومان بود که در حال حاضر این عدد به بیش از 550 میلیارد تومان رسیده و با توجه به توافقات انجام شده اجرای 100 درصد این پروژه به عهده سرمایه گذار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2085

به "طرح فاضلاب زرند به کجا رسید؟ ، لزوم تغییر محل تصفیه خانه فاضلاب کرمان به خارج از شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح فاضلاب زرند به کجا رسید؟ ، لزوم تغییر محل تصفیه خانه فاضلاب کرمان به خارج از شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید