نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، سازمان هواشناسی با صدور هشداری از نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور و وزش باد شدید اطلاع داد.

نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به ادامه رشد ابر های همرفتی در ساعات بعدازظهر و نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور آورده است: وقوع رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت بعدازظهر امروز (13 مردادماه) برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، جنوب کرمان، ارتفاعات در شمال هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان و فردا (14 مردادماه) برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، جنوب شرق فارس و ارتفاعات در شمال هرمزگان پیش بینی می گردد.

در پی حاکمیت این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل ها و رودخانه ها و احتمال آبگرفتگی و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و صعود به ارتفاعات توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار هواشناسی آمده است: وزش باد شدید احتمال خیزش موقت گردوخاک در مناطق مستعد را امروز (13 مردادماه) در استان های قزوین، شمال مرکزی، البرز، غرب و جنوب تهران، قم، جنوب و غرب سمنان و شمال و شرق اصفهان خراسان شمالی، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و شمال سیستان و بلوچستان و فردا (14 مردادماه) در استان های قزوین، شمال مرکزی، البرز، غرب و جنوب تهران، قم، جنوب و غرب سمنان، شمال و شرق اصفهان خراسان شمالی، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان در پی دارد بنابراین احتمال آسیب رسیدن به سازه های موقت و گلخانه ها و سقوط تابلو های تبلیغاتی و اشیای سبک و کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلو های تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می نماید.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می نماید به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ افزایش ارتفاع موج بین دو تا سه متر را از بعدازظهر امروز (13 مردادماه) در غرب دریای خزر تا اواخر وقت سه شنبه (14 مردادماه) پیش بینی نموده است که پاره شدن تور های صیادی، غرق شدن قایق های کوچک و شناور های سبک و آسیب دیدن شناور های سنگین و عظیم را در پی دارد بنابراین نسبت به ممانعت از هرگونه تردد قایق های سبک و تفریحی، شنا کردن و فعالیت شیلاتی و محدود کردن انجام فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحل را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1342

به "نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ سامانه بارشی جدید به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید