نگهداری از گل محبوبه شب

به گزارش سفر به فرانسه، گل محبوبه شب از انواع گیاهان همواره سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای باغچه است. این گیاه گونه ای از گیاهان جنس CESTRUM از خانواده گوجه فرنگی ها SALONACEES می باشد. محل اصلی و اولیه آن را آمریکای جنوبی و مرکزی و جزایر آنتیل می دانند.

نگهداری از گل محبوبه شب

به گزارش خبرنگاران به نقل از رز بانو ، در این جنس حدود 200 گونه درختچه دائمی و همواره سبز وجود دارد. برگ های این گیاهان عموما ساده و بیضی شکل و اطراف برگ ها صاف و صیقلی می باشد. اگر برگ این گیاهان را در بین انگشتان بفشارند (له نمایند) بوی بسیار نامطبوعی به مشام می رسد. گیاه محبوبه شب یا (یاس شب) درختچه ای است که ارتفاع آن تا 3 متر می رسد. این گیاه در نقاطی که هوا ملایم است، در تمام مدت سال گل می دهد. گل ها به رنگ زرد و سبز می باشند (بدین معنی که قسمت شیپوری گل زرد است و همانطور که به سمت انتهای لوله قیفی مانند می رود برنگ سبز ملایم تبدیل می گردد).

و با آغاز شب و تاریک شدن هوا بوی عطر مطبوعی از آنها به مشام می رسد. زمانی که گلریزان انتها یافت، بجای گلها دانه های گرد کوچکی که میوه درختچه می باشد ظاهر می گردد. میوه و برگ این گیاه دارای مواد سمی می باشد.

گلهای این گیاهان خیلی کوچک و لوله ای یا قیفی شکل می باشد و بصورت خوشه ای در سر شاخه ها قرار دارند.

رنگ گل های محبوبه شب در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهای سفید، سبز، زرد، قرمز، بنفش تیره دیده می شوند.

برخی از انواع آن دارای گلهای معطر در شب هستند.

هرس گل:

رشد گیاهان محبوبه شب نامنظم و نامرتب است و شاخه ها بطور نامنظم به اطراف می رویند. به منظور منظم کردن و شکل دادن به گیاه، هرسال پس از انتها گلریزان می توان ساقه های قدیمی را هرس نمود.

دما و نور:

در نقاطی که هوا زیاد سرد نمی گردد می توان گل محبوبه شب را در فضای آزاد و در محل آفتابگیر کاشت. ولی در نقاطی که هوا خیلی سرد می گردد بهتر است آنها را به داخل گلخانه منتقل سازند و یا در کنار دیوار آفتابگیر بکارند.

آبیاری:

گل محبوبه شب به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می نماید. آبیاری مرتب این گیاهان در تابستان ضرورت دارد.

خاک مناسب:

برای رشد گیاه محبوبه شب استفاده از خاک نرم و مرغوب ضرورت دارد. مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه هفت تا هفت و نیم است.

کوددهی:

استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظور تقویت گیاه توصیه می گردد. (مخصوصا در پرورش گلدانی)

ازدیاد:

تکثیر این گیاه، به وسیله قلمه و بذر امکان پذیر است. در نقاطی که هوا ملایم و مرطوب باشد بذر این گیاه در زمین ریخته و پراکنده می گردد و فراوری نهال های جدید می نماید همچنین از پاجوش ها نهال های تازه ظاهر می گردد. ریشه این گیاه خیلی قوی و پایدار است.

پرورش در گلدان:

برای کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب نموده و بذرها را در عمق 8 سانتیمتری خاک بکارید. خاک سبک غنی از خاک برگ و کود آلی برای پرورش گیاه محبوبه شب مناسب است. گلدان ها را در معرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1482

به "نگهداری از گل محبوبه شب" امتیاز دهید

1 کاربر به "نگهداری از گل محبوبه شب" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری از گل محبوبه شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید