ورزش کراس فیت چیست؟

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، خبرنگاران | سرویس ورزش - کراس فیت، یک برنامه ورزشی است که برای به کار دریافت و تمرین دادن تمامی بدن تهیه و تدوین شده است. این برنامه ترکیبی است از تمرینات هوازی، تمرین با وزنه، ژیمناستیک، تمرینات استقامتی و انواع دیگر، تا بدن شما را برای شرایط غیر منتظره آماده سازد. این ورزش یکی از برنامه های آمادگی جسمانی و قدرتی است که تعداد طرفداران آن به سرعت رو به افزایش است. این یک برنامه سنتی و خاص مانند وزنه برداری جداگانه برای یک عضله خاص یا ایروبیک نیست.

ورزش کراس فیت چیست؟

ورزش کراس فیت چیست؟

کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، وزنه کتری، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی است. با انجام این تمرین ها اجزای اصلی تناسب اندام همگی درگیر می شوند. تناسب قلب و ریه ها، قدرت واستحکام عضلات در کنار استقامت، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت از مزایای انجام ورزش کراس فیت است. آموزش روش کراس فیت به 3 تا 5 روز کار در هفته نیاز دارد. ورزش ها شدید و کوتاه هستند و 5 تا 15 دقیقه بیشتر طول نمی کشند.

ورزش های کراس فیت از انواع ورزش های انفجاری هستند که به شکل چرخش انجام می شوند. تمرین بعدی فوراً پس از انجام تمرین قبلی انجام می شود و استراحت بین آنها بسیار کوتاه است. بیشتر تمرینات ورزش کراس فیت تمریناتی برای سرتاسر بدن است که شامل فشار دادن، کشیدن، دویدن، پارو زدن و چمباتمه زدن زیر وزنه است. کراس فیترها عموماً به صورت همگانی در سوله هایی که به آن ها BOX می گویند، تمرین می کنند. جنبه اجتماعی کراس فیت برای همه کراس فیترها بیشترین اهمیت را دارد. همگانی بودن، محیط اجتماعی و تمرینات گروهی آن ها را تشویق می کند تا همدیگر را حمایت کنند و به یکدیگر انگیزه دهند تا به هر ترتیبی شده تمرین شان را به اتمام برسانند. ورزش کراس فیت کلاس های گروهی سختی دارند، که بر روی فلسفله تمرینات شدید اینتروال، یا HIIT متمرکزند، و بر این اعتقادند که هرچه در بازه زمانی کوتاه، تمرینات سنگین تر باشند، موثرتر خواهند بود.

تمرینات کراس فیت چگونه انجام می شود؟

برنامه ورزش کراس فیت به این صورت است که شما می توانید هم خودتان انجام دهید و هم یه صورت گروهی در باشگاه های مخصوص کراس فیت. انجام حرکات ورزش کراس فیت توسط خود فرد نیازمند سطح مناسب از تناسب اندام است. البته این که بدانید چه حرکاتی را بدون خطر و ایمن هستند نیز از نکات قالب توجه برای انجام کراس فیت بدون حضور در باشگاه است. این حرکات بسیار متعدد وفنون فراوانی را در بر می گیرد که در وب سایت مخصوص کراس فیت قابل مشاهده است. هر حرکت به نام یکی از ورزشکاران معروف آورده شده است که می توانید آن ها را انجام دهید. معمولا این حرکات بدون استراحت یا با استراحت بسیار محدودی همراه هستند. همانطور که گفته شد انفجاری بودن این حرکات تاثیر بسزایی در تناسب اندام خواهد گذاشت. اگر به تنهایی از کراس فیت لذت نمی برید به باشگاه های مخصوص مراجعه کنید. این نوع باشگاه ها مثل باشگاه های بدنسازی و سلامت معمولی نیستند. شما در این اماکن اثری از تجهیزات و دستگاه های مقاومتی نمی بینید و اعضای آن تمرینات روزمره و معمول خود را انجام نمی دهند. در عوض، این باشگاه مانند یک انبار پر از تجهیزات ورزشی شامل یک مشت وزنه های دایره ای المپیک، جعبه های پلایومتریک (جعبه های مخصوص حرکات انفجاری)، توپ های طبی، دامبل و کتل بلز است. میله های بارفیکس، طناب های کوهنوردی و حلقه های ژیمناستیک هم از سقف آویزان هستند. اگر بخواهید بدوید، به محیط اطراف برخورد می کنید. ورزش ها به صورت گروهی انجام می شوند و همه یک ورزش روزانه را خواهند داشت.

آیا کراس فیت ورزشی همگانی است؟

ورزش کراس فیت، یک ورزش سنگین است، بدین معنی که ورزشکاران، درون این ورزش اگر تمریناتشان را به صورت صحیح اجرا نکنند، کاملا در معرض آسیب دیدگی قرار دارند. تقریبا تمام باشگاه های کراس فیت، دوره هایی را که اصطلاحا به آنها On Ramp یا Elements می گویند را اجرا می کنند. این دوره ها، عموما بین 2 هفته تا 1 ماه طول می کشند، و در آن به شما 9 حرکت اساسی کراس فیت آموزش داده خواهد شد. این دوره ها، بخشی ضروری برای این ورزش است، تا آماتورها از آسیب دیدگی در امان بمانند. اما این بدین معنی نیست که ورزشکاران در هر شرایطی در امانند. توجه شود نقطه قوت کراس فیت، نقطه ضعفش هم هست.

فاکتورهای اساسی در ورزش کراس فیت

دانستن فاکتورهای زیر می تواند به شما کمک کند که کراس فیت را هر چه قدرتمندتر و منظم تر انجام دهید.

1. انجام حرکات صحیح و منظم

همانطور که گفته شد چگونگی حرکت موثر و بدون خطر در این ورزش بسیار مهم است. کراس فیت ورزش است که می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. اگر آمادگی انجام تمرین صحیح را ندارید شما نیاز به یک مربی متخصص و آگاه به تمرینات دارید. البته حتما توجه کنید که باید به بدنتان گوش دهید.

شما به اندازه ای که تمرین کرده اید می توانید وزنه و یا حرکاتی را انجام دهید. پس اگر بدنتان می گوید متوقف شوید، این کار را انجام دهید و اجازه دهید بازیابی انجام شود. سعی کنید همیشه ضرب آهنگ ورزشتان را حفظ کنید. مقداری از انگیزه تان را نگه دارید تا روز بعد بتوانید دوباره شروع کنید.

2. تناسب اندام و فرم بدن

چیزی که به عنوان تناسب اندام در کراس فیت در نظر گرفته شده، تعیین است. شما ابتدا باید فرم و اجرای صحیح حرکات را بیاموزید و تمرین کنید. وارد کردن فشار بیش از توان عضله نه تنها به تناسب اندام شما کمکی نمی کند بلکه باعث بروز آسیب دیدگی های جدی می شود که ماه ها شما را گرفتار خواهد کرد. پس باید به تدریج عضلات تان را تربیت کنید تا بتوانید به شدت و استقامت تمرینات بیافزایید و در نتیجه به تناسب اندام برسید.

3. رژیم غذایی

البته که رژیم غذایی می تواند در انجام حرکات در این ورزش به شما کمک کند. گوشت و سبزیجات، آجیل و دانه ها، میوه و نشاسته و حذف کردن شکر در رژیم غذایی در بیشتر برنامه غذایی کراس فیترها مشاهده می شود. این رژیم هم به انجام فعالیت بدنی شما کمک می کند و هم به سالم خوردن تغذیه.

منبع: setare.com
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1751

به "ورزش کراس فیت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش کراس فیت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید