ژیلا شاهی : موقعیت مهدی فیلم سربازها است تا فرمانده ها

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، تهران (پانا) - ژیلا شاهی بازیگر فیلم سینمایی موقعیت مهدی می گوید عشق و دوست داشتن را نمی توان به قومیت یا کشور خاص نسبت داد.

ژیلا شاهی : موقعیت مهدی فیلم سربازها است تا فرمانده ها

به گزارش ایسنا، ژیلا شاهی که در فیلم موقعیت مهدی نقش همسر شهید باکری را بازی می نماید، از تجربه همکاری با هادی حجاری فر گفت.

در ادامه متن این تبادل نظر را بصورت سوال و جواب می خوانیم ؛

*قصد دارم اولین پرسش خود را اینگونه مطرح کنم، باتوجه به اینکه در موقعیت مهدی عاشقانه ها چارچوب خاص خود را دارند، آیا می توان از روابط بین آدم ها به این نتیجه رسید که متفاوت از کلیشه های مرسوم است؟

می توانم بگویم تاثیرگذاری لحظه های عاشقانه و سادگی و مقدار در پرداخت روابط آدم های فیلم موقعیت مهدی بدلیل شناخت خوب کارگردان از دنیا آدم ها و روابط آنهاست.

آیا عاشقانه بین مهدی باکری و همسرش از جنس همان عواطفی است که از زنان و مردان تُرک انتظار می رود؟

عشق و دوست داشتن را نمی توان به قومیت و یا کشور خاصی نسبت داد؛ چرا که زبان عاطفی میان همه آدمهاست. شاید بدلیل وجود حال و هوای دهه 60 در فیلم، موقعیت مهدی برای ما تداعی نماینده سادگی آن سالهاست.

تبادل نظرهایی در این فیلم میان صفیه و مهدی در جریان است که در کمتر اثری شاهد آن بوده ایم...

بخشی از دیالوگ ها از خاطرات خود شخصیت های اصلی فیلم بازنویسی شده بود، خاطراتی که به وسیله آقای حجازی فر به ما منتقل می شد. اگر هم به طور کامل از آن دیالوگ ها استفاده نمی شد، اما باعث عمیق تر شدن روابط می شد و به باورپذیری آدم های فیلم یاری می کرد.

شخص هادی حجازی فر هم به عنوان کارگردان و هم به عنوان بازیگر تا چه مقدار به این باورپذیری که درباره آن صحبت می کنید، یاری کرد؟

باید بگویم آقای حجازی فر یک بازیگر صددرصد و کارگردانی مسلط است و جزئیات هم در اجرای نقش و هم در کارگردانی برای او بسیار اهمیت دارد. صحبت هایی که قبل از آغاز هر سکانس در خصوص رابطه مهدی باکری و صفیه مدرس می کردیم، بسیار یاری نماینده بود.

در نقدی خواندم شخصیت زن فیلم موقعیت مهدی تصویر همان زن قهرمان و شاید به نوعی قهرمان داستان است و هیچ تصویری شاید گویاتر از درددل تنهایی صفیه در مقابل مهدی که از فرط خستگی بیهوش می گردد، نمی تواند تعبیر شهادت از قاب چشم همسران شهدا باشد. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

بنظرم این طور نیست، قهرمان فیلم مهدی باکری است؛ اما نقش صفیه مدرس را از زمانی که وارد زندگی مهدی باکری می گردد نمی توان نادیده گرفت. حضور او در قصه فیلم یاری می نماید وجه دیگری از شخصیت مهدی باکری روایت بگردد و ما به آن بخش عاشقانه زندگی آنها نیز نزدیک تر شویم.

شخصیت صفیه ویژگی های خاصی دارد؛ اگرچه صلابت بسیاری در رفتارش دیده می گردد اما بُعد زنانه و عاطفی کاراکتر نیز به خوبی شکل گرفته است. ویژگی دیگری هست که بخواهید درباره این کاراکتر بگویید؟

احساسم از ایشان به عنوان یک زنی که در دهه 60 با روابط و مناسبات اجتماعی آن دوره با یک فرمانده ازدواج می نماید، این بود که واقعا مهدی باکری را دوست داشته، می خواسته او را برای خود حفظ کند و حتی در جنگ دنبال این بوده است که زندگی بسازد. همه آن افراد دوست داشتند در آرامش زندگی نمایند اما این فرصت از آن ها گرفته شده است و این مهمترین چیزی بود که به آن فکر می کردم.

پیش از این اشاره نموده بودید که موقعیت مهدی فیلمی درباره یک فرمانده نیست بلکه از سربازها و تنها ماندن آدم ها می گوید. دوست دارم بیشتر نظر شما را درباره فیلم بدانم.

بله، به نظر من به جز مهدی باکری خیلی فیلم فرمانده ها نیست، فیلم سربازهاست، آدمهایی که خیلی دیده نمی شوند؛ فیلم تنها ماندن آدمها و سربازهاست.

سخن پایانی…

دوست دارم از آقای حجازی فر تشکر کنم، همکاری با ایشان برای من تجربه متفاوت و ارزشمندی بود.

من خودم فیلم را دوست دارم و امیدوارم کسانی که فیلم را می بینند هم فیلم را دوست داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2187

به "ژیلا شاهی : موقعیت مهدی فیلم سربازها است تا فرمانده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژیلا شاهی : موقعیت مهدی فیلم سربازها است تا فرمانده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید