اجرای طرح توسعه 5 میلیون پورت اینترنت پرسرعت نیازمند 8 هزار میلیارد تومان است

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: طرح توسعه 5 میلیون پورت اینترنت پرسرعت در شرکت مخابرات آماده اجراست.

اجرای طرح توسعه 5 میلیون پورت اینترنت پرسرعت نیازمند 8 هزار میلیارد تومان است

به گزارش گروه استان های خبرنگاران از شهرکرد، مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به آماده بودن شرایط اجرای طرح توسعه پنج میلیون پورت اینترنت پرسرعت، گفت: بر اساس آخرین برآورد صورت گرفته، هشت هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای کامل این طرح احتیاج است.

او اضافه نمود: در برنامه توسعه ای شرکت مخابرات ایران، سالیانه ایجاد یک میلیون پورت اینترنت پرسرعت با استفاده از منابع داخلی و عایدی های حاصله، پیش بینی شده است و در صورتی که حمایت های لازم برای تامین منابع اقتصادی و خریداری تجهیزات انجام گردد، این شرکت ظرفیت اجرای طرح توسعه پنج میلیون پورت در مدت یک سال را نیز دارد.

سلطانی، عقب ماندگی بخش ارتباطات ثابت را مربوط به ارائه خدمات مستقیم به مشترکین دانست و افزود: واگذاری پورت اینترنت پرسرعت به وسیله فیبرنوری در بعضی منطقه ها احتیاجمند سرمایه گذاری کلان است و اگر اجرای برنامه های جهشی در این حوزه در اولویت واقع شده است باید شیوه سرمایه گذاری در این راستا از روال معمول خارج گردد و ارائه حمایت اقتصادی از اپراتور ها در دستور کار قرار گیرد.

بیشتر بخوانید

مدیرعامل شرکت مخابرات با بیان اینکه تا به امروز 170 هزار کیلومتر شبکه فیبرنوری به وسیله این شرکت اجرا شده است، گفت: باید برای رسیدن به حد مطلوب در این زمینه با همراهی مجلس شورای اسلامی و هیات دولت تصمیم گیری های مشخصی برای ایجاد توازن میان عایدی ها و هزینه ها صورت گیرد.

او با تاکید بر منطقی شدن عایدی اپراتور ها در بخش های ارتباطات سیار و ثابت و برقراری توازن بین عایدی ها و هزینه های بخش توسعه زیرساختی و نگهداری و پشتیبانی شبکه ادامه داد: این موضوع از اولویت های اصلی حوزه ICT کشور است چرا که در صورت متضرر شدن بخش ارتباطات ثابت، ارتباطات بخش سیار نیز دچار اختلال خواهد شد.

سلطانی گفت: هزینه نگهداری شبکه ارتباطی موجود در شرکت مخابرات سالیانه افزون بر یک هزار و 500 میلیارد تومان است.

او درباره برنامه های این شرکت برای بهبود خدمات اینترنت و راه اندازی سایت های 5G گفت: آنچه در حال حاضر به عنوان استاندارد سرعت اینترنت در کشور مطرح می گردد خدمات مربوط به 4G است و اگر تمامی سایت های شهری، روستایی و بین شهری موجود به این سطح از خدمات مجهز شوند بخش مهمی از مسائل مردم در این مورد رفع می گردد.

سلطانی با بیان اینکه در حال حاضر 10 هزار سایت مخابراتی همراه اول در کشور خدمات 2G ارائه می نمایند، اضافه نمود: 20 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تبدیل و ارتقا این تعداد سایت به 4G احتیاج است که با توجه به سطح عایدیها، در حال حاضر تامین و هزینه این اندازه اعتبار امکان پذیر نیست.

ن

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1997

به "اجرای طرح توسعه 5 میلیون پورت اینترنت پرسرعت نیازمند 8 هزار میلیارد تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح توسعه 5 میلیون پورت اینترنت پرسرعت نیازمند 8 هزار میلیارد تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید