ادعای واهی پمپئو: ایران ویروس کرونا را به پنج کشور منتقل کرده است!

به گزارش سفر به فرانسه، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای دولت ایران را متهم کرد که ویروس جدید کرونا (کووید-19) را به دست کم پنج کشور جهان انتقال داده است!

ادعای واهی پمپئو: ایران ویروس کرونا را به پنج کشور منتقل کرده است!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپوتنیک، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با انتشار یک بیانیه مدعی شد که دولت ایران ویروس کرونای جدید موسوم به کووید- 19 را به دست کم پنج کشور در جهان منتقل کرده است!

در بیانیه مزبور، این بلندپایه ترین دیپلمات آمریکا بدون ذکر اسامی پنج کشور مورد اشاره خود مدعی شد: واقعیت این است که در ماه فوریه، خط هوایی اصلی تروریستی ایران، ماهان ایر، دست کم 55 پرواز میان تهران و چین انجام داد که این امر مردم ایران را بیش از پیش آلوده و مبتلا کرد. دست کم در پنج کشور خارجی، نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا به طور مستقیم از ایران وارد شده بودند، که جان میلیونها نفر دیگر را در خطر قرار دادند!

پمپئو با نادیده انگاری عملکرد ضعیف دولت ترامپ در مواجهه با بحران کرونا در کشور خود، بر طبل اتهامات خود علیه ایران کوبید و مقامات تهران را به دروغگویی در اعلام شمار واقعی مبتلایان و قربانیان ویروس کووید- 19 و همچنین اختصاص منابع مالی محدود ایران به تأمین مالی تروریسم متهم کرد!

وی در اینباره مدعی شد: در حالیکه مقامات رژیم ایران خواستار وجوه مالی بیشتری هستند، ذکر این نکته ضروری است که از سال 2012 ایران بیش از 16 میلیارد دلار برای عملیاتهای تروریستی در خارج از خاک خود هزینه کرده و از لغو تحریم ها تحت لوای برجام برای پر کردن خزانه نائبان خود بهره گرفته است!

وی در ادامه ادعاهای بی پایه و اساس خود اضافه نمود: مقامات رژیم [ایران] بیش از یک میلیارد یورو تخصیص یافته برای تجهیزات پزشکی را به سرقت بردند و به احتکار ماسکها، دستکشها، و سایر تجهیزات پزشکی برای فروش در بازار سیاه ادامه می دهند!

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که تحریمهای آمریکا علیه ایران مشمول واردات کالاهای بشردوستانه نمی شود و اینکه اسناد ایرانی نشان می دهد که شرکتهای بهداشتی این کشور قادر بوده اند کیتهای تشخیص کرونا را بدون مانعی از جانب تحریمهای آمریکا و از ماه ژانویه وارد کنند.

اظهارات بی پایه و به دور از واقعیت این دیپلمات آمریکایی یک هفته پس از آن صورت گرفت که دولتهای روسیه و چین دوشنبه گذشته در بیانیه هایی جداگانه از دولت آمریکا خواستند تا برای کمک به مقابله با شیوع ویروس کووید- 19 از شدت تحریمها علیه ایران بکاهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1026

به "ادعای واهی پمپئو: ایران ویروس کرونا را به پنج کشور منتقل کرده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای واهی پمپئو: ایران ویروس کرونا را به پنج کشور منتقل کرده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید