از شرکتهایی که مشابه سازی محصولات خارجیرا انجام دهند، حمایت می کنیم

به گزارش سفر به فرانسه، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در حال آماده سازی زیرساخت ها و مقدمات برای استقرار 43 شرکت در پارک هستیم، گفت: شرکت ها الزامی به دانش بنیان شدن ندارند و دست همیاری ما به سوی شرکت هایی که به وسیله مشابه سازی محصولات خارجی، گره ای از بازار فرآورده های سلامت محور باز می نمایند، دراز است. این در حالی است که وزارت بهداشت نیز خود به خود جلوی واردات محصولی را که نمونه داخلی آن استانداردهای لازم را رعایت کند و به مقدار کافی فراوری گردد، می گیرد.

از شرکتهایی که مشابه سازی محصولات خارجیرا انجام دهند، حمایت می کنیم

امیرحسین جمشیدی در گفت وگو با سفر به فرانسه با بیان اینکه در حال آماده سازی زیرساخت های پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم، گفت: پارک علم و فناوری ایران تنها پارکی است که قرار است در حوزه سلامت کار کند، اما مجوز از وزارت علوم هم دارد؛ با توجه به سیاست این دانشگاه مبنی بر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سه، مصر هستیم که از پارک دانشگاه حمایت کنیم و در حال آماده سازی مقدمات برای استقرار شرکت ها در پارک هستیم.

وی اضافه نمود: حدود 43 شرکت درخواست استقرار در پارک داده اند و قصدمان بر این است که به کلی در پارک به فرآورده های سلامت بپردازیم.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، بعضی از فرآورده های سلامت محور را دارو، فرآورده های طبیعی، داروهای سنتی، فرآورده های مکمل، غذاهای ویژه، غذاهای کودک، مواد آرایشی-بهداشتی، تجهیزات پزشکی، ملزومات دارویی و ... عنوان نمود.

جمشیدی با اشاره به اینکه شرکت ها برای به ثبت رساندن فرآورده ها و دانش بنیان شدن زمانی را از دست می دهند، اظهار کرد: شرکت ها برای استقرار در پارک احتیاجمند دانش بنیان شدن نیستند و الزامی نیست که حتماً دانش بنیان شوند. ممکن است که یک شرکت فرآورده خارجی را مشابه سازی کند که گره بزرگی از مسائل کشور باز می نماید و قاعدتاً باید از این شرکت ها هم حمایت گردد.

وی با تأکید بر آن که برای رونق فراوری احتیاج نیست که یک فرآورده برای اولین بار در جهان فراوری گردد، گفت: بلکه این فرآورده در مواردی مشابه خارجی دارد که ارز زیادی را به خود اختصاص می دهد. وزارت بهداشت به این مشابه سازی ها در داخل کشور مجوز می دهد و در خیلی از موارد وقتی مشابهی به میزان کافی در بازار دارویی و بازار سلامت کشور وجود داشته باشد، جلوی واردات آن هم از سوی سازمان غذا و دارو گرفته می گردد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران توضیح داد: شرکتی که مشابه سازی انجام می دهد، ممکن است نتواند به درجه دانش بنیانی برسد، اما از سویی جلوی خروج ارز از کشور را می گیرد و این کار قابل تقدیر است.

جمشیدی با بیان اینکه دست همیاری مان به سوی همه شرکت هایی که گره ای از بازار فرآورده های سلامت محور کشور باز می نمایند، دراز است، گفت: این شرکت ها چه دانش بنیان باشند و چه نباشند، از آن ها استقبال می کنیم.

وی در پاسخ به اینکه شرکت ها ملزم به رعایت چه سطحی از استانداردها هستند، شرح داد: در این مسائل واقع گرایانه برخورد می کنیم؛ ما می خواهیم مسائل کشور حل گردد و به دنبال فرآورده ای هستیم که تمام استانداردهای ملی کشورمان را رعایت کند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، شرح داد: زمانی که فرآورده ای مجوز از سازمان غذا و دارو می گیرد، به این معنی است که استانداردهای لازم را رعایت نموده است و این موضوع برای ما کفایت می نماید؛ چه بسا که حتی ممکن است شرکتی به صورت خصوصی تشکیل گردد و مجوزهای لازم را بگیرد. برای ما این مهم است که فراوری در کشور شکل بگیرد.

جمشیدی در پاسخ به اینکه آیا مکانیزم و الزام خاصی برای خرید محصولات شرکت ها از سوی دستگاه های اجرایی یا دانشگاه ها در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: سیستم سازمان غذا و دارو به این منوال است که زمانی که فراوری داخل محصولی با استانداردهای لازم مجوز بگیرد و به میزان کافی هم فراوری گردد، وزارت بهداشت خود را ملزم می داند جلوی واردات این محصول را بگیرد؛ بنابراین این روندی است که خود به خود طی می گردد و احتیاجی به الزام ما ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 732

به "از شرکتهایی که مشابه سازی محصولات خارجیرا انجام دهند، حمایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از شرکتهایی که مشابه سازی محصولات خارجیرا انجام دهند، حمایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید