الشرق قطر: عربستان و امارات گزینه حمایت از حمله به ایران را رها نموده اند

به گزارش سفر به فرانسه، روزنامه الشرق قطر در سرمقاله امروز خود موضع ایران در قبال امور جاری منطقه را سنجیده توصیف کرد و نوشت: بعد از آنکه امارات و عربستان دریافته اند ترامپ غیرقابل اعتماد است، حمایت از گزینه جنگ علیه ایران را رها نموده اند.

الشرق قطر: عربستان و امارات گزینه حمایت از حمله به ایران را رها نموده اند

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الشرق قطر در سرمقاله امروز خود به قلم ماجد الانصاری با عنوان ایران در میان حملات ابقیق و نشست های نیویورک، پاسخ های حیرت آور نیروهای یمنی به تجاوزهای عربستان و ملاقات های رئیس جمهور ایران با سران غرب در نیویورک را نشات گرفته از موضع گیری سنجیده ایران در مناقشه با آمریکا دانست.

در این یادداشت آمده است: علی رغم اینکه ایران دست داشتن در حملات به تاسیسات نفتی عربستان را به طور مستمر تکدیب می نماید، اما جهان آن را یک تشدید تنشی خطرناک می خواند که قواعد بازی در منطقه را تغییر می دهد.

نویسنده حملات یمنی ها به تاسیسات نفتی آرامکو را که کاهش نیمی از فراوری نفت عربستان را به همراه داشت باعث شنمایندگی وضعیت امنیتی بخش انرژی در منطقه خواند و اضافه کرد: این حملات همچنین نشان داد که تهران آماده عبور از خطوط قرمز درباره امنیت جهانی انرژی است.

به نوشته الشرق، اما به جای اینکه محصول این اتفاق پاسخی قاطع علیه ایران باشد خلاف آن را شاهدیم. روحانی این هفته وارد نیویورک شد و با رهبران غربی ملاقات می نماید و بیشتر اظهارات آمریکا درباره جلوگیری از جنگ با ایران است.این مسئله چگونه قابل شرح است؟.

نویسنده آنچه را شدت بخشیدن به اوضاع (منطقه) توسط ایرانی ها خواند، یک ماجراجویی بسیار خطرناک توصیف کرد و اضافه کرد: اما واضح است که ایرانی ها در دوره اخیر رفتارهای سیاسی پیرامون خود را خوب سنجیده اند و به سه نتیجه اصلی رسیده اند.

وی اضافه کرد: نکته اول این است که رئیس جمهور آمریکا جنگ نمی خواهد و از هر راه ممکن از آن جلوگیری می نماید. خصوصاً که به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک و نزدیک تر می گردد. بنابراین اگر تهران با تشدید وضع نظامی از هدف قرار دادن شهروندان و سربازان آمریکایی خودداری کند، گمان نمی رود که واشنگتن تحریم های مالی بیشتری بر آن اعمال کند.

الانصاری نوشت: نتیجه دومی که ایران به آن دست یافته است، فقدان اجماع بین المللی درباره هدف قرار دادن ایران است. واضح است که ترامپ در گفتمان تند خود در قبال ایران تنهاست. حتی انگلیس که نخست وزیر آن ایران را به داشتن مسئولیت مستقیم این حملات متهم نموده، آزادسازی کشتی حامل نفت ایران در جبل طارق را در تقابل مستقیم با موضع واشنگتن پذیرفت و این امر موضع ترامپ و تندروهای دولت وی را تضعیف می نماید در صورت اینکه بخواهند موضع محکمی در قبال تهران بگیرند.

الشرق نوشت: نتیجه سوم این است که ریاض و ابوظبی گزینه حمایت از حمله آمریکا به ایران را رها نموده اند. اول به این دلیل که تجربه قبلی این دو پایتخت را متقاعد کرد که ترامپ در گزینه رویارویی و جنگ غیرقابل اعتماد است و دوم اینکه دو کشور تهدید واقعی را برای منافع خود احساس می نمایند و همین امر آنها را مجبور به نرم کردن لحنشان در قبال ایران می نماید.

این روزنامه تاکید نمود: بر اساس این واقعیت تهران تصمیم گرفته است که گزینه تشدید تنش در این شکلی که مطالعه و سنجیده شده است، بهترین گزینه در نظر گرفته گردد ، اما سوال این است که ایران با این تشدید تنش به چه موفقیتی دست خواهد یافت؟

نویسنده بر این باور است که به نظر می رسد تصمیم سازان ایرانی روی این موضوع حساب نموده اند که تمایل رئیس جمهور آمریکا برای دستیابی به آتش بس تا قبل از انتخابات و انجام دیداری با روحانی مشابه دیداری که با رهبر کره شمالی انجام داد موجب بازگشت معافیت های تحریمی می گردد. به گونه ای که نفت ایران بار دیگر به جهان صادر می گردد و دلارهایی که تهران به آن برای اقتصاد در معرض فروپاشی خود احتیاج دارد باز خواهد گرداند و در عین حال حضور راهبردی تهران در جهان حفظ خواهد شد.

وی اضافه کرد: از آنجا که تهران به بیش از شش ماه زمان احتیاج ندارد تا بتواند اوضاع داخلی خود را سر و سامان دهد و موضع خود در مناقشه با واشنگتن را تجدید کند، ایران آماده یک اتفاق پیش بینی شده است یا دولت در واشنگتن تغییر کند یا اوضاع منطقه ای متحول گردد.

نویسنده در انتها با بیان اینکه به طور کلی ایرانی ها عادت دارند با زمان بازی نمایند، گفت: اما همه اینها از جدی بودن اوضاع امروز منطقه کم نمی نماید. ایرانی ها در حالی که بازی را به صورت ماهرانه انجام می دهند اما در حال حرکت بر لبه پرتگاه هستند و فقط یک گلوله سرگردان می تواند در یک لحظه، منطقه را شعله ور کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 474

به "الشرق قطر: عربستان و امارات گزینه حمایت از حمله به ایران را رها نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الشرق قطر: عربستان و امارات گزینه حمایت از حمله به ایران را رها نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید