امید به درمان آسیب نخاعی زنده شد

به گزارش سفر به فرانسه، محققان دانشگاه رور بوخوم آلمان در مطالعه اخیرشان از روش جدیدی خبر داده اند که به وسیله آن موش های فلج توانسته اند دوباره راه بروند.

امید به درمان آسیب نخاعی زنده شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، تا به امروز فلج کامل ناشی از آسیب طناب نخاع غیرقابل درمان بوده است اما اخیرا دانشمندان دانشکده فیزیولوژی سلول دانشگاه رور بوخوم با ارائه یک رویکرد درمانی جدید برای اولین بار پیروز شدند کاری کنند که موش های فلج بتوانند دوباره راه بروند.

کلید اصلی انجام این کار پروتئین hyper-interleukin-6 است که سلول های عصبی را برای بازسازی تحریک می کند. آسیب های وارد شده به طناب نخاعی ناشی از ورزش یا حوادث رانندگی اغلب منجر به معلولیت های دائمی مانند پاراپلژی می شود. این امر در اثر آسیب به رشته های عصبی که آکسون نامیده می شوند رخ می دهد. آکسون ها رشته های عصبی هستند که اطلاعات را از مغز به عضلات و از پوست و عضلات به مغز منتقل می کنند.

اگر این رشته های عصبی به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری آسیب ببینند، این ارتباط قطع می شود. از آنجا که آکسون های قطع شده در نخاع نمی توانند دوباره رشد کنند، بیماران به صورت مادام العمر فلج شده و از بی حسی اندام رنج می برند. تا به امروز هنوز هیچ گزینه درمانی وجود نداشته است که بتواند عملکرد اندام های فلج شده در بیماران را بازیابی کند.

در جستجوی رویکردهای درمانی بالقوه، محققان دانشگاه رور بوخوم کار بر روی پروتئین hyper-interleukin-6 را شروع کردند. پروفسور دیتمار فیشر(Dietmar Fischer) محقق اصلی این مطالعه گفت: این پروتئین به اصطلاح یک سیتوکین طراح(designer cytokine) است و این به آن معناست که این اتفاق به صورت طبیعی رخ نمی دهد و باید با استفاده از مهندسی ژنتیک آن را ایجاد کرد.

این گروه از محققان پیشتر در مطالعات دیگر نشان داده بودند که پروتئین hIL-6 می تواند به طور موثری بازسازی سلول های عصبی در سیستم بینایی را نیز تحریک کند.

حال محققان در مطالعه اخیر خود سلول های عصبی قشر حرکتی-حسی را تحریک کردند تا آن سلول ها خودشان پروتئین hyper-Interleukin-6 را تولید کنند. برای این منظور آنها از ویروس های مناسب برای ژن درمانی استفاده کردند و آنها را به یک ناحیه مغزی که به راحتی قابل دسترسی است تزریق کردند. در آنجا ویروس ها نقشه تولید پروتئین را به سلول های عصبی خاص که نورون های حرکتی نام دارند، رساندند. از آنجا که این سلول ها از طریق شاخه های جانبی آکسون به سلول های عصبی دیگر مناطق مغزی که برای فرآیندهای حرکتی مانند راه رفتن مهم هستند نیز متصل می شوند، hyper-interleukin-6 نیز مستقیماً به این سلول ها منتقل می شود و در آنجا به روشی کنترل شده آزاد می شود.

دیتمار فیشر گفت: بنابراین ژن درمانی تنها چند سلول عصبی، به طور همزمان باعث تحریک بازسازی آکسون سلول های عصبی مختلف در مغز و چندین سیستم حرکتی در طناب نخاع شد. سرانجام این عملیات باعث شد حیواناتی که قبلاً فلج شده بودند و این روش درمانی را دریافت کرده بودند پس از دو تا سه هفته شروع به راه رفتن کنند. در ابتدا این امر برای ما بسیار تعجب آور بود زیرا تا پیش از این هرگز این اتفاق در موارد پاراپلژی کامل رخ نداده بود.

محققان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که تا چه اندازه می توان این روش یا روش های مشابه را با سایر روش ها برای بهینه سازی بیشتر hyper-interleukin-6 و دستیابی به پیشرفت های عملکردی دیگر ترکیب کرد. آنها همچنین در حال بررسی این مسئله هستند که حتی اگر آسیب چندین هفته قبل رخ داده باشد آیا hyper-interleukin-6 هنوز در موش ها اثرات مثبتی دارد یا خیر.

فیشر اضافه کرد: استفاده از این روش در انسان نیز ممکن خواهد بود. آزمایشات بعدی نشان خواهد داد که آیا امکان استفاده از این رویکردهای جدید در انسان در آینده وجود دارد یا خیر.

محققان یافته های خود را در مجله Nature Communications منتشر کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1562

به "امید به درمان آسیب نخاعی زنده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید به درمان آسیب نخاعی زنده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید