برای معرفی توان واقعی داوران والیبال ایران کوشش خواهم کرد

به گزارش سفر به فرانسه، به گزارش خبرنگاران و به نقل از فدراسیون والیبال، فرهاد شاهمیری ضمن تشکر از محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون و ابراهیم فیروزی رئیس کمیته داوران برای پیگیری جدی و عالی در رابطه با انتخابات کنفدراسیون والیبال آسیا و عضویتش در کمیته داوران آسیا، اضافه نمود: صندلی والیبال ایران در آسیا و دنیا، بسیار خوب است و تیم ملی کشورمان قهرمان آسیاست، اما متاسفانه داوران ایران از چرخه داوری آسیا و دنیا عقب ماندند.

برای معرفی توان واقعی داوران والیبال ایران کوشش خواهم کرد

وی با بیان اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس که در آسیا سطح بالایی در والیبال ندارند، در زمینه داوری از ایران پیش هستند و نمایندگان آنان در مسابقات مختلف دنیا قضاوت می نمایند، توضیح داد: نبود نماینده ای از ایران در کمیته داوری کنفدراسیون آسیا برای دفاع از حق و حقوق داوران ایرانی، یکی از دایل مهم این اتفاقات است.

عضو کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا تاکید نمود: یکی از مهم ترین برنامه های من، معرفی توان واقعی داوران والیبال ایران و دفاع از حق آنان است تا در آینده، داوران با درجه بالا داشته باشیم که در رویدادهای مختلف دنیای قضاوت نمایند.

فدراسیون دنیای والیبال، داوران را بر اساس عملکرد آنان در رقابت های مختلف، به درجات مختلف تقسیم بندی نموده است.

تا کنون 205 داور دنیا از 210 کشور عضو فدراسیون دنیای والیبال، دارای درجه شده اند که فرهاد شاهمیری از ایران دارای درجه A است. ابراهیم فیروزی درجه B، علیرضا قریب درجه B2، نرگس افشین و مسعود یزدان پناه با درجه C، دیگر داوران ایرانی دارای درجه بندی هستند.

شاهمیری در پاسخ به این پرسش که قبلاً امیدوار حاتمی در کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا عضو بود، چرا در آن موقع پیروز به دفاع مناسب از داوران ایرانی نشدیم، گفت: در آن موقع، موضوع درجه بندی داوران (کتگوری) مطرح نبود و اواخر همکاری ایشان با کمیته داوری آسیا این موضوع مطرح شد و زمان کافی برای حمایت نبود. در چند سال اخیر نیز نماینده ای از ایران در کمیته عضو نبوده و خلأ چند ساله، این مسائل را تشدید نموده است.

وی ادامه داد: کوشش می کنم همان گونه که والیبال ایران صندلی خود را در دنیا به دست آورده است، داوران والیبال هم بتواند به صندلی واقعی خود برسند؛ البته نکته مهم تر، خود داوران هستند که باید شرایط لازم را داشته باشند. داوران باید از نظر آمادگی جسمانی، زبان انگلیسی، آشنایی کامل با قوانین و مقررات داوری و … در سطح خوب باشند و در رویدادهای مختلف نیز خوب قضاوت نمایند تا امکان ارتقای درجه آنان فراهم گردد. شاید با پیگیری بتوان یک یا دو داور ایرانی را برای ارتقای رتبه معرفی کرد.

عضو کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا، درباره برنامه های این کمیته گفت: تا کنون جلسه ای برگزار نشده و تنها چند مکاتبه داشتیم. البته با توجه به دوره کرونا، این مسائل به دور از ذهن نیست. سونگساک از تایلند کماکان رئیس کمیته داوران آسیا است و شیمویاما از ژاپن نیز دبیر کمیته داوران آسیا است که قبلاً هم حضور داشتند.

شاهمیری ادامه داد: کمیته در حال حاضر 9 عضو دارد و از نکات جالب این دوره کمیته داوران آسیا، این است که کشورهای کره جنوبی و بحرین که از ابتدای فعالیت کنفدراسیون، عضو کمیته داوران بودند، در این دوره دیگر عضو نیستند. این موضوع نشان دهنده اهمیت صندلی ایران در کمیته داوران آسیاست.

وی توضیح داد: پیش از برگزاری انتخابات، از کشورهایی مانند کره، بحرین، کویت و… به من توصیه می شد که چون هنوز امکان قضاوت در مسابقات را دارم، از عضویت در کمیته داوران آسیا انصراف دهم، یعنی من را تشویق به انصراف می کردند و حالا متوجه شدم که انصراف من، شانس عضویت آنان را بالاتر می برده و این توصیه ها به همین دلیل بوده است.

عضو کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا با یادآوری 20 سال تجربه قضاوتش در رویدادهای مختلف، تاکید نمود: حق والیبال ایران این است که ریاست کرسی ها را در آسیا داشته باشد. امیدوارم این رشته ورزشی ایران، در آینده صندلی بهتری نیز داشته باشد تا داورانش نیز رشد و توسعه مناسبی را تجربه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1483

به "برای معرفی توان واقعی داوران والیبال ایران کوشش خواهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای معرفی توان واقعی داوران والیبال ایران کوشش خواهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید