تلخ و شیرین والیبال ایران در راه المپیک، صدای اعتراض کاپیتان درآمد

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، به گزارش خبرنگاران، والیبال ایران در سال 98 فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشت و در نهایت پیروز شد برای دومین بار سهمیه المپیک را کسب کند. تیم ملی با وجود سختی های زیادی که در جهت راه یابی به المپیک داشت اما پیروز شد برای دومین بار ایران را در میان رشته های المپیکی قرار دهد.

تلخ و شیرین والیبال ایران در راه المپیک، صدای اعتراض کاپیتان درآمد

* انتخابی المپیک مهم ترین رویدادِ سال

سال 98 یکی از پرترافیک ترین و شلوغ ترین سال های والیبالی برای ملی پوشان بود چرا که مسابقات لیگ ملت ها، مرحله نخست انتخابی المپیک 2020، قهرمانی آسیا، جام جهانی و مرحله دوم انتخابی المپیک همراه بود. انتخابی المپیک مهم ترین و تأثیر گذار ترین رویداد به شمار می رفت. با توجه به درخشش والیبالیست های ایرانی در جهان و شکست تیم هایی مانند آمریکا، لهستان، ایتالیا، برزیل، روسیه، فرانسه و … که از قدرت های والیبال در جهان محسوب می شوند شاید بیشتر هواداران و مردم تصور این را داشتند که بلند قامتان ایران به راحتی جواز حضور در المپیک را کسب خواهند کرد.

* مشکلاتی که صدای کاپیتان را در آورد

اما واقعیت چیز دیگری بود و تیم ملی با توجه به اتفاقاتی که در رأس مدیریت فدراسیون رخ داده بود با موانع و چالش هایی روبرو شد. چالش هایی که بار زیادی را روی دوش بازیکنان گذاشته بود تا جایی که در رقابت های قهرمانی آسیا صدای سعید معروف، کاپیتان تیم ملی را به صدا در آورد. در نهایت ملی پوشان والیبال ایران با غیرت و تلاش ستودنی موانع را پشت سر گذاشتند و جواز حضور در المپیک 2020 را به دست آورند. برخلاف ادوار گذشته تیم ملی دو بار شانس کسب سهمیه را داشت.

* دو راه برای ورود به المپیک

با تصمیم فدراسیون جهانی والیبال در مرحله نخست مسابقات کسب سهمیه 24 تیم برتر جهان در شش گروه چهار تیمی تقسیم شدند و در نهایت تیم های اول هر گروه جواز حضور در المپیک را به طور مستقیم به دست آوردند. در گام دوم و آخر نیز سایر تیم های باقیمانده در قاره های خود جنگیدند و قهرمانان هر قاره راهی توکیو شدند تا به همراه تیم ملی ژاپن (میزبان المپیک) 12 تیم حاضر در المپیک 2020 را تشکیل دهند.

* تیر ایگور کولاکوویچ به سنگ خورد

پیش از حضور در مسابقات مهم انتخابی المپیک 2020 تیم ملی باید از خرداد تا تیرماه ابتدا در رقابت های لیگ ملت ها شرکت می کرد. مسابقاتی که از سوی برخی تیم ها حائز اهمیت نبود چرا که هدف و برنامه اصلی خود را برای مسابقات کسب سهمیه متمرکز کرده بودند. به همین دلیل بیشتر سرمربیان به ستاره ها و بازیکنان اصلی خود در لیگ ملت ها استراحت دادند. اما لیگ ملت ها برای سرمربی تیم ملی والیبال ایران به گونه ای دیگر بود. ایگور کولاکوویچ در اندیشه کسب سکو در لیگ ملت ها در فضایی خالی از رقبای اصلی بود. به همین دلیل همچون سال 97 از بازیکنان اصلی در ترکیب اصلی استفاده کرد که در نهایت بی ثمر بود و ایران تنها پیروز شد به جمع شش تیم برتر در مرحله فینال برسد و از رسیدن به جمع چهار تیم باز ماند و عنوان پنجمی برای ملی پوشان کسب شد.

* شاگردان ساملوو سهمیه را در خانه دریافتد

پس از اتمام مسابقات لیگ ملت ها، بلندقامتان نخستین شانس خود برای کسب سهمیه المپیک را در سرزمین تزارها آزمودند. جایی که ملی پوشان والیبال ایران با تیم های روسیه، کوبا و مکزیک همگروه بودند. شاگردان خسته ایگور کولاکوویچ پس از حضور در مسابقات لیگ ملت ها راهی روسیه شدند که در نهایت از کسب سهمیه ناکام ماندند. تیم ملی روسیه با هوش و تدبیر ساملوو، سرمربی خود پیروز شد با استفاده از نیروی جوان که در لیگ ملت ها از آنها استفاده کرده بود و بازیکنان با تجربه اش به راحتی جواز حضور در المپیک را کسب کند. ایران در این مرحله تیم های کوبا و مکزیک را شکست داد اما در بازی پایانی و سرنوشت ساز مقابل تیم روسیه مغلوب شد تا کسب سهمیه به مسابقات قاره ای آسیا موکول شود.

* تیم خسته در قهرمانی آسیا

پس از ناکامی تیم ملی در مرحله نخست مسابقات کسب سهمیه در روسیه، رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی تهران سومین رویدادی بود که ملی پوشان باید در آن حاضر می شدند. رویدادی که با توجه به قدرت ایران در آسیا انتظار می رفت کولاکوویچ از ترکیب اصلی خود در این مسابقات استفاده نکند و فرصت برای جوانان مهیا شود اما بر خلاف انتظار یک بار دیگر سرمربی تیم ملی ترکیب اصلی را روانه میدان کرد تا تیم خسته تر از گذشته شود.

* کسب مقام هشتم در جام جهانی

ملی پوشان از 22 تا 30 شهریور ماه نیز درگیر مسابقات قهرمانی آسیا بودند. تیم ملی با قهرمانی در این مسابقات به همراه 7 تیم دیگر جواز حضور در مرحله آخر مسابقات انتخابی المپیک را کسب کردند. تیم ملی با قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا به همراه تیم استرالیا نایب قهرمان مسابقات راهی رقابت های جام جهانی ژاپن شد. این بار نیز مانند تمامی مسابقات باز هم ترکیب اصلی در رقابت حضور داشت و تنها سید محمد موسوی با دریافت مرخصی از بدنه اصلی تیم خارج شد. تیم ملی از 9 تا 23 مهر ماه درگیر مسابقات پرفشار جام جهانی شد و در پایان عنوان هشتمی برای ملی به دست آمد.

* یک اشتباه می توانست حسرت چهار ساله به دنبال داشته باشد

در نهایت پس از مسابقات مختلف روز موعود برای والیبال ایران فرا رسید. مسابقات قاره ای چین آخرین سکو پرتاب ملی پوشان به المپیک توکیو بود. ایران در رقابت با 7 تیم برتر آسیا باید تلاش خود را به کار می بست تا جواز حضور در المپیک توکیو را برای دومین بار کسب کند. تیم ملی آذرماه راهی چین شد تا در جدال با رقبا بلیت توکیو را دریافت کند. با توجه به سابقه و پیشینه والیبال ایران رقابت با تیم های آسیایی کار سختی برای ملی پوشان نبود اما نباید هیچ تیمی دست کم گرفته می شد چرا که دیگر فرصتی برای جبران نبود و یک اشتباه می توانست حسرت چهار ساله را بر دل خانواده والیبال بگذارد.

* استرالیا و چین حرفی برای گفتن نداشتند

ملی پوشان رقابت خود را با تیم های آسیایی آغاز کردند. تیم های استرالیا و چین که از رقبای اصلی ایران به شمار می رفتند حرفی برای گفتند نداشتند و ایران به راحتی از سد همه عبور کرد. شاید فقط بازی مقابل کره جنوبی کمی استرس را بر مردم و هوادران والیبالی متحمل کرد. در نهایت تیم ملی والیبال ایران مقتدرانه توانست با قهرمانی در رقابت های قاره ای جواز حضور در المپیک توکیو را کسب کند.

* سقوط هواپیمایی اوکراین کام صعود را تلخ کرد

درست در روزی که والیبالیست های ایران در میدان مسابقه برای بالا بردن نام ایران با حریفان در جنگ بودند خبر ناگوار سقوط هواپیمایی اوکراین کام مردم را تلخ کرده بود و بلند قامتان به سختی شب را به صبح سپری کردند تا در فینال مسابقات حاضر شوند. برای همدردی با از دست رفتگان سانحه هواپیمایی ملی پوشان با دستبندهای مشکی وارد زمین شدند و با شکست حریف به المپیک صعود کردند. صعودی که با سقوط هواپیمایی اوکراین عجین شده بود و کام همه را تلخ کرد. در نهایت پرونده تیم ملی والیبال با صعود همراه با چاشنی سقوط بسته شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1035

به "تلخ و شیرین والیبال ایران در راه المپیک، صدای اعتراض کاپیتان درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلخ و شیرین والیبال ایران در راه المپیک، صدای اعتراض کاپیتان درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید