بولتون در انزوا

به گزارش سفر به فرانسه، در ماه آگوست در حالی که مشاوران ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا داشتند خودشان را برای حضور در یک اجلاس بسیار مهم درباره آینده افغانستان آماده می کردند، رسانه ها به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کردند که نام جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا در فهرست مدعوین این نشست نیست.

بولتون در انزوا

به گزارش سایت روزنامه امریکایی واشنگتن پست، در تاریخ مدرن امریکا هرگز سابقه نداشته یک رئیس جمهوری، مشاور امنیت ملی خود را در نشستی که قرار است در آن درباره یک تصمیم بسیار مهم بحث و گفتگو گردد، دعوت نکند اما ترامپ چندی پیش این کار را انجام داد تا نشان دهد تا چه اندازه با مشاور امنیت ملی خود اختلاف نظر جدی دارد. جان بولتون جنگ طلب هوادار حضور گسترده نظامی امریکا در سراسر دنیا است در حالی که ترامپ می خواهد به هر قیمتی که شده بخصوص در جریان رقابت های انتخاباتی 2020 به طولانی ترین حضور نظامی امریکا در یک کشور خارجی یعنی افغانستان که 18 سال است درگیر آن است، انتها دهد و بهره انتخاباتی خود را ببرد.

در جریان هشت دور مذاکره نماینده امریکا با گروه طالبان نیز بولتون بارها مخالفت خود را با کوشش های دیپلماتیک اعلام نموده و باعث شد ترامپ از کوره در برود و مشاور امنیت ملی خود را به حاشیه براند. ترامپ همچنین می کوشد با کره شمالی به توافق هسته ای برسد که البته در دل این کوشش ها هم اهداف انتخاباتی و بهره سیاسی برای رئیس جمهوری دیده می گردد اما بولتون با اقدامات دیپلماتیک ترامپ در قبال کره شمالی هم مخالف است.

یک مقام ارشد امریکایی که نخواست نامش فاش گردد، درباره اختلاف های جدی ترامپ با مشاور امنیت ملی اش گفت، این نخستین بار نیست که ترامپ مشاور امنیت ملی خود را به یک نشست بسیار مهم دعوت نمی کند. او بارها شده که در نشست های مربوط به امنیت ملی حضور نداشته و این نشان می دهد رئیس جمهوری به او بی اعتماد است. اخیراً بولتون از زلمی خلیل زاد، نماینده امریکا در مذاکرات با طالبان درخواست نموده بود، یک نسخه از پیش نویس توافقی را که قرار است امریکایی ها با طالبان امضا نمایند در اختیار او بگذارد اما خلیل زاد این کار را نکرد. تام رایت، کارشناس امنیت بین الملل در مؤسسه بروکینگز درباره به حاشیه رانده شدن بولتون گفت: فکر نمی کنم در گذشته نمونه ای داشته باشیم که تا این حد نشان از به حاشیه رانده شدن یک مشاور امنیت ملی داشته باشد.

روز پنجشنبه گذشته ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز خاطرنشان کرد، میخواهد شمار نظامیان امریکایی در افغانستان را تا 8 هزار و 600 نفر کاهش دهد. بولتون مخالف خروج بخشی از نیروهای امریکایی از افغانستان نیست اما بشدت مخالف توافق احتمالی است که خلیل زاد قرار است با طالبان امضا کند. این مخالفت جدی بولتون با مذاکرات امریکا - طالبان باعث شد که در نشست بسیار مهم افغانستان همه مقامات ارشد از جمله وزیر دفاع، فرمانده نیروهای مشترک، معاون ترامپ، وزیر خارجه، خلیل زاد و حتی رئیس سیا دعوت شوند اما نام بولتون در فهرست مدعوین نباشد. چندین مقام دولت ترامپ علت دعوت نشدن بولتون را نگرانی حاضران از اینکه او بشدت با بحث ها مخالفت کند و جزئیات نشست را با رسانه ها در میان بگذارد، خاطرنشان کردند.

یک مقام ارشد کاخ سفید گفت: بولتون و تیمش سابقه درز دادن اطلاعات نشست های مهم به بیرون از جلسات را دارند. البته بولتون این اظهارات را رد کرد و در بیانیه ای گفت: من کاملاً نشت اطلاعات به رسانه ها توسط خودم یا هرکسی که به من وابسته است را رد می کنم.

هرچند که دست آخر و به درخواست یکی از مشاوران امنیت ملی، کاخ سفید بولتون را به نشست مهم درباره افغانستان راه داد اما به گفته مقامات کاخ سفید، در جریان نشست ترامپ و بولتون دیدگاه های مخالفی را درباره گزینه های سیاسی در قبال افغانستان مطرح کردند. البته مشاجره بر سر افغانستان تنها یکی از چندین مشاجره ای است که بین بولتون و دیگر اعضای دولت ترامپ رخ می دهد. دوشنبه گذشته ترامپ ابراز تمایل کرد که با رئیس جمهوری ایران دیدار کند این در حالی است که بولتون سال ها است با هرگونه تعاملی با ایران مخالف، حامی تحریم های بیشتر علیه ایران و حامی تغییر نظام جمهوری اسلامی است. درباره کره شمالی هم بولتون بارها مخالفت خود را با دیپلماسی ترامپ ابراز نموده و ترامپ هم او را از مذاکرات مهم با این کشور دور نگه می دارد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 466

به "بولتون در انزوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون در انزوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید