خبرنگاران آمریکا انتخابات آینده ایران را در رویکرد خود بی تاثیر دانست

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعای گام نخست از ایران برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات، گفت رویکرد ما به این موضوع، امنیت ما، متحدان و شرکای ما است و انتخابات آینده ایران تاثیری در آن ندارد.

خبرنگاران آمریکا انتخابات آینده ایران را در رویکرد خود بی تاثیر دانست

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس روز پنج شنبه در نشست خبری روزانه در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن دستیابی ایران به سلاح اتمی را پذیرفتنی می داند، این مطلب را بیان کرد.

وی اضافه نمود: جو بایدن هم به عنوان یک نامزد انتخاباتی و هم به عنوان رئیس جمهوری کاملا واضح گفت که ما از ایران مسلح به هسته ای استقبال نخواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: همانطور که صحبت کردیم، ما یک رویکرد دیپلماتیک را دنبال می کنیم و می خواهیم اطمینان یابیم که ایران هرگز نمی تواند سلاح هسته ای به دست آورد. این مهمترین اصل برنامه اقدام مشترک 2015 بود. این یک اصل راهنمای رویکرد ما در قبال این چالش خواهد بود.

پرایس در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت بایدن به انتخابات آینده ایران و تاثیر آن بر موضوع هسته ای اظهار کرد: فکر می کنم ما با این شرایط به آن نگاه نمی کنیم. ما از دریچه امنیت ملی خود، امنیت شرکا و متحدان خود در منطقه به آن نگاه می کنیم.

وی توضیح داد: واضح گفتم که در هسته اصلی سیاست ما و سیاست رئیس جمهوری درک این نکته است که ایران اجازه فراوری سلاح هسته ای را ندارد. بنابراین صرف نظر از صورت فلکی بازیگران، این یک اصل برای ما خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: به همین دلیل است که رئیس جمهوری فرمولی را ارائه نموده است که اگر ایران انطباق کامل با توافق هسته ای سال 2015 را از سر بگیرد، ما نیز همین کار را خواهیم کرد.

پرایس اظهار کرد: ما به دنبال طولانی کردن و تقویت مفاد آن توافق هستیم. ما از آن به عنوان بستری برای ساخت و مذاکره در خصوص توافقنامه های بعدی برای رسیدگی به سایر زمینه های فعالیت ایران استفاده خواهیم کرد. این رویکرد ما خواهد بود. من فکر نمی کنم اجازه دهیم تحولات دیگر جایگزین تغییراتی در این روش گردد.

لغو تحریم انصارالله

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از ارسال نامه لغو تحریم کلی انصارالله به عنوان سازمان تروریستی خارجی سخن گفت: وزیر خارجه بسیار واضح گفت که ایالات متحده همانند اعضای دو حزب کنگره و سازمان ملل متحد نگرانی های عمیقی در خصوص پیامدهای این نامگذاری گسترده برای مردم یمن داشت که در بدترین فاجعه انسانی در دنیا به سر می برند.

دولت ترامپ در آخرین ماه حضور خود، انصارالله یمن را به عنوان سازمان تروریستی خارجی معرفی کرد که به موجب آن تمام فعالیت های انسان محبت آمیز و حتی رایزنی نمایندگان سازمان ملل متحد برای پیشبرد صلح را با مشکل روبرو می ساخت.

پرایس با اشاره به اینکه 80 درصد غیرنظامیان یمن تحت کنترل انصارالله زندگی می نمایند، ادامه داد: در حالیکه از قصد خود برای حذف نامگذاری انصارالله به عنوان جنبشی گسترده اعلام می کنیم، کاملا روشن کردیم رفتار آنها را در استفاده از زور و حمله به شریک ما یعنی عربستان سعودی مذموم می دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هدف لغو نام گذاری انصارالله به عنوان یک سازمان تروریستی را پیامدهای بشرمحبت آمیز برشمرد و گفت: واقعیت این است که نمی خواهیم کاری انجام دهیم که برای میلیون ها انسانی که تحت کنترل حوثی ها زندگی می نمایند، بدتر گردد.

پرایس در عین حال از ادامه فشار بر سران انصارالله سخن گفت و اضافه نمود: عبدالمالک الحوثی، عبدالخالق البدرالدین الحوثی و عبدالیحیی الحکیم همچنان تحت تحریم باقی می مانند که هدف آن صلح و امنیت یا ثبات یمن است.

وی در عین حال مدعی شد از فرایند دیپلماتیک برای پیش بردن این امر تحت حمایت مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل حمایت می نمایند و هیچ تغییری در برداشته شدن تحریم از این افراد انجام نشده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1668

به "خبرنگاران آمریکا انتخابات آینده ایران را در رویکرد خود بی تاثیر دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمریکا انتخابات آینده ایران را در رویکرد خود بی تاثیر دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید