درباره جامسواکی و مسواک

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، حسابی خوابتان می آید و می خواهید بخوابید ولی یک کار به جای مانده است: هنوز مسواک نزده اید! با بی حوصلگی به دست شویی می روید، خمیر دندان را روی مسواک می گذارید و به جلوی تلویزیون برمی شد. در حالی که غرق تماشای آخرین صحنه های فیلم هستید، دندان هایتان را تند تند مسواک می زنید. فکر می کنم یک دقیقه هم نمی گردد. ولی آیا این

درباره جامسواکی و مسواک

درباره جامسواکی و مسواک

نویسنده: دکتر شکیلا نیکنام

حسابی خوابتان می آید و می خواهید بخوابید ولی یک کار به جای مانده است: هنوز مسواک نزده اید! با بی حوصلگی به دست شویی می روید، خمیر دندان را روی مسواک می گذارید و به جلوی تلویزیون برمی شد. در حالی که غرق تماشای آخرین صحنه های فیلم هستید، دندان هایتان را تند تند مسواک می زنید. فکر می کنم یک دقیقه هم نمی گردد. ولی آیا این مسواک زدن اثری هم دارد؟

اگر از شما سوال نمایند کدام قسمت از دندان هایتان را مسواک زده اید، به یاد ندارید چون در حالی که غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب و به صورت اتوماتیک، در کوتاه ترین زمان ممکن دندان هایتان را مسواک زده اید.

یک لحظه صبر کنید. حتما قبول دارید شما همین یک دست دندان را دارید و اگر هر یک از آنها را از دست بدهید، دندان تازه ای به جای آن رویش پیدا نخواهد نمود و باید تا آخر عمر با جای خالی آن کنار بیایید. از همین امشب با دندان هایتان مهربان تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواک زدن اختصاص دهید. جلوی آینه بایستید و با این روش نو دندان هایتان را مسواک بزنید.

مسواک زدن از یک تا چهار

همواره عادت نموده ایم از سطح جونده یا سطح لپی گونه ای دندان ها مسواک زدن را آغاز کنیم بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح زبانی دندان ها می رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواک زدن این سطح از دندان ها را از قلم می اندازیم بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندان ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه ای دندان هایتان را مسواک بزنید.

هنگامی که سطح جونده را مسواک می زنید، موهای مسواک را مثل برس روی این سطح نکشید. این کار نه تنها موجب سایش سطح دندان ها می گردد بلکه عمق شیارهای سطح دندان را هم پاک نخواهد نمود. روش درست آن است که موهای مسواک را روی سطح جونده دندان ها فشار دهید و مسواک را فقط در جای خود لرزش دهید. به این ترتیب عمق شیارها که محل اولیه ایجاد پوسیدگی است، پاک خواهد شد.

پشت دندان های جلویی و پشت آخرین دندان های موجود در هر قوس فکی که معمولا دندا ن های عقل هستند، سرزمین های فراموش شده در دهان شما می باشند که مسواک کمتر به این سرزمین ها پا می گذارد.

برای پاک کردن این سطوح، مسواکتان را به صورت عمودی گرفته و یک زاویه 45 درجه به آن بدهید. در این شرایط موهای مسواک به این سطوح رسیده و می تواند کاملا این سطوح را پاک کند.

از همین امشب برای مسواک زدن از این روش نو بهره ببرید.

ناگفته های جامسواکی

شما مسواکتان را کجا نگه می دارید؟ در جا مسواکی کنار دست شویی و یا در یک لیوان روی میز آرایشتان؟ تا به حال فکر نموده اید فزونین محل برای نگهداری مسواک کجا است؟ بد نیست بدانید جامسواکی کنار دست شویی اصلا محل مناسبی برای قرار دادن مسواک نیست چون وقتی شما از توالت خارج می شوید و دست هایتان را در دست شویی می شویید، کاسه دست شویی آغشته به تعداد زیادی میکروب خواهد شد. این میکروب ها با فشار آب در فضای دست شویی پخش می شوند و روی مسواک ها می نشینند. شما با وارد کردن مسواک به دهانتان میکروب های به ویژه روده ای را وارد دهان و دستگاه گوارشتان خواهید کرد. توصیه ما این است که برای دست شویی تان یک کابینت مخصوص نگهداری مسواک خریداری کنید و مسواک ها را درون این کابینت دربسته نگهداری کنید. اگر تغییر دکوراسیون برایتان سخت است، حداقل یک کاور مسواک برای هر کدام از مسواک هایتان خریداری کنید و سر مسواک ها را درون این درپوش ها نگهداری کنید. روش دیگر هم این است که مسواک ها را خارج از دست شویی مثلا در اتاق خوابتان نگهداری کنید.

راهنمای خرید مسواک

سایز سر مسواک را متناسب با میزان دهان خود انتخاب کنید. مسواک مناسب باید به شما امکان دسترسی به بیشترین سطح از دندان ها را بدهد و شما بتوانید آن را به راحتی به دندان های عقبی برسانید و آنها را خوب تمیز کنید.

سلیقه و نظر شما مهم است. مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان هایتان را بشویید. سعی کنید با مسواکتان احساس خوبی داشته باشید.

درصورتی که تحلیل لثه دارید و یا دندان های شما به آب سرد و گرم حساس است، از مسواک های فوق نرم (سوپرسافت یا اکستراسافت) بهره ببرید.

دسته مسواک باید به گونه ای باشد که به راحتی در دست شما قرار گیرد. دسته مسواک هرچه حجیم تر باشد، راحت تر در کف دست جای می گیرد و در نتیجه کنترل بهتری در مسواک زدن خواهیم داشت.

زاویه بین دسته و سر مسواک باید کم باشد، یعنی دسته با شیب ملایمی به سر ختم گردد.

برخی کارخانجات تولیدنماینده مسواک، مدعی هستند که به علت ایجاد تغییراتی اندک در نحوه قرارگیری، طول، سختی و نحوه قرار گرفتن، دارای فزونین طراحی هستند و طرح نو مسواک ارایه شده آنها، فزونین کارایی را دارد. اگرچه ادعا می گردد برخی انواع مسواک های نو، پلاک های میکروبی را بهتر برمی دارند ولی در کاربرد عملی و تحقیقات، نشان داده شده است که هیچ یک فزونی مشخصی بر دیگری ندارند و هیچ مسواکی قادر نیست همه پلاک ها را بردارد. به نظر دندانپزشکان، روش مسواک زدن صحیح مهم تر از نوع مسواک است.

مسواک شما باید دارای سر کوتاه، الیاف نایلونی با نوک گرد و نرم یا میانه باشد. سر الیاف وموهای مسواک در صورتی که گرد باشد، حین مسواک زدن لثه را کمتر تحریک خواهد نمود و احتمال آسیب لثه کاهش می یابد.

یک مسواک خوب آن است که بعد از مدتی استفاده، پرزهای آن پخش و پلا نگردد. شاید بگویید که همه مسواک ها بعد از مدتی این طور می شوند اما مسواک اگر خوب باشد به جای اینکه در مدت دو هفته خراب گردد ?،? ماه بدون اینکه پرزهایش مسئله ای پیدا نمایند، کار می نماید. واقعیت این است که تمیز کردن دندان ها وقتی امکان دارد که پرزهای مسواک خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشند.

منبع: http://www.salamat.com

ae

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1919

به "درباره جامسواکی و مسواک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره جامسواکی و مسواک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید