دولت، بازار گاز ایران را به رقبا واگذار کرد

به گزارش سفر به فرانسه، در جلسه نوبت عصر سه شنبه مجلس شورای اسلامی آنالیز سوال راهنمایی الله خادمی نماینده مردم ایذه از وزیر نفت در خصوص از دست دادن بازار گاز منطقه و دنیا در دولت یازدهم و دوازدهم در دستور کار نهاده شد.

دولت، بازار گاز ایران را به رقبا واگذار کرد

خادمی در این خصوص گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم هیچ قرارداد گازی منعقد نکردند؛ قراردادهایی که وجود داشت و در دولت های قبلی مذاکره شده بود نیز متوقف شد و ادامه نیافت و توقف این قراردادها موجب خسارت جمهوری اسلامی ایران شد.

وی با اشاره به قرارداد خط لوله صلح، گفت: قرارداد خط لوله صلح با دولت های قبلی منعقد شد و حتی تا نقطه صفر مرزی، لوله گذاری ها اجرا شده بود اما این فرصت را دولت های یازدهم و دوازدهم از دست داد و قرارداد را متوقف کرد که موجب ضرر اساسی برای کشور شد و تا صدها سال جبران نمی گردد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد نسبت به از دست رفتن بازار گاز ایران، گفت: در قرارداد خط لوله صلح، ترکمنستان جایگزین ایران شد؛ ترکمنستان به وسیله افغانستان، گاز را به پاکستان و هند انتقال داد و پروژه تاپه اجرا شد.

مدیران فعلی وزارت نفت، متخلفان اصلی قرارداد کرسنت بودند

خادمی با بیان اینکه در این قرارداد ما بزرگترین پروژه منطقه را از دست دادیم، گفت: قرارداد کرسنت موجب شد اکثر قراردادها و مذاکرات ایران متوقف گردد. دولت یازدهم قول داده بود مشکل پرونده کرسنت را حل نماید اما مشکل این پرونده را حل نکرد و میخواهد آن را به گردن دولت های آینده بیندازد در حالی که مدیران فعلی وزارت نفت، متخلفان اصلی قرارداد کرسنت بودند.

وی با بیان اینکه وزارت نفت، گزارشی در خصوص این پرونده ارائه نمی دهد و پنهان کاری شدیدی در خصوص این پرونده وجود دارد، گفت: قرارداد کرسنت موجب شد که قرارداد گازی با عمان نیز جلو نرود و متوقف گردد ضمن آنکه دولت نیز اراده ای برای این قرار داد نداشت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: حفاری و انتقال گاز در میدان گازی فرزاد B توسط هندی ها در حال انجام بود اما این قرارداد نیز در دولت یازدهم متوقف شد.

خادمی گفت: قبل از دولت یازدهم، ایران با ترکمنستان قرارداد گازی داشت که گاز را می گرفت یا استفاده می کرد یا با رقم بیشتری می فروخت، اما این قرارداد نیز متوقف شد.

وی با بیان اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم، بازار گاز رقبای ایران پررونق شد، یادآور شد: امروز ترکمنستان به وسیله ایران، گاز به آذربایجان انتقال می دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای با بیان اینکه دولت های یازدهم و دوازدهم موجب شدند، ایران تمام بازار گاز منطقه را از دست بدهد، افزود: درحالی که چین برای انتقال گاز از ترکمنستان به این کشور 5000 کیلومتر لوله کشید اما ما فرصت بازار گازی منطقه را از دست دادیم.

خادمی گفت: تنها یک قرارداد با ترکیه داشتیم که هنوز ادامه دارد، این قرارداد هم دو سال پیش مشکل پیدا کرد و به مدت یک سال ترکیه هیچ پرداختی به ایران نداشت؛ سیاست گازی دولت های یازدهم و دوازدهم، از دست دادن بازار منطقه و ایجاد بازار برای کشورهای رقیب بود.

وی گفت: در این خصوص بنده سوالی را از وزیر نفت مطرح نموده ام که به زودی در صحن علنی مجلس ارائه می گردد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وزیر نفت در خصوص کاهش فلورها یا گازهای همراه نفت قول هایی داده بودند اما این قول ها اجرایی نشده است. روزانه 45 میلیون متر مکعب را می سوزانیم و مردم این گازهای سمی را استنشاق می نمایند و بیمار می شوند.

خادمی ادامه داد: وزارت نفت 10 هزار میلیارد تومان بابت عوارض آلایندگی به خوزستان بدهکار است.

وی تاکید نمود: از رئیس قوه قضائیه انتظار داریم پرونده کرسنت را پیگیری کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: توتال بابت پرداخت رشوه به بعضی دلالان ایران در جهت قرارداد گازی محکوم به پرداخت جریمه شده است. آقای زنگنه! پاسخ دهید که این رشوه به چه کسانی پرداخت شده است.

خادمی با بیان اینکه نیروهای وزارت نفت بی انگیزه شده اند، افزود: دانشکده وزارت نفت که بعد از انقلاب کشور را نجات داد و تمامی امور مربوط به استخراج و پالایش نفت را بر عهده گرفت با مسائل اساسی روبرو کردید و زیرساخت های مدیریتی نفت را از بین بردید.

وی گفت: کاری کردید که همه شرکت های نفتی شرقی از ایران بروند و به امید خوب شدن روابط با غرب بودید، این شرکت های شرقی که از ایران بیرون کردید امروز در کانادا و آمریکا کار می نمایند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: شما فرموده بودید گاز را به استان هایی می برم که نمایندگانشان آدم من هستند.

خادمی در خاتمه تاکید نمود: از دست دادن بازار گاز منطقه، بزرگترین ضربه شما به کشور بود.

در خاتمه خادمی گفت از پاسخ های وزیر قانع نشده است و پاسخ های وزیر را به رأی نمایندگان مجلس گذاشت.

نمایندگان با 112 رأی موافق، 54 رأی مخالف، 3 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس، گفتند که از پاسخ های وزیر نفت قانع شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 625

به "دولت، بازار گاز ایران را به رقبا واگذار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت، بازار گاز ایران را به رقبا واگذار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید