روانشناسی رنگ ها؛ قرمزِ قدرت طلب

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، رنگ قرمز می تواند نمایانگر قدرت نیز باشد. کراوات قدرتی که تاجران در سراسر دنیا می بندند، به رنگ قرمز است. هچنین فرش قرمز مقدس که فقط برای معتبرترین افراد و عالی مقام ها پهن شده است نیز قابل توجه است.

روانشناسی رنگ ها؛ قرمزِ قدرت طلب

به گفته روانشناسان، رنگ قرمز با رنگ های دیگر متفاوت است و احساسات و صفات خاصی را در انسان برمی انگیزند.در روانشناسی رنگ ها، رنگ قرمز بیش از بقیه رنگ ها احساسات را برمی انگیزند.

درحالی که رنگ های سرد همچون آبی و سبز مظهر آرامش و صلح هستند، رنگ قرمز گرم ترین و متناقض ترین رنگ است. همچنین این رنگ به احساسات و عشقی همراه با قدرت و خشم مرتبط است. در این قسمت احساسات و صفات رایجی که رنگ قرمز برمی انگیزد، آمده است.

رنگ قرمز در طیف های رنگ، بسیار نمایانگر است. توانایی آن در جلب توجه مردم بسیار است و به همین دلیل است که برای هشدار خطر به کار می رود. برای مثال: نشانه های توقف، آژیر، ماشین آتش نشانی و چراغ قرمز هدایت و رانندگی.

این رنگ، خطر را به طور غیرمستقیم نیز هشدار می دهد. مانند: استفاده از جمله شرایط قرمز است برای شکست اقتصادی و یا استفاده از پرچم قرمز برای شکست و اشتباه. مردم تمایل دارند رنگ قرمز را با احساسات منفی و خطر مربوط نمایند و دلیل آن این است که قرمز رنگِ آتش، خون و یا حیوانات خطرناک و سمی است.

این رنگ برانگیزنده با هیجان نیز پیوند دارد. تحقیقات نشان می دهد که در معرض رنگ قرمز قرار دریافت و یا پوشیدن آن چند تاثیر دارد:

1- بالا بردن فشار خون

2- افزایش متابولیسم بدن

3- افزایش ضربان نبض

4- افزایش تنفس

گفته می گردد این رنگ با افزایش متابولیسم بدن باعث افزایش اشتها می گردد به همین دلیل در رستوران ها نیز بسیار استفاده می گردد.

در بعضی فرهنگ ها، مردم به صورت شهودی رنگ قرمز را با عصبانیت مرتبط می دانند، زیرا چهره افراد هنگام عصبانیت قرمز می گردد.

رنگ قرمز تنها بر حالت و احساسات افراد اثر نمی گذارد بلکه پوشیدن آن در مسابقات ورزشی می تواند شانس برنده شدنتان را افزایش دهد.

در المپیک 2004 در آتن، رقیبان چهار رشته ورزشی بوکس، کشتی رومی- بونانی، کشتی آزاد و تکواندو، به طور اتفاقی لباس های آبی و قرمز پوشیده بودند. در چهار رقابت، شرکت نمایندگان با لباس قرمز مبارزات بیشتری را برنده شدند. بسیاری فکر می نمایند این نتایج براساس ارتباط رنگ قرمز با تسلط است.

برای مثال: استفاده از لباس قرمز باعث می گردد تا ورزشکار احساس غلبه داشته باشد و خشن تر مبارزه کند. ورزشکارانی که لباس قرمز پوشیدند خشن تر و مسلط تر دیده شده اند و در رقابت های فیزیکی بیشتر برنده شده اند.

قرمز همواره علامت پرخاشگری و خطر نیست بلکه به عشق، اشتیاق و میل نیز مرتبط است.

قدرت

رنگ قرمز می تواند نمایانگر قدرت نیز باشد. کراوات قدرتی که تاجران در سراسر دنیا می بندند، به رنگ قرمز است. هچنین فرش قرمز مقدس که فقط برای معتبرترین افراد و عالی مقام ها پهن شده است نیز قابل توجه است.

به گفته بعضی، ارتباط بین قدرت و ثروت است که باعث می گردد مردانی که قرمزمی پوشند، جذاب تر به نظر برسند.

منبع: فرادید
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1686

به "روانشناسی رنگ ها؛ قرمزِ قدرت طلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی رنگ ها؛ قرمزِ قدرت طلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید