صالحی: فردوسی با شاهنامه بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، تهران (پانا) - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت حکیم ابوالقاسم فردوسی با آفرینش شاهکار بی بدیلش، شاهنامه، از سویی حکمت و خرد و بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد و از سوی دیگر به زبان پارسی پایندگی و پویایی بخشید.

صالحی: فردوسی با شاهنامه بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد

به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در پیامی به مناسبت فرارسیدن روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی آورده است: 25 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم حماسه سرای ایران، ابوالقاسم فردوسی توسی و نیز روز پاسداشت زبان پارسی است. دو مناسبت که بزرگداشت و پاسداشت آن دو، تجلیل و تکریم هویت و موجودیت ملی ما ایرانیان است؛ چرا که با اتکا به این داشته های غنی فرهنگی و هویت بخش است که در طول تاریخ نزد جهانیان به عنوان ملتی مستقل و صاحب اندیشه و فرهنگ شناخته شده و می شویم.

وی می افزاید: حکیم ابوالقاسم فردوسی با آفرینش شاهکار بی بدیلش، شاهنامه، از سویی حکمت و خرد و بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد و از سوی دیگر به زبان پارسی پایندگی و پویایی بخشید و این هردو داده ایزدی به ملت ایران را با جان و دل از دستبرد یورش زمانه و بیگانه در امان نگاه داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این پیام آورده است : او با سرایش یکی از بزرگترین حماسه های بشری به زبان پارسی، وجوه گوناگون قدرت و ثروت مادی و معنوی ایران را چنان ماهرانه به زیور شعر آراست که در این پیوند شگرف، تشخیص ظرف از مظروف و آب از آبگینه حتی برای دیده های موشکاف و ریزبین سخت و ناممکن است.

صالحی می افزاید : فردوسی به شایستگی پدر زبان پارسی نام گرفته و آوازه یافته است. او توانایی ها و ظرفیت های این زبان را در ابیات شاهکار با شکوهش به کار بسته و با تار و پود احساس و آرمان قوم و ملت ایرانی گره زده است که هنوز از پس قرون و اعصار متمادی، زبان شاهنامه، زبان دانش و خرد و عقل و عاطفه ماست و آموزه های ژرف این اثر مانا، از یکتاپرستی و انسان دوستی تا داد و دهش و رادی و جوانمردی و نیک پنداری سرلوحه رفتار، گفتار و پندار ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام آورده ؛ روشن است که ما در برابر این سرمایه های گرانقدر وظیفه سترگ و سنگینی بر عهده داریم. شناخت و شناساندن شخصیت حکیم حماسه سرای توس و اثر ماندگار او و غبارزدایی و رونمایی مستمر از آموزه های بنیادین انسانی و اخلاقی مندرج در آن، نخستین گام در راه ادای دین به ساحت فردوسی بزرگ است که تنها از عهده شیفتگان و دل دادگان به تاریخ و فرهنگ و ادب حکمت ایرانی و اسلامی بر می آید.

به گفته صالحی، پاسداری از زبان فارسی و شناخت ظرفیت ها و توانایی های ذاتی آن و تلاش در جهت پایندگی و زایش این زبان شیرین و شکّرین در تعامل با نیازها و شرایط و مقتضیات نوین علمی و اجتماعی و ارتباطی جامعه جهانی دیگر وظیفه ای است که بر دوش نخبگان جامعه، به ویژه اصحاب علم و فرهنگ و ادب و مجامع و مراکز علمی و دانشگاهی سنگینی می کند.

وی با شادباش این روز خجسته به تمام ایرانیان و فارسی زبانان سراسر جهان، نسل امروز را به شناخت فردوسی بزرگ و پاسداری و نگاهبانی از میراث گرانبهای وی، بویژه زبان پارسی که شالوده هویت و شیرازه همبستگی تمام اقوام ایرانی است، فرا می خوانم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1759

به "صالحی: فردوسی با شاهنامه بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: فردوسی با شاهنامه بینش و منش ناب ایرانی و اسلامی را زنده کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید