ظرفیت بالای ایران و ویتنام برای سرمایه گذاری مشترک

به گزارش سفر به فرانسه، هیات تجاری ایران که به ریاست غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران به ویتنام سفر نموده است، در همایش تجاری ایران و ویتنام شرکت کرد.

ظرفیت بالای ایران و ویتنام برای سرمایه گذاری مشترک

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

غلامحسین شافعی در این همایش که در شهر هوشی مین برگزار گردید، به سخنرانی پرداخت و از فرصت های همکاری مشترک دو کشور سخن گفت.

متن کامل سخنرانی رئیس اتاق ایران را می خوانید:

ریاست محترم اتاق بازرگانی هوشی مین؛ جناب اقای وُو تن تان (VO Tan Thanh) و حضار ارجمند؛

تمایل دارم مراتب خرسندی خود و همراهانم را از حضور در کشورِ دوست، ویتنام و در این جمع پرشور فعالان مالی دو کشور اعلام نمایم. سفر روسای جمهور دو کشور و حضور نمایندگان محترم مجلس ایران در این هیات، بیانگر عمق روابط دوجانبه ایران و ویتنام و نشان دهنده اراده جدی دولتمردان و مسئولین عالی در توسعه مناسبات همه جانبه می باشد. سال جاری را می توان شروع فصلی جدید و بهاری نو در توسعه روابط فی مابین بخصوص در روابط مالی و تجاری ایران و ویتنام دانست، با توجه به ملاقات های روز گذشته با عالی ترین مقام ویتنام و وزاری محترم صنعت و کشاورزی، حضور هیات ایرانی را در هوشی مین قطب مالی ویتنام، را می توان نقطه عطفی برای تحلیل و ارزیابی چگونگی توسعه روابط و مبادلات دو کشوردانست.

آقایان و خانم ها؛

نگاه به شرق؛ سیاست راهبردی و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران است که دولت محترم جناب آقای دکتر روحانی نیز به آن اهتمام ویژه داشته و در فضای پساتحریم هم، همچنان آن را با قوت دنبال کرده است. بخش خصوصی ایران نیز با جدیت و علاقه مندی بسیار به توسعه روابط تجاری و مالی با شرق، ازجمله کشور دوست؛ ویتنام نگاه می کند.

حضار محترم؛

عضویت ویتنام و ایران در بلوک های مهم مالی منطقه ای چون اتحادیه مالی آسه آن (ASEAN) و پیمان ترانس- پاسفیک (TPP) و اکو، اهمیت توسعه تجارت دوجانبه را دو چندان می کند. ویتنام از اعضای فعال و تاثیرگذار اتحادیه مالی آ سه آن (ASEAN) است که می تواند فرصت مناسبی برای ورود کالاهای ایرانی به این اتحادیه که پنجمین قدرت مالی دنیاست را فراهم نماید. از سوی دیگر؛ موقعیت منحصر بفرد جغرافیایی و مالی ایران که در چهار راه ارتباطی دنیا واقع شده است، فرصت بی بدیلی را برای ویتنامی ها فراهم می کند تا به بازار بزرگ 400 میلیونی منطقه دست یابند. ایران امن ترین و مالی ترین جهت دست یابی به کشورهای CIS، افغانستان، ترکیه و عراق را داراست، واقعیتی که مورد تایید و توجه بسیاری از کشورهای منطقه مانند هند و چین قرار گرفته و رقابت آنها را در مورد سرمایه گذاری در این زمینه بدنبال داشته است.

موقعیت ممتاز و امتیازات جغرافیایی ایران و ویتنام، موضوع سرمایه گذاری مشترک در ایران و ویتنام را توجیه پذیر می کند. به عنوان مثال سرمایه گذاری مشترک در ایران در صنعت پوشاک و کفش، می تواند ضمن انتقال تجربه و تکنولوژی ویتنامی ها، بازار بزرگ ایران و کشورهای اطراف را تامین کند. همچنین سرمایه گذاری مشترک در ویتنام در زمینه تولیدات نهایی محصولات پتروشیمی با تامین خوراک از ایران، فرصت حضور در بازار بزرگ آسه آن و کشورهای عضو پیمان ترانس- پاسفیک را مهیا می کند.

فعالان مالی و تجار محترم؛

علیرغم اشتراکات و همسویی های ایران و ویتنام و باوجود ظرفیت های فراوان مالی و تجاری دو کشور، متاسفانه سطح روابط به هیچ وجه قابل قبول نیست. سهم ایران از بازار 148 میلیارد دلاری ویتنام، تنها 367 میلیون دلار و متقابلاً؛ سهم ویتنام از بازار 78 میلیارد دلاری ایران، تنها 18 میلیون دلار می باشد که با در نظر دریافت حجم و بزرگی اقتصادهای دو کشور و مکمل بودن آنها و از همه مهمتر پیشینه روابط، ارقام مذکور اصلاً درخور و شایسته نیست.

هدف گذاری کوتاه مدت 2 میلیارد دلاری روابط تجاری دو کشور، با ظرفیت های واقعی دو کشور همخوانی داشته و قابل دسترسی می باشند. بعنوان مثال ایران در بخشی از محصولات وارداتی و مورد احتیاج ویتنام مانند مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، انواع کودهای شیمیایی، آهن، فولاد و مس، با ارزش تقریبی 30 میلیارد دلار، از مزیت خوبی برخوردار بوده و جزء چند کشور اول تولیدکننده در دنیا محسوب می شود. متقابلاً ویتنام نیز می تواند بخشی از احتیاج بازار ایران بخصوص در زمینه پوشاک و تولیدات نساجی و کفش، تجهیزات الکترونیکی و بعضی از ماشین آلات را تامین نماید.

همکاری های آموزشی، محصولات کشاورزی، مواد غذایی و خشکبار، بهداشت و درمان، و توریسم از دیگر زمینه های دارای مزیت برای توسعه مناسبات تجاری و مالی دوجانبه است.

عالیجنابان؛

در سرانجام امیدوارم با توجه به اراده جدی موجود از سوی عالی ترین مقامات دو کشور و استقبال بخش های خصوصی طرفین، بتوانیم شاهد توسعه روابطی مستحکم بین ایران و ویتنام و شکوفایی روابط مالی در زمینه های کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، صنعت، انتقال تکنولوژی صنایع غذایی، شیلات و سرمایه گذاری مشترک فی مابین باشیم.

اینجانب به نمایندگی از بخش خصوصی ایران، آمادگی کامل فعالان مالی را برای نقش آفرینی در توسعه مناسبات مالی و تجاری دوجانبه اعلام می دارم و به همین دلیل تاسیس اتاق مشترک ایران و ویتنام را در دستور کار اتاق ایران قرار می دهیم.

از توجه شما ممنونم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 591

به "ظرفیت بالای ایران و ویتنام برای سرمایه گذاری مشترک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت بالای ایران و ویتنام برای سرمایه گذاری مشترک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید