لاوروف: برنامه ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم

به گزارش سفر به فرانسه، وزیر خارجه روسیه با اشاره به اهمیت فرایند آستانه در تحقق آتش بس در سوریه گفت که کشورش برنامه ای برای اقدام نظامی در سوریه به همراه ایران و ترکیه ندارد.

لاوروف: برنامه ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، برنامه برای اقدام نظامی مشترک مسکو، تهران و آنکارا در سوریه را رد کرد.

لاوروف در این مورد در گفت وگوی همزمان با تلویزیون ویتنام، چین و شبکه تلویزیونی فونیکس گفت: تهران و آنکارا برنامه ای برای اقدام نظامی مشترک در سوریه ندارند. ما قصد نداریم هیچ عملیات نظامی در سوریه با مشارکت روسیه، ترکیه و ایران صورت دهیم. ایران و روسیه در سوریه به دعوت دولت قانونی سوریه فعالیت دارند. ترکیه به نگرانی های امنیتی خود می پردازد اما دولت سوریه مخالف حضور نظامی ترکیه است.

این مقام ارشد روسی در ادامه این گفت وگو اضافه نمود: با این حال دمشق از فرایند آستانه حمایت کرد؛ فرایندی که تحقق آتش بس حقیقی را در بخش های وسیعی از سوریه امکان پذیر کرد و شرایط مذاکره مستقیم میان دولت و مخالفان مسلح را ایجاد کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت که هیچکسی پیش از این مخالفان را در مذاکره مشارکت نداده بود. وی در این مورد گفت: آنها (کشورهای غربی) به مخالفانی که مدت ها پیش سوریه را ترک نموده اند و در خارج از این کشور (کشورهای حاشیه خلیج فارس و یا در اروپا) زندگی می نمایند، تکیه کردند. با این حال فرایند آستانه جهت را هموار کرد و آنهایی را که درگیر جنگ بودند را پای میز مذاکره جمع کرد.

لاوروف تاکید نمود: این مهمترین مسئله است چرا که در نهایت این افراد اعم از نظامیان و مخالفان مسلح هستند که تحولات ارضی به آنها بستگی دارد.

وی همچنین گفت که کشورش با ترکیه در زمینه دسته بندی گروه های کردی در سوریه به اتفاق نظر نرسیده است و روسیه و آمریکا مذاکرات غیرعلنی را درباره راه حل حل بحران سوریه پیگیری می نمایند و نیروهای نظامی در زمینه ایجاد منطقه حائل بین سوریه و ترکیه در راستای منافع آنکارا و دمشق با هم مذاکره می نمایند.

لاوروف پیشتر در مخالفت با تحرکات آمریکایی ها در شمال شرق سوریه گفته بود که واشنگتن به دنبال ایجاد یک شبه دولت در شرق رودخانه فرات است.وی همچنین از ادامه همکاری ارتش های روسیه و ترکیه به منظور اجرای توافقات مربوط به ممانعت از ظهور مجدد تهدید تروریستی در شمال سوریه و بازگرداندن کُردها خبر داده بود.

این در حالی است که مقام های آمریکایی شامل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال لفاظی ها درباره خاتمه عملیات ائتلاف واشنگتن در مقابله با داعش هستند.

منبع: انتخاب
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 664

به "لاوروف: برنامه ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: برنامه ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید