معرفی خاتمه نامه برتر سال 99 از سوی انجمن مهندسان مکانیک ایران

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، انجمن مهندسان مکانیک ایران سرانجام نامه دانشجویانِ مقطع کارشناسیِ دانشکده مهندسی مکانیکِ دانشگاه تهران را به عنوان سرانجام نامه برتر در سال 1399 انتخاب کرد.

معرفی خاتمه نامه برتر سال 99 از سوی انجمن مهندسان مکانیک ایران

به گزارش خبرنگاران، این خاتمه نامه با عنوان طراحی و ساخت دستگاه یاری تنفسی اورژانسی توسط مهدی رباطی و حمید ناصری با هدایتِ دکتر علی صدیقی و دکتر محمدعلی نظری صورت گرفته است.

کمبود شدید دستگاه های تنفس مصنوعی در پی همه گیری کرونا در سال 2020 میلادی، پژوهشگران و مهندسان را به سوی کشف ایده های جدید برای طراحی و ساخت یک دستگاه تنفس مصنوعی ساده، ارزان، قابل اطمینان و قابل دسترس سوق داد. آمبوبگ نام یک مخزن هوایی از جنس سیلیکون است که برای ایجاد فشار مثبتِ ریوی در تنفس مصنوعی استفاده می گردد. در همه بخش های بیمارستانی، چندین آمبوبگ وجود دارد که در شرایط خاص از آن ها استفاده می گردد و پرستاران به یاری آن ها عمل تنفس را برای مدتی به صورت دستی برای بیمار انجام می دهند. اتوماتیک کردن این فرآیند به نظر ساده ترین استراتژی برای غلبه بر مشکل موجود است. هرچند، انجام درست، مطمئن و ایمن این فرآیند کار ساده ای نیست.

به نقل از دانشگاه تهران، در این خاتمه نامه، یک دستگاه یاری تنفسی که با روش شرح داده شده کار می نماید، طراحی و ساخته شده است. دبی و فشار هوای خروجی از آمبوبگ با استفاده از فلومتر و فشارسنج ها اندازه گیری شده و به میکروکنترلر ارسال می شوند. میکروکنترلر با توجه به مقادیر دریافت شده و الگوریتم کنترلی و با استفاده از درایو سرعت استپرموتور را مشخص می نماید. خروجی مکانیکی استپرموتور، پس از دو مرحله کاهش سرعت با استفاده از مکانیزم های تسمه تایمینگ و پولی، دو دسته دستگاه را می چرخاند. این دسته ها آمبوبگ را فشرده نموده و فشار مثبت ریوی را برای بیمار ایجاد می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1793

به "معرفی خاتمه نامه برتر سال 99 از سوی انجمن مهندسان مکانیک ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خاتمه نامه برتر سال 99 از سوی انجمن مهندسان مکانیک ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید