منطقی: پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می گیرد

به گزارش سفر به فرانسه، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می گیرد.

منطقی: پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می گیرد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی سفر به فرانسه به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گردهمایی فناورانه، نهادها، سازمان ها شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه محصولات و خدمات پهپادی با اشاره به بازار بزرگ صنعت پهپادی در دنیا، بیان نمود: در حال حاضر بازار پهپاد در دنیا 127 میلیارد دلار است که پیش بینی می گردد این بازار تا 2023 به 250 میلیارد دلار برسد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه پیشرفت های ایران در حوزه پهپادی قابل توجه است باید کوشش کنیم که حداقل سهمی یک درصدی از این بازار دنیای را به خود اختصاص دهیم.

به گفته منطقی، یکی از مهم ترین احتیاجهای این صنعت، توسعه کسب و کارهای آن است. کسب و کاری که می تواند به رونق اشتغال این صنعت پرکاربرد و حیاتی بیانجامد. ایران در حوزه پهپادی به مدد جوانان متخصص به رشد قابل توجهی رسیده است.

وی همچنین توضیح داد: یکی از کوشش های ما این است که فناوری های کاربردی در صنعت پهپادی را توسعه دهیم. با توجه به اینکه کاربری های عمومی پهپادی در دنیا بسیار وسیع است باید به یاری متخصصان داخلی این بازار وسیع را پوشش دهیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در دو حوزه بازرسی و زیرساختها باید کاربرد فناوری های پهپادی را توسعه دهیم، عنوان نمود: در حوزه کشاورزی و آتش نشانی ورود صنعت پهپادی پیشرفت خوبی داشته است ولی باید این صنعت مهم را در دیگر حوزه ها نیز وارد کنیم.

منطقی، استانداردسازی، توجه به مباحث امنیتی و کسب گواهینامه های لازم را برای فعالیت فعالان صنعت پهپادی ضروری دانست و گفت: توسعه پهپادها در کنار مزیت هایی که دارد، مسائل امنیتی نیز ایجاد می نماید که باید این مسائل را با یاری دستگاه های ذیربط برطرف کنیم.

وی تاکید نمود: صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه استانداردهای پهپادی و نیز ایجاد یک برند برای توسعه صادرات، حمایت ویژه ای را به عمل خواهد آورد.

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ای توسعه فناوری های پهپادی

سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این گردهمایی، بر توسعه فناوری های صنعت پهپادی با یاری شرکت های دانش بنیان تاکید نمود و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی از هرگونه طرح و ایده ای که به برطرف احتیاجهای جامعه به یاری صنعت پهپادی کند، حمایت می نماید و پذیرای این ایده های نوآورانه است.

وی ادامه داد: صندوق به شرکت های دانش بنیانی که برای اخذ استانداردها به یاری اقتصادی احتیاج داشته باشند، وام می دهد. شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه پهپادی نیز می توانند از این مزیت استفاده نمایند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین بیان نمود: شرکت های دانش بنیان می توانند در روزهای سخت تحریم به احتیاجهای فناورانه صنایع بزرگ پاسخ دهند و با این کار، از خروج ارز از کشور جلوگیری می گردد و اشتغال پایدار توسعه می یابد.

ملکی فر با اشاره به رتبه ایران در حوزه پهپادی دنیا، اظهار کرد: رتبه ایران در صنعت پهپادی دنیا بین رتبه پنجم تا دهم دنیا است. این پیشرفت قابل توجه است و باید راهی مناسب برای توسعه خوب این صنعت بیابیم.

وی اضافه کرد: کوششمان این است که کاربردهای غیرنظامی پهپادهای تولیدی در کشور را توسعه دهیم و این صنعت را به حوزه های مختلفی چون، کشاورزی، آتش نشانی، رصد معادن، رصد مخاطرات طبیعی و غیره وارد کنیم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت های صندوق از فناوری هایی که توسط شرکت های دانش بنیان توسعه می یابند، گفت: صندوق آماده حمایت از فناوری های شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه پهپادی است تا سهم ایران در این حوزه را در سبد دنیای افزایش دهد.

کشاورزی ایران به ورود صنعت پهپادی احتیاج دارد

همچنین، کامبیز عباسی مدیرکل مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این گردهمایی، بیان نمود: ایران تنوع آب و هوایی زیادی دارد که باید با توسعه تکنولوژی از این تنوع آب و هوایی بهره ببریم و کشاورزی مدرن را در کشور توسعه دهیم.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی از فناوری هایی که بتواند کشاورزی کشور را احیا کند و معضلات و مسائل این صنعت بزرگ را برطرف کند، حمایت صد در صدی می نماید.

به گفته عباسی، یکی از دغدغه های مهم کشاورزان، پیاده سازی تکنولوژی های به روز در این عرصه است. زیرا دیگر کشاورزی با تکنیک های قدیمی و سنتی پاسخگو نیست و باید با ورود فناوری به این عرصه از کشاورزی مدرن بهره ببریم.

وی همچنین توضیح داد: صنعت پهپادی کاربردهای متنوعی در کشاورزی دارد. یکی از این کاربردها سم پاشی است. در واقع سم پاشی با یاری پهپادها کارایی بیشتری دارد و مسائل سم پاشی دستی و ماشینی را ندارد.

مدیرکل مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه اظهار کرد: پهپادها در حوزه های مختلفی چون دامداری، شیلات، غذادهی به ماهی ها و میگوهای حوضچه ای، سم پاسی باغات در زمین های شیب دار و صعب العبور کاربرد بسیار مناسبی دارند.

ایجاد اشتغال پایدار با توسعه صنعت پهپادی در کشور

حامد سعیدی دبیرکارگروه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران نیز در این مراسم، گفت: ایران در حوزه پهپادی پیشرفت قابل قبولی داشته است که این پیشرفت ها نتیجه کوشش های جوانان و متخصصانی است که در شرایط تحریم با کمترین امکانات به این موفقیت ها دست یافتند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 225 شرکت در حوزه پهپادی در ایران فعالیت می نمایند و مجوز دریافت نموده اند. باید از توانمندی این شرکت ها برای توسعه صنایع مختلف بهره برد.

به گفته دبیرکارگروه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، در حال حاضر 500 پهپاد در کشور مجوز پرواز دارند و پیش بینی می کنیم تا انتها سال جاری یک هزار و 500 شغل نیز در این حوزه ایجاد گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 490

به "منطقی: پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقی: پهپادهای ایرانی با برند داخلی اوج می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید