نکاتی که باید درباره صحبت با نوجوانان رعایت کنید

به گزارش سفر به فرانسه، نوجوانان نظرات چالشی و انتقادی می دهند که بهتر است این اتفاق را فرصتی برای درگیر کردن نوجوان خشمگین در مصاحبه و کمک کردن به رشد او بدانیم. نوجوانان چه می گویند و شما باید چگونه به آن ها پاسخ دهید؟

نکاتی که باید درباره صحبت با نوجوانان رعایت کنید

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

1. این عادلانه نیست

بعضی اوقات یک نوجوان برای اینکه مشق شب خود را انجام ندهد یا کارهای منفی که دوست دارد را انجام دهد، این جمله تاکتیکی را استفاده می کند. آن ها در بسیاری از مواقع هم واقعا فکر می کنند که اتفاقی که افتاده است ناعادلانه است. بچه ها و نوجوانان غالباً عدالت را با برابری و یکنواختی مساوی می دانند. به عنوان مثال اگر برادر 17 ساله آن ها ساعت یازده اجازه خروج از خانه را داشته باشد، آن ها هم با 14 سال سن، چنین شرایطی را طلب می کنند. بنابراین بهتر است شرایط ذهنی آن ها را درک کنیم و از آن ها سوالاتی بپرسیم. مثلا از آن ها بپرسیم که چرا فکر می کنند باید همان شرایط را داشته باشند؟ پس از آن به آن ها توضیح دهید که برادرشان چه امکاناتی را داشته است تا به اون اجازه چنین کاری داده شده است.

2. برای همه مجاز است

نوجوانان می گویند که همه مجاز هستند که فلان کار را بکنند اما شما مانع ما می شوید. در اغلب مواقع ما می دانیم که همه اینگونه نیستند. از این لحظات به عنوان فرصت هایی برای توضیح ارزش ها و معیارهای خانواده خود و ملاک های دیگر خانواده ها صحبت کنید. بحث کنید و چرایی این تصمیمات را برای آن ها توضیح دهید. به آن ها بگویید چرا این تصمیمات را می گیرید و برای آن ها توصیف کنید که بهترین چیزها را برایشان می خواهید.

3. جملات غیر مودبانه برای احساس منفی خود به کار می برند

احتمالاً این الفاظی که نوجوانان برای ابراز احساساتشان استفاده می کنند خانواده هایشان را ناراحت می کند و با این حال بهترین راه پرسیدن سوال از آن ها است. در این حالات برخورد منفی تهاجمی جوابگوی مناسبی نیست. از آن ها بپرسید چرا اینطور احساس می کنند و آیا بهتر نیست از الفاظ دیگری استفاده کنند؟

4. شما نمی توانید من را بسازید

به جای اینکه در پاسخ این حرف به سمت مواجهه لفظی برویم، می توانیم به سادگی بگوییم که این انتخاب توست و تو آزادی انتخاب داری. سپس به سادگی در مورد عواقب کاری که در پیش دارند با آن ها صحبت کنید و تجربه خودتان را به اشتراک بگذارید.

در این زمینه بخوانید:

5 روش برای اینکه فرزندتان به خوردن سبزیجات علاقه مند شود

10 دلیل؛ چرا باید برای بچه ها کتاب بخوانیم؟

5. هر چه

به طور معمول نوجوانان وقتی این جمله را به کار می برند که نمی خواهند آنچه را که شما می گویید بپذیرند و به بحث های بعدی سرانجام بدهند. در این شرایط ممکن است احساسات آن ها سرازیر شده باشد. از آن ها در مورد احساساتشان در این شرایط بپرسید. ببینید آن ها ناراحت یا عصبانی و یا ناامید هستند؟ سپس حتما گوش دهید و با آن ها گفتگو کنید.

6. من از تو متنفرم

شنیدن این جمله از زبان نوجوان شما بسیار دردناک است. اگر به سادگی بگویید که دیگر هرگز با من اینطور صحبت نکن، کمکی به این شرایط نکرده اید و نوجوان شما در ذهن خود، بی منطق بودن شما را تأیید می کند. از آن ها بپرسید از چه چیزی متنفر هستند و چرا. به آن ها اطمینان بدهید که خوب است که احساسات محکمی داشته باشند، اما طرز بیان و برخورد آن ها باید محترمانه باشد. به آن ها یادآوری کنید که آن ها را دوست دارید.

سخن آخر

در تمام این لحظات، همیشه به دنبال این باشید که چیزها را از دریچه نگاه نوجوانان ببینید. بسیاری از آن ها در بیان ضعیف هستند و با سوالاتتان باید نکات آن ها را درک کنید و بشنوید. مهم تر از همه کانال های ارتباطی را بین خودتان و نوجوانان باز نگه دارید.

منبع: allprodad

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1469

به "نکاتی که باید درباره صحبت با نوجوانان رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید درباره صحبت با نوجوانان رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید