نگهداری از دست نوشته فیلسوف عصر صفوی در کتابخانه ملی

به گزارش سفر به فرانسه، تهران (پانا) - کتاب خطی سفینه ملاصدرا با مضامین عرفانی، فلسفی و ادبی به خط ملاصدرا از فیلسوفان عصر صفوی در کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.

نگهداری از دست نوشته فیلسوف عصر صفوی در کتابخانه ملی

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حمزه مرادی بهرام یکی از فهرست نویسان نسخ خطی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: صدرالدین محمد بن ابراهیم شیرازی، مشهور به ملاصدرا از فیلسوفان عصر صفوی و بنیانگذار مکتب فلسفی حکمت متعالیه است. ملاصدرا آثار بسیار ارزشمندی با موضوعات مختلف درعلومی چون فلسفه، کلام، عرفان، فقه و تفسیر نوشته و به جا گذاشته است.

وی اضافه کرد: از بین آثار ملاصدرا، اثری منحصربه فرد به خط او با نام سفینه ملاصدرا وجود دارد که این کتاب خطی در کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود. این اثر در واقع جُنگی است که دربردارنده مضامین عرفانی، فلسفی و ادبی است.

مرادی بهرام ادامه داد: سفینه و جُنگ دو اصطلاح در علم نسخه شناسی محسوب می شود که گاهی در برخی موارد به یک معنی به کار می رود ولی در اصل تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. جُنگ نویسی در بین علما و دانشمندان اسلامی شیوه ای رایج بوده و دربردارنده انواع مطالب علمی گوناگون در موضوعات مختلف است که از لحاظ کتابت ساختار منظم و قاعده مندی ندارد.

وی شرح داد: سفینه واژه ای عربی به معنی کشتی است اما در علم نسخه شناسی همان تعریف جُنگ را دارد، با این تفاوت که از لحاظ کتابت دارای نظم و قاعده است و غالبا در قطع بیاضی، یعنی به صورت طولی گشوده می شود.

مرادی بهرام اضافه کرد: کتاب خطی سفینه ملاصدرا یک اثر بسیار ارزشمند و نفیس است که به دلیل اهمیت و منحصر به فرد بودن آن در ایران و جهان در سال 1388 شمسی از سوی کتابخانه ملی ایران با نام رسائل و گزیده هایی به خط حکیم ملاصدرای شیرازی به صورت چاپ عکسی منتشر شد.

وی گفت: این کتاب ارزشمند در تملک خاندان فیض کاشانی بود و در سال 1369 شمسی خریداری شده است. کتاب خطی سفینه ملاصدرا از دو جنبه نسخه شناسی و کتاب شناسی قابل بررسی است. از جهت نسخه شناسی کتاب در 394 صفحه بر روی کاغذ اصفهانی نخودی رنگ به خط نستعلیق کتابت شده است.

مرادی بهرام ادامه داد: شرحی که درباره خط این اثر نفیس باید داد این است که خط بیشتر مؤلفان این ویژگی را دارد که در قالب های معمول خوشنویسی نمی گنجد و غالبا خط های آنها به جهت سرعت در نوشتار نسخ تحریری و نستعلیق تحریری متمایل به شکسته است، خط ملاصدرا در این نسخه هم همین ویژگی را دارد، در واقع پایه و اساس آن نستعلیق است اما مشخصه هایی از نسخ را دارد و به جهت سرعت، در یک جاهایی به سمت ارسال و رها کردن حروف و شکسته رفته است.

وی با اشاره به اینکه جلد اثر تیماج مشکی ساده است، گفت: محتوای کتاب دربردارنده مضامین عرفانی، ادبی، فلسفی و کلامی است و در آن ملاصدرا مطالبی را از آثار حدود 50 عالم، فیلسوف و شاعر پیش از خود برگزیده است که این منتخبات بیانگر علایق و سلایق ملاصدرا در متون ادبی و عرفانی و شاخصی در تشخیص عرفا و ادبای مورد احترام و تمجید وی است.

مرادی بهرام اعلام کرد: در ابتدای این نسخه خطی هم وقف نامه کتاب از عبدالباقی بن صدرالدین محمد الفیضی آمده است که نشان می دهد این کتاب در تملک خاندان فیض کاشانی از علمای مشهور عصر بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1903

به "نگهداری از دست نوشته فیلسوف عصر صفوی در کتابخانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری از دست نوشته فیلسوف عصر صفوی در کتابخانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید