ویتنام، غول مالی بعدی آسیا می گردد؟

به گزارش سفر به فرانسه، طی 70 سال گذشته، کشورهای شرق آسیا، یکی پس از دیگری به رونق مالی رسیده اند. الگوی پرواز غازها ابتدا ژاپن را به رشد رساند و بعد هم چهار ببر آسیا یعنی کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور و در نهایت چین را از فقر بیرون آورد.

ویتنام، غول مالی بعدی آسیا می گردد؟

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش سایت اتاق تهران، به عقب و سال 2006 بروید. سیستم مترو پکن 4 خط داشت (امروز 19 خط دارد)، شانگهای 5 خط داشت (امروز 16 خط دارد)، گوانگژو 5 خط داشت (امروز 10 خط دارد). در آن سال اولین خط شبکه راه آهن سریع السیر چین هنوز بازگشایی نشده بود. میانگین دستمزد فراوریی در چین 3100 دلار در سال بود. چین هنوز سه سال فاصله داشت تا با کشوری با درآمد متوسط معرفی گردد.

11 سال به جلو حرکت کنید. ویتام، بچه بلندپرواز منطقه است. دستمزد فراوریی تقریبا 2900 دلار در سال است که به رشد ادامه می دهد. شهرهای هانوی و هوشی می، در حال ساخت سیستم های مترو و راه آهن با سرعت بالا هستند. با رشد اقتصادی 7 درصد، اصول اقتصادی ویتنام هرسه ماه یک بار تغییر می نماید.

آخر هفته، ویتنام برای بار دوم، میزبان نشست رهبران اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) خواهد بود.

اولین نشست سال 2006 برگزار گردید، زمانی که سرانه فراوری ناخالص داخلی ویتنام در قدرت خرید به 4000 دلار می رسد. حالا اما نزدیک به 7000 دلار رسیده و دوبرابر شده است.

براساس محاسبات صندوق بین المللی پول، در طول 11 سال گذشته، اقتصاد ویتنام در سالیان متمادی 5 درصد به صورت سرانه رشد نموده است. این میزان کمتر از 8.2 درصد چین است. همان طور که رشد چین به دلیل رشد سطح متوسط درآمد دنیا، کاهش می یابد، به نظر می رسد رشد ویتنام در حال افزایش است.

بخشی از رشد ویتنام از چین می آید. شرکت های چینی به دلیل دستمزدهای بسیار پایین در ویتنام آغاز به استخدام در کارخانه های فراوریی این کشور نموده اند.

علی رغم تنش های سیاسی بین دو دولت، ویتنام به خوبی برای جذب سرمایه گذاری چینی و سرمایه گذاری از شرکت های دیگر به دنبال ایجاد پایگاه های فراوریی خود است. تقریبا تمام بخش های ویتنام به دریا دسترسی دارند، هیچ گونه مسایل امنیتی وجود ندارد که مانند کره شاقتصادی مانع سرمایه گذاری گردد. برنامه اصلاحاتDoi Moi نوسازی حزب کمونیست حاکم ویتنام هم شبیه به تحول سریع اقتصادی چین است.

طی 70 سال گذشته، کشورهای شرق آسیا، یکی پس از دیگری به رونق اقتصادی رسیده اند. الگوی پرواز غازها ابتدا ژاپن را به رشد رساند و بعد هم چهار ببر آسیا یعنی کره جنوبی، تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور و در نهایت چین را از فقر بیرون آورد. این غازها هم اکنون در ویتنام هستند. شاید غول اقتصادی بعدی آسیا از نشست رهبران اقتصادی آسیا و اقیانوسیه بیرون آید.

منبع: انتخاب
انتشار: 25 مرداد 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 293

به "ویتنام، غول مالی بعدی آسیا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتنام، غول مالی بعدی آسیا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید