یک پرسپولیسی علیه شجاع ، کنعانی

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، مجید جلالی در برنامه فوتبال برتر در پاسخ به سؤال مجری برنامه که پرسید به نظرتان کدام دو مدافع در مرکز خط دفاعی تیم ملی بازی خواهند کرد جواب جالبی داد. جلالی گفت باید ببینید کدام دو بازیکن با هم زوج می شوند و کدام زوج شرایط بهتری خواهند داشت. این نکته یک اتفاق جالب را پیش چشم مان قرار می دهد و آن اینکه از بین بازیکنان قبلی و فعلی پرسپولیس کدام شان در جام جهانی و در قلب خط دفاع بازی خواهند کرد.

یک پرسپولیسی علیه شجاع ، کنعانی

در حال حاضر مرتضی پورعلی گنجی، شجاع خلیل زاده، محمدحسین کنعانی زادگان و مجید حسینی، چهار مدافع میانی حاضر در اردوی اتریش هستند و هر چهار نفر شانس زیادی دارند تا به قطر بروند. اما سؤال این است که از بین این چهار مدافع کدام شان فیکس بازی خواهند کرد و اگر حرف جلالی مورد استناد قرار بگیرد کدام دو بازیکن کنار هم زوج می شوند؟

در نگاه اول همه خیلی سریع به زوج کنعانی زادگان - خلیل زاده اشاره می نمایند که در پرسپولیس فصل فوق العاده موفقی را داشتند و در تیم ملی دوران اسکوچیچ هم فیکس بودند و عملکردی درخشان بر جای گذاشتند. شاید همه بگویند این زوج در ترکیب اصلی تیم ملی بازی خواهند کرد، اما از قلم نیاندازید کی روش اعتقاد ویژه ای به مرتضی پورعلی گنجی دارد و همین که بعد از سه بازی او را به تیم ملی دعوت نموده و به اتریش برده حاکی از این اعتقاد ویژه است.

کی روش در دو جام ملت ها و یک جام جهانی مرتضی پورعلی گنجی را همراه خود داشت و ارتباط خوبی هم با او دارد، اما 7 سال شجاع را به تیم ملی دعوت نکرد. او بعلاوه کنعانی را به جام جهانی روسیه نبرد، اما در جام ملت های 2019 از او استفاده کرد. مجید حسینی هم به شکل کاملاً اتفاقی در جام جهانی 2018 بازی کرد. او در همان بازی اول مقابل مراکش و بعد از مصدومیت روزبه چشمی در حالی که پژمان منتظری در رختکن حضور داشت به میدان رفت، اما در جام ملت ها بازی نکرد و البته در دوره اسکوچیچ هم بازیکن ذخیره بود.

از بین مدافعان میانی فعلی تیم ملی مورد شجاع خلیل زاده کمی پیچیده است. کی روش بعد از انعطافی که در رفتار و گفتارش بعد از جلوس مجدد روی نیمکت تیم ملی نشان داده او را به تیم ملی دعوت نموده و این حرکت با تحسین اهالی فوتبال همراه شده، اما بازی دادن به شجاع در جام جهانی با دعوت او بعد از 7 سال کشیدن خط قرمز روی نامش تفاوت دارد.

برای این پرسپولیسی های متعصب که شاید هنوز دل شان با شجاع صاف نشده احتمالاً برترین حالت ممکن این است که کنعانی در کنار پورعلی گنجی بازی کند که اتفاقاً حالت محتملی هم هست، اما به هر حال مجید حسینی هم مدافع خوبی است و با اینکه او هم در اصل پرسپولیسی است (وقتی عضو تیم نوجوانان ایران بود در برنامه نود گفت هوادار پرسپولیس است)، اما به عنوان یک لژیونر برای این سه بازیکن رقیب به شمار میرود.

نکته جالب اینجاست که کی روش در جواب سؤال عادل فردوسی پور در مصاحبه اخیرش گفته در خط دفاع کمبود هایی احساس می نماید و تعیین نیست چطور می خواهد این کمبود ها را رفع کند و با آنچه در نظر دارد به قطر برود.

همه می دانند کی روش روی دفاع تیمی و استحکام بخشیدن به سازمان دفاعی تیمش چقدر تأکید دارد و تا چه حد نسبت به ترکیب خط دفاعی اش حساس است پس احتمالاً با وسواس و دقت زیادی به ترکیب دو نفره مرکز خط دفاعی اش در جام جهانی و مصاف با مهاجمانی مثل هری کین و گرت بیل فکر خواهد نمود و انتخاب گزینه های نهایی برای او یکی از چالش های اصلی خواهد بود.

به احتمال زیاد دو بازی مهم و کارآمد مقابل اروگوئه و سنگال می تواند تا حدودی مشت کی روش را باز کند و ببینیم نسبت به کدام زوج توجه بیشتری دارد هر چند بعید نیست او در هر یک از این بازی ها و مقابل مهاجمانی بزرگ مثل لوئیس سوارز، نونیز و مانه از زوج های متفاوتی استفاده کند. مثلاً ممکن است در یک بازی زوج کنعانی - شجاع و در بازی بعدی از ترکیب پورعلی گنجی - حسینی استفاده کند و بعد با برآیند عملکرد آن ها و البته تمرین های بعدی در خصوص ترکیب نهایی مرکز خط دفاع تصمیم بگیرد.

البته شاید بعضی به این نکته اشاره نمایند که احتمالاً مدافعان دیگری تا قبل از جام جهانی به اسکواد کی روش اضافه شوند، اما بعید است بازیکنی بالاتر از این نفرات به تیم ملی دعوت گردد. از بین بازیکنان شاغل در خارج از ایران رایان تفضلی مدافعی است که مورد توجه کی روش قرار نگرفته، عارف آغاسی مدافع فولاد اخیراً خط خورده و از بین مدافعان میانی استقلال و پرسپولیس نفراتی مثل عارف غلامی، محمدحسین مرادمند و فرشاد فرجی بعد از یکی دو بار حضور در اردو های تیم ملی شانس زیادی برای حضور در جام جهانی ندارند.

ایران ورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2261

به "یک پرسپولیسی علیه شجاع ، کنعانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پرسپولیسی علیه شجاع ، کنعانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید