اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان کشتیرانی ملی

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، تهران (پانا) - مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با انتقاد ازمحروم ماندن ناوگان ملی از حمل کالای ایرانی، گفت که وزارت صنعت آغازگر حمایت از نهادهای داخلی شده و مشوق هایی را به صورت معافیت سود بازرگانی و عوارض گمرکی برای وارد نمایندگانی که محموله های خود را با ناوگان ملی حمل نمایند اختصاص داده است.

اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان کشتیرانی ملی

به گزارش روابط عمومی کشتیرانی حمهوری اسلامی ایران، محمدرضا مدرس خیابانی گفت: ناوگان حمل ونقل ملی دریایی زیر بار تحریم های ناجوانمردانه دشمن قرار گرفته است و برای گذر از این راه دشوارحمایت و پشتیبانی دستگاه ها و نهادهای دولتی بیش از گذشته اهمیت دارد.

وی ادامه داد: خدمات پشتیبانی یکی از بخش های مهم زنجیره ارزش در فراوری و ارائه محصولات هر کشور محسوب می گردد که در این زمینه سیستم های حمل ونقل یکی از موثرترین عوامل در حرکت چرخه فراوری هستند؛ بدیهی است فعالیت یک واحد فراوریی بدون استفاده از خدمات چرخه حمل ونقل معنا ندارد؛ بنابراین حمل ونقل کارآمد یکی از عوامل تاثیرگذار در رونق مالی و توسعه هر کشوری محسوب می گردد.

مدیرعامل کشتیرانی ادامه داد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان ناوگان ملی دریایی کشور با وجود تمام دشواری ها و چالش های ناشی از بحران هایی مانند جنگ تحمیلی و تحریم های مالی، همیشه در حمل به موقع کالاهای اساسی و استراتژیک کشور پیشتاز بوده است.

وی گفت: در جنگ تحمیلی (هشت ساله) به دلیل عدم ورود کشتی های خارجی به منطقه جنگی، عملاً واردات کالاهای اساسی به کشور با موانع متعدد روبرو شده بود. در آن موقع دریانوردان غیور ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در شرایط جنگی و پرخطر منطقه کلیه کالاهای اساسی را به کشور حمل نموده و اجازه ندادند دشمن از این طریق به کشور ضربه ای وارد کند.

به گفته مدرس خیابانی در دو دوره تحریم های بین المللی این ناوگان عظیم و معتبر در صدر فهرست تحریمی دشمن قرار داشته و دارد. با این حال ناوگان ملی در سخت ترین شرایط و فشارهای بین المللی به عنوان خط اول دفاعی کشور در حال ایفا کردن نقش راهبردی و استراتژیک خود است و با کوشش و همت کارکنان فعال خود در بخش خشکی و دریا هیچگاه اجازه نداده که بخش های فراوریی کشور با کمبود روبرو گردد. همچنین کالاهای اساسی که احتیاج اول معیشتی مردم است ذیل شدیدترین فشارهای تحریمی به موقع به بنادر کشور رسیده است.

وی با بیان اینکه حمایت و پشتیبانی دستگاه ها و نهادهای دولتی از ناوگان حمل و نقل دریایی ضروری و حیاتی کشور است گفت: در این شرایط حساس که ناوگان ملی زیر بار تحریم های ناجوانمردانه دشمن قرار گرفته است حمایت از آن نیز ضرورتی ملی است.

مدرس خیابانی توضیح داد: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تحت فشار تحریم در رقابتی سخت و ناجوانمردانه با کشتی های خارجی که از مزیت تردد آزادانه برخوردارند برای زنده نگه داشتن اقتصاد کشور در حال نبرد در میدان مالی است.

وی ادامه داد: باید اذعان کرد که چه در زمان تحریم و چه پس از آن در دوران مذاکرات قبلی و فعلی برای اثبات حقوق حقه ایران، ناوگان ملی به عنوان ابزاری راهبردی و مقاومتی در برابر فشار دشمنان در اختیار مذاکره نمایندگان ایرانی بوده و به افزایش توان چانه زنی آنها یاری رسانده است.این در حالی است که به علت کم توجهی بعضی، بعضاً کشتی های ناوگان ملی از حمل کالای صادراتی و وارداتی کشور حتی با نرخی کمتر از بازار بازمی مانند.

مدیرعامل کشتیرانی گفت: در حالی که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در راستا انجام وظیفه ملی خود هزینه های پیدا و پنهان زیادی را متحمل شده است اما با کم توجهی بعضی بخش های اتفاقاً دولتی از حمل کالای ایرانی محروم می گردد و گاه کشتی های ناوگان به اصطلاح یک سر بار می شوند.

وی ادامه داد: با وجود این مسائل، با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب در نام گذاری سال 1400 به عنوان سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها شاهد هستیم که وزارت صمت با اتخاذ تدابیری آغازگر حمایت از سازمان ها و نهادهای داخلی شده و مشوق هایی را به صورت معافیت سود بازرگانی و عوارض گمرکی برای وارد نمایندگانی که محمولات خود را با ناوگان ملی حمل نمایند، قرار داده است.

مدرس خیابانی افزود: انتظار این است که نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی داخلی همچون سازمان توسعه تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، امور پشتیبانی دام و ... با استفاده از معافیت های مذکور در تامین به موقع کالاهای اساسی و تقویت زنجیره تامین فراوری کشور یاری نمایند و در افزایش اقتدار ملی و سرافرازی پرچم مقدس ایران اسلامی در دریاهای بین المللی تاثیرگذار باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1727

به "اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان کشتیرانی ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص معافیت های ویژه برای حمل محموله توسط ناوگان کشتیرانی ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید