با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می گردد

به گزارش سفر به فرانسه، رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه در خصوص تجمعات مسالمت آمیز اگر قانون و مصوبه شورای شهر یا مجلس باشد خیلی ایده آل تر است، گفت: همچنین اگر احتیاج به قانون خاصی نباشد، محل هایی به تجمعات مسالمت آمیز اختصاص داده گردد چون در این صورت نظم شهر بهتر حفظ شده و حق مردم و تجمعات مسالمت آمیز هم رعایت خواهد شد.

با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

امیر حسین آبادی در گفت وگو با خبرنگاران، در رابطه با ابطال مصوبه معین محل تجمعات مردمی از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، با بیان اینکه قانون اساسی اجتماعاتی که مخل به مبانی اسلام و توام با حمل اسلحه نباشد را مجاز می داند، اظهار کرد: این بدین معنی است که مردم از هر گروهی می توانند تجمع داشته باشند مشروط بر اینکه موضوع این تجمع مطلبی خلاف اصول و مبانی اسلامی نباشد و با خود اسلحه نداشته باشند. همچنین شرط دیگر که جزء بدیهیات است این است که تجمعات مخل به نظم اجتماعی نباشد و مثلا منطقه ای اشغال گردد و تعدادی از افراد بخواهند در جایی که مزاحمتی برای اشخاص دیگر ایجاد می نماید، تجمع نمایند. مثلا پارک اصولا نه احتیاجی به مجوز دارد و به طریق اولی احتیاجی به قانون هم ندارد.

وی اضافه نمود: اگر برای راهپیمایی و تجمع مسالمت آمیز برای اعتراض، انتقاد و حسب حضور اجتماعی، از قبل تمهیدی اندیشیده گردد که اجتماع در مناطق خاصی تشکیل گردد کار خوبی است و مردم دیگر تکلیف خود را می دانند.

رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه چند منطقه در شهرها در نظر گرفته و اعلام گردد که اگر مطلب مسالمت آمیزی دارید در این محل ها مطرح کنید، گفت: شورای شهر هم چنین کاری انجام داده بود که به نظرم ابتکار بسیار خوبی بود، اما اعلام شد هیات تطبیق آن را خارج از حدود صلاحیت دانسته و به هر دلیلی رد کردند.

حسین آبادی در مورد رای دیوان عدالت اداری اعلام کرد: این دیوان در مقدمه و ابتدای رای صادره، استدلال می نماید که تجمعات اگر اصولا مسالمت آمیز بوده و بدون حمل سلاح باشد مجاز است، اما در قسمت انتهایی رای اضافه می نماید که دادن مجوز و معین محل با کمیسیون موضوع ماده 10 قانون احزاب است که سر و ته این رای با هم تضاد دارد و احتمالا قسمت آخر رای برای این بوده که اگر حزبی بخواهد اقدامی انجام دهد باید به این کمیسیون اطلاع دهد.

وی ادامه داد: الزام یعنی با توجه به اینکه تجمع مسالمت آمیز عمل مجاز و حق مردم بوده و در قانون اساسی تصویب شده است، اما دولت، شورای شهر و مسئولین شهر این را به گونه ای تدارک ببینند که راحت تر برگزار گردد تا هم تجمع نمایندگان راحت باشند و هم اخلالی در نظم عمومی پیش نیاید.

رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اگر قانون بگذرانند و مصوبه شورای شهر یا مجلس باشد خیلی ایده آل تر است، مطرح کرد: همچنین اگر احتیاج به قانون خاصی نباشد، محل هایی به تجمعات مسالمت آمیز اختصاص داده گردد چون در این صورت نظم شهر بهتر حفظ شده و حق مردم و تجمعات مسالمت آمیز هم رعایت خواهد شد.

حسین آبادی یادآور شد: شورای شهر تهران مبتکر این موضوع بود و چند محل برای این منظور در نظر گرفتند که به هر طریق اگر اینگونه گردد خیلی بهتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 710

به "با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اختصاص محل برای تجمعات نظم شهر و حق مردم رعایت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید