دستمزد کارگران چقدر از هزینه هایشان را پوشش می دهد؟

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، سبد معیشت مهم ترین تیتر زندگی کارگران است که شرایط خوبی ندارد و بهتر است همین حالا در آغاز نیمه دوم سال رسیدگی شود.

دستمزد کارگران چقدر از هزینه هایشان را پوشش می دهد؟

به گزارش خبرنگار ،چند روزی به مهر ماه مانده و خبر رسیدن سبد معیشت به مرز 11 میلیون تومان یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم 10 میلیون و 580 هزار تومان همه جا را پر کرده است خبری که شاید بتوان گفت برای تمام مردم کشور و به ویژه جامعه بزرگ و پر تلاش کارگران دردناک است چرا که شرایط گذراندن زندگی را بیش از پیش برای آن ها سخت و طاقت فرسا می کند.

با نگاهی به حال ناخوش مردم در سطح شهر به راحتی می توان سنگینی بار مسائل اقتصادی و گرانی ها را بر دوش آن ها مشاهده کرد. خانواده های کارگری با درآمد 4 میلیون تومانی دیگر نمی دانند چطور برای گذراندن یک ماه برنامه ریزی کنند به اجاره ای که باید به صاحب خانه بپردازند فکر کنند یا به هزینه خوراک، پوشاک و قسط و وام که در کنار هم مبلغ قابل توجهی هم می شود برسند و از پس آن بر بیایند.

دراین شرایط که چند سالی است برای کارگران پیش آمده و کم کم به بحران تبدیل شده است دیگر یکی از دغدغه های کارگران یعنی پس انداز برای روز مبادا از یاد رفته و به آرزویی محال تبدیل شده است و کارگران همین که بتوانند اساسی ترین نیاز های خود و خانواده هایشان را برطرف کنند راضی هستند.

ناصر چمنی رئیس سابق کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفت و گو با خبرنگاران درباره افزایش دستمزد کارگران برای برگرداندن قدرت پس انداز به آن ها گفت: دستمزد کارگر حداقل باید برابر با خط فقر اعلامی مرکز پژوهش های مجلس باشد که در حال حاضر از 10 میلیون تومان هم بیش تراست اما دستمزد کارگر با همه مزایا 4 میلیون و 200 هزار تومان است و چند میلیون پایین تر از خط فقر است.

رئیس سابق کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: اختلاف 6 یا 7 میلیون تومانی که دستمزد کارگر با خط فقر دارد را به هیچ نام نمی توان یکباره افزایش داد و باید برنامه ریزی دقیقی برای این کار صورت گیرد.

چمنی با بیان این که وزیر کار در همه برنامه هایش به اجرای قانون تاکید دارد شرح داد: آقای عبدالملکی در صحبت های خود بزرگ ترین دلیل مسائل به وجود آمده در کشور را عدم اجرای قانون خواندند و تعهد دادند که قانون را اجرا کنند البته ما چندین سال است که می گوییم عدم اجرای قانون باعث همه مسائل است اما کسی آن را اجرا نمی کند.

او با اشاره به ماده 41 قانون کار ادامه داد: بر اساس این ماده حقوق و دستمزد کارگر باید بتواند هزینه های زندگی او و خانواده اش را تا آخر ماه تامین کند وزیر کار باید این کارها را برای شرایط معیشت جامعه کارگری انجام دهد با این شرایط هم چند سالی طول می کشد که کارگر هم توان هزینه کردن داشته باشد و از پس مخارج زندگی بر بیاید و هم قدرت پس انداز به کارگران برشود.

رئیس سابق کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار کرد: در شرایط فعلی و با توجه به شرایط اقتصادی و شکاف چند میلیونی بین خط فقر و دستمزد کارگر همین که ما جامعه کارگری بتوانیم تا آخر ماه زنده بمانیم کافی است و امتیاز محسوب می شود و برگرداندن قدرت پس انداز برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد.

چمنی بیان کرد: بر اساس آماری که بنکداران داده اند بیش از 35 درصد خرید نسبت به سال گذشته کم تر شده است یا اتحادیه بلیت فروش ها از کاهش خرید بلیت سفر خبر داده اند. 60 درصد مردم ایران توان خرید برنج ایرانی را ندارند همه این ها کاهش قدرت خرید جامعه کارگری که درصد زیادی از جمعیت کشور را شامل می شوند نشان می دهد. جامعه کارگری نمی تواند اقلامی که سال قبل برای زندگی و زنده ماندن استفاده می کرد و سر سفره می آورد را تهیه و مصرف کند.

او افزود: کارگران دیگر آموزش ، سرگرمی و پوشاک را کنار گذاشته اند و حالا به مرحله ای رسیده اند که متاسفانه دارند از خورد و خوراک خود می زند این شرایط موجود ماست.

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفت وگو با خبرنگاران، درباره قدرت پس انداز کارگران گفت: متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی کشور کارگران از نرخ تورم بسیار عقب تر هستند و قدرت پس انداز ندارند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: خط فقر یا خط زندگی در آخرین جلسه ما به طور حداقلی در حدود 10 میلیون و 500 هزار تومان برآورد شده است.

ابوی با اشاره به افزایش نرخ تورم ادامه داد:از ابتدای سال تا به حال چیزی در حدود 40 درصد تورم داشته ایم و الان واقعیت امر این است که کارگران با حقوق 4 میلیون تومانی واقعا نمی توانند زندگی کنند.

او با بیان اینکه شکاف بین دستمزد کارگر و هزینه کرد او سالیانی است که به جای مانده شرح داد: خلا و شکاف زیادی که بین دستمزد و هزینه ها وجود دارد باید در نقطه ای کاری برای آن انجام شود تا مسائل کارگران حل شود.

او با اشاره به افزایش قیمت ها در کالاهای اساسی گفت: به طور مثال در حوزه کالاهای مصرفی خانوار مانند حبوبات، برنج ، شکر و روغن که بخشی از آن در انحصار دولت بوده و دولت در قیمت گذاری آن نقش داشته 35 درصد افزایش قیمت داشته ایم و با این شرایط نه تنها خلا ها پر نشده بلکه به خانه اولمان بازگشته ایم.

فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار درباره میزان پوشش هزینه های کارگران با دستمزد کنونی گفت: اگر یک کارگر تمام مولفه های دستمزدی خود را دریافت کند از قبیل بن خوار و بار ، پایه سنوات ،حق اولاد و حق مسکن همه این ها را بگیرد تنها 36 درصد هزینه های خانوار را پوشش می دهد.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای کار بیان کرد: در حال حاضر موضوع هزینه های خانوار یک معمای بسیار پیچیده شده است و نمی شود گفت کدام مولفه بر کدام مولفه برتری دارد چون الان خانوارهای کارگری فقط نفس می کشند و زندگی نمی کنند.

توفیقی درباره تغییر مدل مشخص دستمزد اظهار کرد: مدل مشخص دستمزد اصلا اجرا نشده است که بخواهد تغییری کند ماده 41 قانون کار متاسفانه از اول سال 1369 تا الان در عالی ترین سال هایی که دارند ادعا می کنند اجرا شده است اجرا نشده هر دولتی که آمده مطابق ماده 41 رفتار کرده بیاید باهم بنشینیم صحبت کنیم و ببینیم که واقعا این اتفاق نیفتاده است.

علی خدایی نایب رئیس کانون شورا ی عالی کار درباره هزینه های زندگی کارگران اظهار کرد: بر اساس آخرین برآوردی که از هز ینه های حداقلی زندگی برای یک خانواده 3نفری داشتیم باید گفت هزینه های زندگی بالغ بر 10 میلیون تومان شده است یعنی حدود 10 میلیون و 500 ه زار تومان هزینه حداقلی برای یک زندگی استاندارد است.

نایب رئیس شورای عالی کار بیان کرد : دستمزد دریافتی کارگر با میانه 3.3 خانوار یعنی با 1.3 فرزند در حال حاضر زیر 4 میلیون تومان است بر اساس این رقم اگر بخواهیم حساب کنیم دستمزد 4 میلیون تومانی نسبت به 10 میلیون و 500 هزار تو مان هزینه زندگی تنها 33 درصد از هزینه های خا نوار را پوشش می دهد.

خدایی با اشاره به اینکه این دستمزد برای کارگری که تمام مزایای قانونی را دارد شرح داد: این موضوع شامل کارگرانی که در مشاغل غیر رسمی کار می کنند و حداقل دستمزد را دریافت می کنند نمی شود و کارگری که تمام حقوق و مزایا را دریافت می کند می تواند یک سوم یعنی 10 روز از هزینه استاندارد حداقلی یک خانواده را تامین کند.

او با اشاره به تعریف هزینه های حداقلی زندگی ادامه داد: هزینه های حداقلی تعریف دارد و به معنای حداقل های مسکن، حداقل های پوشاک، حداقلی از خوراکی ها، حداقلی از آموزش، حداقلی از سرگرمیات و سرگرمی ها و همه چیزهایی که برای زندگی نیاز است.

خدایی بیان کرد: متاسفانه در دوره فعلی کاهش قدرت خرید به نیازهای ضروری خانوار رسیده است یعنی آن ها از خورد و خوراک خود می زنند؛ در آماری که چند روز پیش منتشر شد شاهد کاهش 35 درصدی مصرف اقلام ضروری خانوار بودیم شاید یک فرد برای گذراندن زندگی استاندارد یک میزانی از خوراکی ها را مصرف کند اما به خاطر نداشتن پول به سراغ کالاهای کم ارزش تر می رود و این موضوع کاملا واضح و مشهود است.

با همه این ها باید گفت حالا که به نیمه دوم سال رسیده ایم بهتر است فکری برای ترمیم دستمزد کارگران کرد و این کار را به روزهای پایانی سال موکول نکرد تا حقوق آن ها بار دیگر افزایش پیدا کند و آن ها بتوانند در جدال با غول تورم پیروز میدان باشند و شکاف عمیقی که بین دستمزد کارگر و هزینه های زندگی افتاده است قدم به قدم کم تر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1920

به "دستمزد کارگران چقدر از هزینه هایشان را پوشش می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد کارگران چقدر از هزینه هایشان را پوشش می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید