قوانین پشت بام در آپارتمان از سیر تا پیاز

به گزارش سفر به فرانسه، بحث در خصوص شیوه زندگی در یک جامعه با تراکم بالای جمعیت همواره موضوعی چالش برانگیز بوده است. نسبت به 40 سال گذشته، بخش اعظمی از ساخت وساز کشور مختص به آپارتمان سازی بوده است. در اینکه این شیوه ساخت وساز تا چه اندازه بر کیفیت زندگی تأثیر گذاشته است، بحث بسیار است!

قوانین پشت بام در آپارتمان از سیر تا پیاز

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

اما آنچه آپارتمان سازی را به یک جنبه شهرسازی پایدار و کاربردی تبدیل می نماید، قوانین حاکم بر آن است. این قوانین نشان می دهند که افراد چه حقوقی نسبت به همسایگان خود دارند و به غیر از خانه خود، بر چه فضاهای دیگری در ساختمان مالکیت دارند. این بار ما در مقاله دیگری از ویکی ساختمون درباره قوانین پشت بام در آپارتمان صحبت می کنیم.

همه چیز درباره قوانین پشت بام در آپارتمان

قبل از آنکه قوانین پشت بام برای آپارتمان ها را موشکافی کنیم، باید کمی در خصوص مشاعات و مالکیت بحث گردد. در عرف آپارتمان نشینی آمده است: فضاهایی از ساختمان که در سند آورده نشده اند، جزء مشاعات در نظر گرفته می شوند. به این معنا که همه مالکین ساختمان به یک اندازه از آن سهم دارند.

راه پله، آسانسور، حیاط، لابی و بسیاری موارد دیگر جزئی از مشاعات هستند. در این میان، پشت بام آپارتمان نیز از این قاعده مستثی نیست. هیچ یک از ساکنین آپارتمان حق تصرف و ایجاد اسباب مزاحمت برای ساکنین به وسیله پشت بام را ندارد. هر فعالیتی که در پشت بام انجام می گردد، باید توسط تمامی ساکنین مورد تأیید قرار گیرد.

برای مثال، یکی از اهالی ساختمان پیشنهاد ساخت روف گاردن را می دهد. برای اینکه پیشنهاد او مورد پذیرش قرار گیرد، احتیاج به تایید تمام ساکنان ساختمان است. این مورد را می گردد به هرگونه فعالیت خارج از عرف که قرار است در پشت بام انجام گردد، تعمیم داد. تمام تغییرات در پشت بام باید در جلسات عمومی ساختمان مورد بحث گذاشته گردد تا تایید و عدم تأیید آن توسط ساکنین آنالیز گردد.

حالا سراغ قوانین پشت بام در آپارتمان می رویم:

  • زمانی که سند ملکی (اجاره نامه یا قولنامه یا هر سند دیگر) نشان دهد که فردی در واحدی از آپارتمان ساکن است، او مؤظف به پرداخت هزینه های مشاعات و شارژ است. در زمانی که مالک در واحد خود حضور نداشته باشد هم مؤظف به پرداخت هزینه های مربوطه است.
  • استفاده از پشت بام برای همه ساکنین آپارتمان اعم از مستأجر و موجر به شرط رعایت قوانین آزاد است. این بدان معناست که هیئت مدیره ساختمان نمی توانند بدون اجازه ساکنین درب پشت بام را قفل نموده و مانع تردد ساکنین به آن شوند.
  • پاگرد آخر که به پشت بام ختم می گردد نیز جزء مشاعات محسوب می گردد و به طور مشترک برای همه مالکین است. همچنین، ساکنین طبقه آخر نسبت به آن حق مالکیت ندارند.
  • شستشوی فرش در پشت بام کاملاً غیر قانونی است. هیچ یک از مالکین یا ساکنین آپارتمان نمی توانند حتی در صورت داشتن رأی اکثریت اقدام به شستن فرش در پشت بام نمایند.
  • استفاده از فضای خالی در اتاقک آسانسور در خرپشته جهت استفاده شخصی و انبارکردن وسایل اضافی ساکنین (به خصوص اهالی طبقه آخر) ممنوع است.
  • هزینه های مربوط به پشت بام آپارتمان به کلیه ساکنین ساختمان مربوط است و آن ها به اندازه داشتن سهم مساوی مؤظف به پرداخت هزینه های مورد نظر هستند.
  • انجام هرگونه تغییرات اعم از احداث روف گاردن، باغچه، باربیکو، استخر، چیدمان میز و جایگاه، اتاقک، آلاچیق و موارد دیگر باید با تصویت همه ساکنین ساختمان برسد. در اینجور موارد مدیر یا هئیت مدیره ساختمان به تنهایی اجازه ایجاد تغییرات را ندارند.
  • برای نصب آنتن مخابراتی نیز نظر کلیه ساکنین آپارتمان مهم است. مگر اینکه در اساسنامه ساختمان چنین اجازه ای به مدیر یا هیئت مدیران داده شده باشد (آنتن مخابراتی در صورتی قابل نصب است که مجوز وزارت بهداشت مبنی بر بی ضرر بودن امواج را دارا باشد. بدون داشتن مجوز احداث آنتن امکان پذیر نخواهد بود).

هدف از قوانین پشت بام آپارتمان

قوانین آپارتمان نشینی معین می نماید که اهالی ساختمان تا چه اندازه حق دخل و تصرف در مشاعات را دارند. این قوانین به هدف ایجاد نظم، بهبود کیفیت زندگی و افزایش امنیت ساکنین طرح ریزی شده اند. همچنین این موقعیت را فراهم می نمایند تا افراد بتوانند از حقوق خود به خوبی دفاع نمایند. پشت بام آپارتمان نیز از جمله مشاعات ساختمان محسوب می گردد، بنابراین هرگونه فعالیت و تغییرات در این فضا مستلزم رأی جمعی ساکنین است.

مطلب پیشنهادی: حقوق همسایه در ساخت و ساز : کارفرما بداند تا کار به شکایت نرسد!

پرسش و پاسخ درباره قوانین پشت بام در آپارتمان

1- آیا انتقال کولر به پشت بام احتیاج به رأی ساکنین ساختمان دارد؟

پشت بام جزء قسمت های مشاع ساختمان است و اقتضا حکم می نماید که کولر در پشت بام باشد. بنابراین، هیچ یک از اهالی ساختمان حق اعتراض ندارند.

2- هزینه تعمیر ایزوگام پشت بام بر عهده چه کسی است؟

پشت بام جزء مشاعات محسوب می گردد و تمامی ساکنین مؤظف به پرداخت هزینه ایزوگام هستند. در صورتی که یک یا چند واحد از پرداخت هزینه امتناع نمایند، باید مراتب را به وسیله شورای حل اختلاف پیگیری کرد.

3- ساخت انباری در پشت بام مجاز است؟

احداث هرگونه بنا که احتیاج به سقف دارد، باید پروانه ساخت داشته باشد. غیر از بحث دریافت مجوز، چون تصرف در مشاعات است، رضایت کلیه مالکین هم امری لازم است.

4- اگر فردی مالک اکثریت واحدهای ساختمان باشد، برای تغییرات پشت بام احتیاج به کسب اجازه دیگر ساکنین دارد؟

هر تغییری در پشت بام باید در جلسات عمومی ساختمان به تصویب رسیده و توسط ساکنین امضا گردد. هیئت مدیره، مالک ساختمان یا فردی که مالک اکثریت واحدها است، هیچ اولویتی برای استفادۀ اختصاصی از مشاعات ندارند.

نکته: در صورت ممانعت از ورود به پشت بام بدون تأیید نظر ساکنین، می توان از فرد مذکور شکایت کیفری کرد.

کلام آخر

قوانین پشت بام در آپارتمان بخشی از دستورالعمل های ضروری در زندگی آپارتمان نشینی است. این مقررات به ساکنین ساختمان یاری می نماید تا بتوانند در محیطی صلح آمیز زندگی نمایند. مشاعات ساختمان که پشت بام هم بخشی از آن محسوب می گردد، به مثابه یک رأی برای هر یک از واحدهای ساختمان است. هر یک از اهالی ساختمان به طور مشترک حق استفاده از پشت بام را دارند. اهالی ساختمان می توانند از فردی که قوانین را پیروی نمی نماید، به صورت قضایی شکایت نمایند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1278

به "قوانین پشت بام در آپارتمان از سیر تا پیاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین پشت بام در آپارتمان از سیر تا پیاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید