کرونا را در اوج تحریم مدیریت کردیم، وقتی موج کرونا به ما رسید، هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند، توانستیم بیش از 200 هزار تبعه افغانستان را درمان کنیم

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، وزیر بهداشت، گفت: توانستیم در اوج تحریم های ظالمانه دستاوردهای خوبی در عرصه مدیریت کرونا داشته باشیم.

کرونا را در اوج تحریم مدیریت کردیم، وقتی موج کرونا به ما رسید، هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند، توانستیم بیش از 200 هزار تبعه افغانستان را درمان کنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی، بعد از ظهر چهارشنبه بیست و نهم بهمن 99 ، در ملاقات مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، اضافه کرد: ایران یک سرزمین گسترده با یک فرهنگ دیرینه است.

وی گفت: توانستیم در اوج تحریم های ظالمانه دستاوردهای خوبی در عرصه مدیریت کرونا داشته باشیم و گزارش های آنها را نیز فرستاده ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به آماده سازی 100 هزار تخت نقاهتگاهی در ایران، اضافه کرد: ما یک ماه و نیم قبل از شیوع کرونا در ایران، آمادگی های لازم را فراهم کردیم.

وی با عنوان این مطلب که وقتی که هیچ کیت تشخیصی به ما نرسیده بود خودمان توانستیم کیت ها را طراحی کنیم، گفت: سریعا دو آزمایشگاه تشخیص کرونا را راه اندازی کردیم که بعدا به 64 آزمایشگاه ارتقا دادیم.

نمکی گفت: وقتی موج کووید 19 به ما رسید، هیچ بیمار ما پشت در بیمارستان نماند.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما توانستیم بیش از 200 هزار نفر از تبعه افغانستان را که حتی خیلی از آنها کارت اقامت نداشتند، بستری و درمان کنیم.

وی اضافه کرد: در مدت دو ماه توانستیم به عنوان فراوری کننده ماسک، دستگاه های ونتیلاتور و داروهایی مثل رمدسیویر، فراوری کننده بشویم و حتی صادرات داشته باشیم.

نمکی گفت: ما توانستیم مرگ ها را در مدت 50 روز به شدت کاهش دهیم و این آمارها به WHO ارسال شده است.

وزیر بهداشت، از رهبر انقلاب به عنوان پیشرو در حمایت از برنامه های ستاد ملی مقابله با کرونا یاد کرد و اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس جمهور اداره می گردد، تصمیمات این ستاد بسیار یاری کرد.

وی در ادامه به چالش های مقابله با کرونا اشاره نمود و گفت: اولین چالش ما موتاسیون ویروس است. تنها چیزی که می دانیم و دانش آن را داریم، فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها است که می تواند به ما یاری کند.

نمکی اضافه کرد: ویروس ها نه ویزا می خواهند نه پاسپورت و عن قریب ویروس های جدیدی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: دومین چالش ما واکسیناسیون است.

نمکی اضافه کرد: امیدواریم اولین فراوری داخل در پاستور که با مشارکت کوبا است، به بازار بیاید و حتی بتوانیم صادر کنیم، اما تا قبل از فراوری واکسن در داخل، مجبور به واردات واکسن هستیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اولین واکسن وارداتی اسپوتنیک وی از روسیه است که چند هزار دوز وارد نموده ایم و به زودی 300 هزار دوز دیگر وارد می گردد. همچنین، واکسن چینی و هندی را نیز در دستور کار داریم که بتوانیم وارد کنیم.

وی خطاب به مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، گفت: تقاضای ما این است که هر چه زودتر سهمیه کووکس را دریافت کنیم تا قبل از اینکه گرفتار موج جدید بیماری شویم، بتوانیم گروه های در معرض خطر را واکسینه کنیم.

وزیر بهداشت همچنین از مدیر منطقه مدیترانه شرقی در سازمان جهانی بهداشت درخواست که آمارهای کرونا در کشورهای منطقه شفاف سازی گردد.

نمکی گفت: ما نمی توانیم قبول کنیم کشوری که مورتالیتی بالایی دارد، آمار مبتلایان آن کشور پایین باشد. لذا، درخواست داریم در این موضوع شفاف شازی صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1619

به "کرونا را در اوج تحریم مدیریت کردیم، وقتی موج کرونا به ما رسید، هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند، توانستیم بیش از 200 هزار تبعه افغانستان را درمان کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا را در اوج تحریم مدیریت کردیم، وقتی موج کرونا به ما رسید، هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند، توانستیم بیش از 200 هزار تبعه افغانستان را درمان کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید