3.5 سال زندان برای مخالف سرشناس پوتین، ادامه اعتراضات به بازداشت ناوالنی

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، ناوالنی در مورد اتهامات مطرح شده در دادگاه گفت که در تا پایان سال گذشته و به دلیل مسمومیت و فرایند درمانی اش در آلمان قادر به ارائه گزارش شرایط خود به سرویس زندان های روسیه نبوده است.

3.5 سال زندان برای مخالف سرشناس پوتین، ادامه اعتراضات به بازداشت ناوالنی

دادگاهی در روسیه الکسی ناوالنی منتقد سرشناس پوتین را طی حکمی به زندان محکوم کرد. ناوالنی به خاطر این حکم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را سرزنش کرد و دلیل آن را ترس و تنفر پوتین از خود گفت.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، دادگاه مسکو حکم محکومیت سه سال و نیم را برای ناوالنی صادر کرد اما احتمالا او حدود 2 سال و 8 ماه در زندان خواهد ماند.

وکیل این بلاگر ضد فساد روسی در این باره گفت: ناوالنی پیشتر به دلیل حکم دادگاه قبلی اش یک سال در حبس خانگی بوده و این زمان از محکومیت وی کم خواهد شد.

الکسی ناوالنی منتقد برجسته کرملین به دلیل نقض قواعد آزادی مشروط خود در حصار شیشه ای دادگاه مسکو حاضر شد- او 6 سال پیش به دلیل فساد مالی به 3.5 سال حبس تعلیقی متهم شد- ناوالنی این اتهامات را رد می کند/ عکس: رویترز

منتقد پوتین شش سال پیش به اتهام اختلاس و فساد مالی به 3.5 سال حبس تعلیقی محکوم شد. روسیه علت بازداشت فعلی ناوالنی را عدم گزارش موقعیت دقیق و مرتب او برای حبس تعلیقی 6 سال پیش عنوان کرده است.

رویترز در این باره نوشت: صدرور این حکمِ قابل پیش بینی، باعث تیره شدن روابط روسیه با غرب می شود و اعتراضات سراسری را برای آزادی ناوالنی شکل خواهد داد. پفراینده ناوالنی می تواند باعث اجرا شدن تحریم های مختلف علیه روسیه و مقامات در این کشور شود.

آمریکا، بریتانیا و آلمان خواستار آزادی سریع ناوالنی در مسکو شده اند. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که واشنگتن برای پاسخگویی سریع روسیه با متحدان خود هماهنگ است.

یکی از متحدان ناوالنی پیش از جلسه دادگاه از غرب خواست تا با تحریم دایره اشخاص نزدیک به پوتین به او ضربه بزنند.

طرفداران ناوالنی از مردم خواستند تا در طول مدت دادگاه او، در مرکز مسکو تجمع کنند. با این حال پلیس ضد شورش از قبل در این محل مستقر شده بود. وکلای ناوالنی گفتند که منتظر دادگاه تجدید نظر هستند.

یولیا ناوالنی همسر الکسی ناوالنی منتقد برجسته پوتین در دادگاه مسکو/ عکس: رویترز

ناوالنی بزرگترین منتقد پوتین، دو هفته پیش و چند دقیقه پس از ورود به فرودگاه مسکو به اتهام نقض قواعد آزادی مشروط خود بازداشت شد. او در تابستان گذشته با ماده نوویچوک مسموم شد و برای معالجه به آلمان انتقال یافت.

مخالف برجسته کرملین پیشتر در باره مسمومیت خود با ماده عصبی نوویچوک گفته بود که ماموران امنیتی روسیه لباس زیر او را به سم آغشته کرده اند. ادعایی که کرملین آن را رد می کند.

کرملین نیز منتقد پوتین را یکی از عوامل CIA خوانده است. ادعایی که ناوالنی آن را رد می کند. مقامات روسیه در مورد پفراینده ناوالنی به غرب هشدار داده اند تا در امور داخلی روسیه دخالت نکنند.

ناوالنی و حامیانش پس از دستگیری او، ویدئویی را در مورد دارایی و ثروت پوتین در یوتیوب منتشر کردند. کرملین این ویدئو را دروغ و نادرست خوانده و آن را نیز رد می کند.

ناوالنی دادگاه روز سه شنبه خود را یک دروغ خواند. این دادگاه ناوالنی را متهم کرد که قواعد آزادی مشروطش را نقض کرده است. ناوالنی در سال 2014 از سوی دادگاه دیگری در روسیه به جرم اختلاس و فساد مالی به 3.5 سال حبس تعلیقی متهم شده بود.

پلیس گروهی از طرفداران ناوالنی که برای حمایت از او در برابر دادگاه تجمع کردند را بازداشت کرد/ عکس: رویترز

منتقد کرملین در سخنرانی دادگاه خود گفت که حکم حبس و بازداشتش به دلیل نگرانی پوتین از او بوده است.. کرملین این ادعا را مورد تمسخر قرار داد و از او به عنوان یک بلاگر پر دردسر و بدون حمایت مردمی یاد کرد.

پوتین 68 ساله در 2 دهه اخیر قدرت سیاسی روسیه را در دست دارد و براساس تغییرات قانونی سال گذشته که در یک رفراندوم مورد تائید قرار گرفت، می تواند تا سال 2036 رئیس جمهور این کشور باشد.

ناوالنی 44 ساله از داخل قفس شیشه ای دادگاه گفت: یک نفر نمی خواست که من به عنوان یک انسان آزاد در کشورم قدم بردارم. او به خاطر ترس و نفرت از یک مرد در پناهگاه های زیرزمینی زندگی می کند و تلاش کرد تا مرا بکشد.

گزارشگران رویترز گفتند که پلیس ضد شورش در خارج از ساختمان دادگاه حدود 70 نفر از طرفداران ناوالنی را که برای حمایت از او تجمع کرده بودند را دستگیر کرد. سازمان غیر انتفاعی او وی دی- اینفو که کار نظارت بر اعتراضات در روسیه را بر عهده دارد از بازداشت 370 نفر از حامیان ناوالنی در برابر دادگاه خبر داد.

ناوالنی از دادگاه روز سه شنبه خود برای نمایش جایگاه پوتین در تاریخ استفاده کرد.

پلسی ضد شورش در برابر دادگاه ناوالنی/ عکس: رویترز

او گفت: تنها روش پوتین کشتن انسان هاست. هر چه قدر او تظاهر کند که سیاستمدار است، تاریخ از او به عنوان یک مسموم کننده یاد خواهد کرد.

ناوالنی با اشاره به پادشاهان بزرگ روسیه اضافه کرد: الکساندر آزادی بخش، یاروسلاو خردمند و پوتینِ سمی کننده لباس زیر.

افسران پلیس ضد شورش روسیه در حین دادگاه الکسی ناوالنی در مسکو، در میدان قصر سن پترزبورگ مستقر شدند/ عکس: رویترز

کرملین گفت که پوتین جلسه دادگاه ناوالنی را دنبال نمی کند و مشغول کارهای کشور است. با این حال او در ماه گذشته مسمومیت ناوالنی از سوی دولت روسیه را توطئه ای تحت حمایت آمریکا نامید و آن را تلاشی برای بی اعتبار کردن خودش بیان کرد.

ناوالنی در مورد اتهامات مطرح شده در دادگاه گفت که در تا انتها سال گذشته و به دلیل مسمومیت و فرایند درمانی اش در آلمان قادر به ارائه گزارش شرایط خود به سرویس زندان های روسیه نبوده است.

بخش زندان های روسیه نیز گفت عدم اطلاع رسانی ناوالنی به پیش از این تاریخ مربوط می شده و ناوالنی پس از بهبودی از بیمارستان برلین توان و سلامت کافی برای برگزاری نشست های مطبوعاتی با خبرنگاران را داشته است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1595

به "3.5 سال زندان برای مخالف سرشناس پوتین، ادامه اعتراضات به بازداشت ناوالنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3.5 سال زندان برای مخالف سرشناس پوتین، ادامه اعتراضات به بازداشت ناوالنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید