50هزار میلیارد تومان از منابع بودجه محقق نشد

به گزارش سفر به فرانسه، محمدباقر نوبخت - رییس سازمان برنامه و بودجه -در نشست خبری تبیین جزئیات لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده کف صادرات نفت یک میلیون بشکه در نظر گرفته شده و سقف آن 2.3 میلیون بشکه در روز است و طوری برنامه ریزی شده که اگر محقق نشد و نتوانستیم به بیرون بفروشیم، بتوان پیش فروش داخلی کرد و اگر بیش از رقم پیش بینی شده، محقق گردد که یک ریال مازاد در اختیار ما نیست و به ذخایر ارزی اضافه می گردد.

50هزار میلیارد تومان از منابع بودجه محقق نشد

منشأ گرانی ها کجاست؟

به گزارش ایسنا، وی گفت: نرخ 4200 تومان که برای کالای اساسی پرداخت می کنیم، همچنان در سال آینده تثبیت شده، اما اگر بدانیم می توان کنترل کرد، ادامه می دهیم، اما در صورت تبدیل که فکر می کنیم 90 هزار میلیارد تومان آزاد گردد، به طور حتم صرف معیشت مردم خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخشی از اظهارات خود گفت که دلیل گرانی های اخیر، فشار هزینه هاست و تولیدکننده دست به افزایش قیمت می زنند و مشکل از افزایش تقاضا و کمبود کالا نیست.

او همچنین به عملکرد بودجه امسال و شرایط شاخص های اقتصاد کلان اشاره نمود و گفت: در امسال منابع دولت بالغ بر 571 هزار میلیارد تومان بود که باید 384 هزار میلیارد تومان در هشت ماهه اول امسال محقق می گردد، ولی عملکرد آن 334 هزار میلیارد تومان بود که نشان می دهد 50 هزار میلیارد تومان محقق نشد.

نوبخت گفت: مصارف امسال نیز 571 هزار میلیارد تومان بوده که در هشت ماه اول باید 334 هزار میلیارد تومان مصرف می شد، خزانه 353 هزار میلیارد پرداخته است؛ بنابراین 31 هزار میلیارد تومان نسبت به آنچه می توانستیم مصرف کنیم، کمتر و صرفه جویی اجباری بود.

به گفته او، در مقایسه هشت ماهه اول امسال با مدت مشابه سال قبل، مصارف 39 درصد بیشتر بوده است که بخش هزینه ای 35 درصد رشد داشته و از این بخش، بخش حقوق و مزایا در هزینه ها 53 درصد نسبت به پارسال رشد داشته است.

همتی از سازمان برنامه و بودجه تشکر کرد

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه منابع 50 هزار میلیارد تومانی و مصارف 31 هزار میلیارد تومانی نشان می دهد که 19 هزار میلیارد تومان ناترازی داشته ایم که آن را بر اساس قانون از تنخواه بانک مرکزی استفاده کردیم، ادامه داد: مجاز بودیم 39 هزار میلیارد تومان از تنخواه استقاده کنیم که در هشت ماه فقط 19 هزار میلیارد تومان استفاده کردیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5000 میلیارد تومان کمتر است. پس کسری بودجه به بانک مرکزی منتقل نشد و این 19 هزار میلیارد تومان تا انتها سال تسویه می گردد. این در حالی است که آقای همتی از سازمان برنامه و بودجه بابت فشاری که به بانک مرکزی وارد نشد، تشکر نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1487

به "50هزار میلیارد تومان از منابع بودجه محقق نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50هزار میلیارد تومان از منابع بودجه محقق نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید