شروع اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواردر سکونت گاه های خاص

به گزارش سفر به فرانسه، پیرو تفاهم نامه سه جانبه همکاری معاونت امور زنان و خانواده، شورای اجتماعی کشور و سازمان فنی حرفه ای با هدف بهبود وضعیت مالی و معیشت زنان سرپرست خانوار و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، نشست اجرایی شدن طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی به میزبانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای با حضور معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، معاون آنالیز های راهبردی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، نماینده وزارت کشور، مدیر موسسه خصوصی کاردوک، معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای، مدیران کل، معاونان آموزش و اداری پشتیبانی استان ها، مدیران امور زنان و خانواده استانداری ها، نمایندگان دفاتر تسهیل گری وزارت کشور در استان ها و مسئولان پیگیری کننده اجرایی استانی و ملی تفاهم نامه مذکور در تاریخ 23 دی ماه برگزار گردید تا در استان های آذربایجان غربی، لرستان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، البرز، فارس و سیستان و بلوچستان به اجرا درآید.

شروع اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواردر سکونت گاه های خاص

در این نشست که به وسیله ویدئو کنفرانس با استان های همکار پروژه ارتباط برقرار شده بود وظایف همکاران طرح در اجرائی شدن مراحل سه گانه ارائه آموزش های فرهنگی، اجتماعی، ارائه آموزش های مهارت های شغلی و بازاریابی محصولات و تولیدات زنان سرپرست خانوار تبیین شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پیغام صوتی به این نشست گفت: توان افزایی زنان با توجه به شرایط مالی موجود در دستور کار دولت قرار گرفته است.

ابتکار با تاکید بر ضرورت نگاه تخصصی در آموزش ها گفت: هدف از آموزش باید افزایش مهارت، ایجاد کسب و کار پایدار و پیروز و رسیدن به درآمد و معیشت شرافتمندانه باشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه نشین اضافه نمود: زنانی که در این نقاط زندگی می نمایند باید از این آموزش ها بهره مند شوند تا بتوانند کسب و کار پیروز راه اندازی نموده یا در آن مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کشور گفت: در دولت دوازدهم از محل صندوق توسعه ملی، منابعی برای اشتغال زایی در قالب تسهیلات پایدار برای روستاها و تسهیلات فراگیر برای شهرها پیش بینی شده است که تا کنون حدود 40% آن توسط زنان جذب شده است.

ابتکار در ادامه به حضور سازمان های مردم نهاد و غیردولتی اشاره نمود و اضافه نمود: هرجا که پیروزیتی انجام شده است با حضور و همراهی بخش خصوصی و غیر دولتی همراه بوده است.

وی با اشاره به اینکه معاونت زنان و خانواده تجربه اجرای طرح کسب و کار من و شناسایی الگوهای پیروز را نیز در کارنامه خود دارد، اضافه نمود: امیدواریم با طرحی که امروز شروع به کار می نماید و با توجه به اجرای آن در 10 استان، هماهنگی و هم افزایی در قالب ساز و کارهای دائمی، کارگروه ها و نشست های مشترک صورت بگیرد.

ابتکار در خاتمه پیغام خود گفت: امیدوارم شاهد دستاوردهای خوبی در طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی باشیم و بتوانیم به زودی گزارشی از میزان اشتغالی که با اجرای این طرح برای زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی ایجاد شده، داشته باشیم.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این نشست ضمن ابراز خرسندی از شروع هماهنگ این طرح گفت: امیدواریم با همکاری و حمایت بین دستگاه های متولی، این پروژه به نحو احسن اجرا گردد.

سلیمان پاک سرشت توضیح داد: با توجه به تجربیات پیروز معاونت امور زنان و خانواده و نگاه بین بخشی آن معاونت به زنجیره ارزش و کسب و کار، در این پروژه، امیدواریم نتیجه را در قالب معیشت های پایدار برای زنان سرپرست خانوار به پایان برسانیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: پیروزیت آمیز بودن انجام این پروژه در ادامه این همکاری حائز اهمیت بسیار است تا بتوانیم پروژه مداخله اجتماعی موثر را در یک گروه هدف به پایان برسانیم. گروه هدف ما زنان سرپرست خانواری هستند که به لحاظ معیشتی شرایط پایداری ندارند و یا دارای معیشت مناسبی نیستند. هدف ما توانمندسازی این زنان به لحاظ مهارتی است تا در زمینه تامین معیشت توانمند شوند.

وی در مورد انجام این پروژه مشترک بین این سه دستگاه گفت: این پروژه یک کار بین بخشی در بین دستگاه های مختلف بوده و اگر هر یک از دستگاه های مختلف ماموریت خاص و ویژه خودشان را نیز به درستی انجام می دادند نتیجه مطلوبی حاصل نمی شد. به همین دلیل ما انجام این پروژه را به صورت مشترک و با تعریف ماموریت های معین شروع کردیم. هدف ما در سازمان فنی و حرفه ای پس از این، تنها آموزش نیست بلکه پیوند زدن آموزش به مراحل قبل و بعد از آموزش است.

پاک سرشت ادامه داد: نیازهای گروه هدف براساس نیازهای مرتبط با فرصت اشتغال در محیط شناسایی شده و علاوه بر اینکه آموزش ها براساس نیازهاست، پروژه بازسازی و به روز رسانی آموزش ها هم رصد خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و هماهنگی وزارت کشور، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان فنی و حرفه ای گفت: امیدوارم با اهتمام به انجام این پروژه در زمان باقی مانده و نتیجه مطلوب بتوانیم در سال آینده نیز کاری جهادی در این زمینه انجام دهیم. هم چنین از نتیجه حاصل برای بقیه گروه های هدف دارای اولویت نیز بهره مند شویم.

وی در خاتمه اضافه نمود: با انجام این پروژه، از نتایج و آثار ملموس آن ان شاالله گزارش مستندی تهیه گردد تا بتوانیم آن را به عنوان یک دستاورد الگوی همکاری در توانمندسازی اجتماعی، مهارتی ارائه دهیم.

سوسن باستانی، معاون آنالیز های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: در اجرای طرح فوق علاوه بر بین بخشی بودن آن، سعی شده است ارتباطی بین وظایفی که در شورای اجتماعی کشور بر عهده همه دستگاه های مجری هست، برقرار گردد.

وی اظهار امیدواری کرد با برنامه هایی که در اجرای این طرح به وسیله هم افزایی صورت می گیرد در سال های آینده، زنان سرپرست خانوار شرایط بهتری را برای معیشت و اشتغال نسبت به گذشته تجربه نمایند.

باستانی با اشاره به بند ت ماده 80 برنامه ششم توسعه گفت: این بند مربوط به طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بود و قرار بود در4 سال آینده شرایط بهتری را برای این دسته از زنان سرپرست خانوار فراهم کند.

در این نشست زهره نظری مدیر کل امور فرهنگی- اجتماعی و مالی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، با ارائه گزارش تصویری و مستند به تبیین نقش ها و وظایف شرکای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی پرداخت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 172

به "شروع اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواردر سکونت گاه های خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواردر سکونت گاه های خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید