اگر پنس رئیس جمهور گردد؟

به گزارش سفر به فرانسه، ایرنا نوشت: هفته نامه دیجیتال نیوزویک احتمال داد که در صورت برکناری رئیس جمهوری آمریکا، جانشین او شاید رویکرد خصمانه تری در برابر چالش های جهانی در پیش گیرد.

اگر پنس رئیس جمهور گردد؟

پس از افشای گفت گوی جنجالی دونالد ترامپ و همتای اوکراینی اش (ولودیمیر زلنسکی) و درخواست او برای یافتن مدرکی دال بر فساد اقتصادی بایدن ها در آن کشور، بحث استیضاح او در مجلس نمایندگان بالا گرفته و نشریه دیجیتالی نیوزویک به این بهانه به برآورد در خصوص سرنوشت ترامپ و احتمال ریاست جمهوری مایک پنس معاون وی پرداخت.

بیل پاول نویسنده نیوزویک دیروز (20 مهر) نوشت: تحقیقات استیضاح می تواند رئیس جمهوری را پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تضعیف نموده و زمینه ورود دموکرات ها به کاخ سفید را فراهم سازد. احتمال دیگر آن است که استیضاح و محاکمه ترامپ به عزل وی منجر شده و تا زمان انتخابات 2020 معاون وی طبق قانون عهده دار وظایف ریاست جمهوری گردد. در آن صورت چه خواهد شد؟

حتی اگر مجلس تحت کنترل دموکرات ها با استیضاح ترامپ موافقت کند، تعداد سناتورهای جمهوریخواه ضد ترامپ آنقدر نیست که رای به محکومیت وی دهند (67 رای). با این حال ترامپ هنوز از پس بحران اوکراین گیت برنیامده و انتشار متن مکالمه ترامپ و زلنسکی بر آتش آن دمیده است. نتایج نظرسنجی اخیر شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نشان می دهد که 51 درصد مردم آمریکا مایل به استیضاح ترامپ و برکناری او هستند.

ترامپ 6 اکتبر(14 مهر) و پس از گفت و گو با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود، اعلام نمود که نیروهای آمریکا از شمال شرق سوریه خارج می شوند. این اقدام زمینه حمله ترکیه به همسایه جنوبی خود را فراهم و سناتورهای جمهوریخواه را خشمگین ساخت. هیچکدام از 53 جمهوریخواه سنا از این جابجایی نیروها حمایت نکردند و میچ مک کانل رئیس آنان نیز این حرکت را محکوم کرد.

بعضی از دموکرات ها امیدوارند که جنجال اوکراین در خوشبینانه ترین حالت به برکناری ترامپ و معاونش ختم گردد چرا که مایک پنس نیز گرفتار این بحران است و درسفر سپتامبر پیش به لهستان ماموریت داشت تا رئیس جمهوری اوکراین را برای مبارزه با فساد تحت فشار بیشتری قرار دهد.در صورتیکه پنس هم قربانی گردد، طبق قانون رئیس مجلس نمایندگان که در حال حاضر نانسی پلوسی دموکرات است، زمامدار قوه مجریه خواهد شد.

احتمال آنکه سرنوشت ترامپ در مجلس سنا مشخص گردد بیشتر است. گرچه به نظر نمی آید که اکثریت سنا اکنون رای به برکناری ترامپ دهند ولی نارضایتی سناتورهای جمهوریخواه از رئیس جمهوری و دولت آشوبزده وی روز به روز بیشتر می گردد و این اوضاع ریاست جمهوری پنس را محتمل می سازد.

اگر پنس 60 ساله مدتی رئیس جمهوری آمریکا گردد دوران زمامداری وی زمینه ساز عادی شدن اوضاع سیاسی این کشور خواهد شد و کاخ سفید نظم و انسجام بهتری خواهد یافت.

پنس بر خلاف ترامپ روابط دیرینه ای با جمهوریخواهان کنگره دارد و به همراه کارکنانش توانست با بهره برداری از این امتیاز لایحه اقتصادیاتی دولت را به تصویب کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان برساند.

سیاست خارجی پنس نیز تفاوت هایی با ترامپ خواهد داشت و برخلاف او انزواگرا نبوده و به دنبال کاهش مداخلات آمریکا نخواهد بود. پنس به توافق با کره شاقتصادی بدبین تر بوده و روابطش با پوتین محتاطانه خواهد بود.

گرچه پنس به کاربرد قدرت نظامی تمایل بیشتری دارد ولی گفته می گردد که احتیاط پیشه می نماید چرا که درس های دخالت نظامی آمریکا در عراق را به خوبی آموخته است. به نظر می رسد که چین تنها حوزه ای باشد که معاون کنونی ترامپ راه او را با شدت بیشتر ادامه داده و سختگیری تجاری علیه پکن را پیش خواهد برد.

براساس اختیارات مندرج در قانون اساسی، مجلس نمایندگان حق دارد تا رئیس جمهور را به دلیل سوء استفاده از قدرت یا ناتوانی در انجام وظایف استیضاح نماید. اگر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا به این اتهام ها رای دهند، رئیس جمهور استیضاح می گردد. هم اکنون از میان 435 نماینده، 235 نماینده دموکرات و 198 نماینده جمهوریخواه هستند که برای تصویب استیضاح در مجلس، 218 رای پیروز قطعی به نظر می رسد.

در گام بعدی، سنا این قدرت را دارد تا پس ازموافقت مجلس نمایندگان با استیضاح، این اتهامات را همچون یک دادگاه رسیدگی نماید. با این حال محکوم کردن رئیس جمهور به دو سوم آراء سناتورها نیز احتیاج دارد. در این صورت رئیس جمهور از قدرت خلع شده و هرگز اجازه اشتغال به مناصب دولتی را نخواهد داشت.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 575

به "اگر پنس رئیس جمهور گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر پنس رئیس جمهور گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید